Sinematek'in gücü adına

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Şiirsel Gerçekçilik, Sessiz Perşembe ve Il Cinema Ritrovato bölümleriyle Sinematek'in programını Senem Erdine'den dinliyoruz.

Picnic at the Hanging Rock'tan bir kare
Şiirsel Gerçekçilik, Sessiz Perşembe ve Il Cinema Ritrovato
 

Şiirsel Gerçekçilik, Sessiz Perşembe ve Il Cinema Ritrovato

podcast servisi: iTunes / RSS

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, Onat Kutlar Sinema Salonu'ndaki gösterimlerine yeniden başladı. 

Uzun yıllar sonra kapılarını geçtiğimiz sene açan Sinematek / Sinema Evi hem çok kıymetli bir geleneğe dayanıyor hem de uluslararası çapta bir kültür ağının parçası olma yolunda. Türkiye'deki ilk örneğini Onat Kutlar'ın girişimiyle kurulan Türkiye Sinematek Derneği'yle gördüğümüz sinematek kültürü, dünyanın dört bir yanına yayılan özel bir ağ. İşte Kadıköy Sinematek'i de kuruluşundan bu yana bu ağ ile daha sıkı ilişkiler örmeye devam ederken, sinema tarihinde iz bırakmış yapıtları İstanbullu sinemaseverlere sunmayı da sürdürüyor.

ŞİİRSEL GERÇEKÇİLİK

18 Ekim - 30 Aralık tarihleri arasında Sinematek'te, 1930’lar Fransız sinemasından 15 yapıt "Şiirsel Gerçekçilik" başlığıyla sinemaseverlerle buluşuyor. Cinémathèque Française [Fransız Sinemateki] arşiviyle ortaklaşa yürütülen programda L’Atalante, Oyunun Kuralı [La règle du jeu], Cennetin Çocukları [Les enfants du Paradis], Sisler Rıhtımı [Quai des Brumes], Harp Esirleri [La grande illusion] gibi klasikler yer alıyor. 1930’lar boyunca Fransa’da etkili olan ve Amerikan kara filmi, İtalyan Yeni Gerçekçiliği, Fransız Yeni Dalgası gibi önemli akımlara, janrlara ve birçok sinemacıya ilham veren bu kısa ama çok etkili dönem üzerine kuramsal bir değerlendirme de 26 Kasım 2022'de yine Sinematek'te bir panel formatında gerçekleşecek.

L'atalante filminden bir görüntü

ERKEN DÖNEM SİNEMANIN SİHİRBAZLARI

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nde “Sessiz Perşembe” programı ile dünyanın önde gelen isimlerinden öncü İspanyol film yönetmeni Segundo de Chomón ve sinemanın gelişmesine öncülük etmiş Fransız illüzyonist ve yönetmen Georges Méliès’nin iki kısa film seçkisi canlı müzik eşliğinde izlenebiliyor. Program Eye Filmmuseum’ın sessiz sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı danışmanlığında, Filmoteca de Catalunya ve Lobster Films’in katkılarıyla hazırlanmış. 

Kaynakçı'ya göre: "Geçtiğimiz senelerde dünyanın birçok arşivinde bulunarak orijinal renkleri ve uzunluklarıyla restore edilen Méliès ve De Chomón filmlerinden oluşan derlemeler daha neredeyse ölmeden unutulan bu öncülerin sinema tarihine nasıl damga vurmuş olduklarını değerlendirmek için eşsiz bir fırsat sunuyor."

Sinemaseverlerin Tophane Noise Band eşliğinde izleyebileceği Georges Méliès seçkisinin tarihleri 27 Ekim ve 24 Kasım 2022. Gökhan Ulusoy Trio Feat. Jeff Savaryego, Okan Kaya eşliğinde izlenebilecek Segundo de Chomón seçkisinin tarihleri ise 10 Kasım ve 15 Aralık 2022.

Melies'in yapıtlarından bir kare

IL CINEMA RITROVATO İSTANBUL’DA

Her yıl İtalya’nın Bologna kentinde düzenlenen ve temel amacı yeni restore ettiği filmleri seyirciye sunmak olan, dünyanın en önemli film restorasyon merkezlerinden Cineteca di Bologna’nın film festivali Il Cinema Ritrovato bu yıl 37. kez düzenlendi. Sinematek/Sinema Evi, Cineteca di Bologna ve İtalyan Kültür Merkezi İstanbul’un katkılarıyla sunduğu bir gösterim bölümünde festivalin bu yılki restore edilmiş filmler programından seçtiği 6 filmi yenilenmiş kopyalarıyla sinemaseverlerle buluşturuyor.

Açık Dergi'de Kadıköy Belediyesi Sinematek / Sinema Evi programlar direktörü Senem Erdine'ye bağlanıyoruz.