Defne Turaç ile İş Sanat ve sahnesi

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

İş Sanat yönetmeni Defne Turaç'la 2023-2024 sezonunda sahnede öne çıkanları konuşuyoruz.

İş Sanat Yönetmeni Defne Turaç
Defne Turaç ile İş Sanat sahnesinde yeni sezon - Bölüm 1
 

Defne Turaç ile İş Sanat sahnesinde yeni sezon - Bölüm 1

podcast servisi: iTunes / RSS

İstanbul'un en önemli konser salonlarından birine sahip İş Sanat, yeni sezonu Tolga Atalay Ün yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde dünyaca ünlü tenor Murat Karahan’ın 100. Yıl Gala konseriyle 2 Kasım Perşembe günü açıyor. Kasım ayından Haziran ayına kadar sürecek bu sezonda, klasik müzikten caz ve tangoya pek çok müzik türü İş Sanat sahnesinde kendine yer bulacak.  

İş Sanat sahnesinde sezonun öne çıkanlar şöyle: 

Kronos Quartet 50’inci yaşını İş Sanat sahnesinde kutluyor

Klasik ve çağdaş müziğin öncü toplulukları arasında yer alan Kronos Quartet, bir araya gelişlerinin 50’inci yılını kutladıkları dünya turnesi kapsamında 16 Ocak Salı, saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda seyircisiyle buluşacak.  

David Harrington (keman), John Sherba (viyola), Hank Dutt (viyola) ve Paul Wiancko’dan (çello) oluşan Kronos Quartet, parlak ve uzun kariyerlerinde kendileri için bestelenmiş 1000’den fazla eser olan efsane topluluk, cazdan tangoya, dönem müziklerinden, yirminci yüzyıl müziklerine uzanan geniş bir repertuvarın da sahibi.

Cécile McLorin Salvant’ın caz rüzgârı İstanbul’da esecek 

Billie Holliday, Ella Fitzgerald gibi caz müziğin dünyaca ünlü kadın sanatçılarının izinden giden Cécile Mclorin Salvant, 7 Kasım Perşembe, İş Kuleleri Salonu’nda.

Thelonious Monk Enstitü’nün 2010 yılında düzenlediği caz yarışmasında birinci olan Salvant, yayınladığı  “The Window”, “Dreams and Daggers” albümlerinin ardından “For One To Love” albümü ile Grammy Ödülleri’nde “En İyi Caz Vokal Albümü Ödülü”nün sahibi oldu. Konserde Salvant’a, Sullivan Fortner (piyano), Yasushi Nakamura (bass), Savannah Harris (davul) eşlik edecek. 

Aleksey Igudesman’dan İş Sanat’a özel konser “Beethoven and More”  

Keman virtüözü, besteci ve komedyen Aleksey Igudesman İş Sanat’a özel hazırladığı “Beethoven and More” (Beethoven ve Daha Fazlası) başlıklı konserle yepyeni bir Beethoven yorumu sunuyor. Defne Turaç'ın deyimiyle: "Igudesman’ın dünyasında bir Viyana valsi her an Britney Spears’ın bir şarkısına ustaca bağlanabilir veya bir Hint halk şarkısı Beethoven’ın keman sonatına dönüşebilir". 

Beethoven’ın son eseri olan 9’uncu senfonisinin bestelenişinin 200. yılı vesilesiyle İş Sanat’a özel hazırlanan konserde Igudesman’ın yönetimindeki 100 kişilik Romanian National Youth Orchestra, Boğaziçi Caz Korosu ve sürpriz isimler sahne alacak. Konser, 16 Nisan Salı saat 20.30’da, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Telekom Opera Salonu’nda gerçekleşecek. 

“Dost Meclisi” kuruluyor: Coşkun Karademir, Buray ve Ceylan Ertem aynı sahnede

Halk müziğinin usta sanatçılarından Coşkun Karademir, konuk sanatçıları Buray ve Ceylan Ertem’i Dost Meclisi başlıklı Türk halk müziği konserinde İş Sanat sahnesinde ağırlıyor. Müzikal birliktelikleri uzun yıllara dayanan Karademir ve Ertem’in sahnedeki performansına Buray’ın da katılımıyla oluşan “Dost Meclisi” 15 Kasım Çarşamba, saat 20.30’da, İş Kuleleri Salonu’nda.

Duygularla dolu: “Forever Tango” Gösterisi İş Sanat’ta

Dünyaca ünlü müzisyen Luis Bravo’nun tango dans topluluğu “Forever Tango”, 23 Mayıs Perşembe, İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleştireceği gösterisiyle İş Sanat seyircisinin ilk kez karşısına çıkacak.  

Arjantin’in tutkulu müziğini ve dansını ustaca sahneye taşıyan topluluk, Amerika’yı baştanbaşa dolaştı. Tony ile Drama Desk ödüllerine aday gösterildi. Broadway’de en çok sahne alan gösterilerden biri olan Forever Tango, 12 dansçı ve 9 müzisyenden oluşuyor.  

Sezonun ayrıntılarını söyleşimizden öğrenebilir ya da www.issanat.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Bu yeni sezon vesilesiyle bir araya geldiğimiz Defne Turaç'la İş Sanat konser salonlarına sığmayan diğer etkinliklerini konuşma fırsatı bulduk. Cuma İş Çıkışı, İş Sanan Antik Sahne ve Parlayan Yıldızlar konser serilerini değerlendirdiğimiz söyleşimizin ikinci bölümüne muhakkak kulak verin.