Sanat ve mücadelenin ortak bağı: BIFED

-
Aa
+
a
a
a

İklim krizi, göç ve halkların direniş öykülerine adanmış BIFED'i Petra Holzer ve Ethem Özgüven'le konuşuyoruz.

BIFED 9. senesinde Bozcaada'da
BIFED
Sanat ve mücadelenin ortak bağı: BIFED
 

Sanat ve mücadelenin ortak bağı: BIFED

podcast servisi: iTunes / RSS

12-16 Ekim tarihleri arasında Bozcaada’da düzenlenecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) bu sene 9. yılına giriyor. Covid-19 salgınından dolayı son iki yıldır izleyicisiyle çevrimiçi buluşan festival, bu sene de tıpkı önceki senelerdeki gibi ziyaretçilerini yeniden Bozcaada’ya davet ediyor. Filmler her sene olduğu gibi ücretsiz izlenebilecek.

BIFED’in bu seneki sloganı: Yeşil Barış ve Adalet 

BIFED, 2020 yılından beri festivalin ana sloganı olan “Savunanları Savun” temasıyla, çevre haklarını savunurken gitgide daha tehlikeli yollardan geçen iklim aktivistlerinin sesi olmaya devam edecek. 2021 yılının sloganı olan “Evimiz Yanıyor”un ardından, festivalin bu seneki sloganı “Yeşil Barış ve Adalet”.

BIFED, ekoloji gerçeklerini belgesel aracılığıyla yaymaya çalışıyor. Her sene yönetmenleri, kamuoyu ve çevre için mücadele edenleri bir araya getirerek yerel ihtiyaçları ilgilendiren önemli konularda izleyicileri dünyada süregiden tartışmalara davet ediyor. 2022 yılında da iklim krizinin merkezinde yer alan yerli halklar, kadınlar, göç ve mülteciler, festival filmlerinin seçiminde odaklanılan konular arasında yer aldı.   

Bu sene BIFED’de neler olacak?

BIFED, bu yıl belgesellerin yanı sıra atölyeler, paneller ve soru-cevap etkinlikleriyle iklim krizi mücadelesinin kahramanlarını, iklim krizinin önemine ve aciliyetine inananlarla buluşturmak için adaya dönüyor. Festival, özlendiği gibi tüm ziyaretçi ve destekçilerini Bozcaada’da karşılayacak. 

Festivalde bugüne kadar bölgesel, ulusal ve uluslararası konuklar ve Bozcaada’nın yerel halkı ile birlikte film gösterimleri, etkinlikler, atölye çalışmaları ve çocuk programları gerçekleştirildi. Pestisitsiz tarım ve sağlıklı turizmle ilgili konular da ön plandaydı. Gerçekleştirilen Yerel Tohum Festivali ile yerel tohumları dağıtmak ve yaygınlaştırmak BIFED’in görev olarak edindiği konulardan biri. Bu yıl da Bozcaada’da tohum dağıtımı yapılacak. 

BIFED tüm sene farklı etkinliklerle devam ediyor 

Festivalin bir başka önemli faaliyeti de yıl içinde farklı festival, STK, okul ve çevre örgütleriyle olan işbirlikleri. Festival filmleri bugüne dek Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema evi, Diyarbakır Ekolojik Film Günleri, Aliağa Çevre Platformu, Marmaris Eğitim-Sen, Gümüşlük Uluslararası Müzik Festivali, Antalya Tabip Odası gibi farklı mekan ve coğrafyalarda gösterildi. Filmler şimdiye kadar hiçbir maddi karşılığı olmadan gösterildi ve sene içerisinde farklı işbirlikleriyle gösterimlerine devam edecek. BIFED, sene içerisinde filmlerini paylaşmaya devam etmeyi, festivali ve çevre kültürünü çoğaltan bir yaklaşım olarak görüyor.

www.bifed.org

Sosyal medya hesapları:
Instagram:
bifed_doc
Twitter: @bifed_doc
Facebook: /bifeddoc

BIFED 12-16 Kasım'da Bozcaada'da