"Geçmişi unutmak yaldızlı bir yalan."

-
Aa
+
a
a
a

Mardin’deki Surp Kevork Kilisesi’nde izleyiciyle buluşması planlanan “Geçmişi Unutmak Yaldızlı Bir Yalan” sergisi Mardin Valiliği tarafından iptalinin ardından Karşı Sanat Çalışmaları'nda 15 Aralık-7 Ocak tarihleri arası kendine yer buldu. 

1600 yıllık Kırmızı Kilise'nin ön cephesi
AGOS
“Geçmişi Unutmak Yaldızlı Bir Yalan”
 

“Geçmişi Unutmak Yaldızlı Bir Yalan”

podcast servisi: iTunes / RSS

Abdullah Güler, Eşref Yıldırım, Eylül Ersöz, Ferhat Özgür, İlayda Bekdemir, Mehmet Sait Tunç, Nejbir Erkol ve Zafer Akşit’in eserlerinin yer aldığı sergiyi, yasaklamalarla geçirdiği dönüşümü, yerel inisiyatif ve dayanışmaların gücünü küratörü Deniz Özgültekin’le konuşuyoruz. 

mardin surp kevork kilisesi

Kırmızı Kilise olarak da bilinen Ermeni kilisesi Surp Kevork, 100 yıldır ziyaretçilere kapalı durumda. "Geçmişi Unutmak Yaldızlı Bir Yalan" sergisi kilisenin tekrar ziyarete açılmasını amaçlarken bir yandan da yapının geçmişinin gün yüzüne çıkarılması için yol gösterici olmayı hedefliyordu. Ekim ayında planlanan açılıştan bir gün önce valilikten gelen bilgi ile sergi açılamamıştı. 

İsmini, Zabel Yesayan’ın “Yıkıntılar Arasında” kitabındaki bir alıntıdan alan sergi, hafızanın öneminin altını çizerken toplumsal barışın gerekliliğine dair bir söylem geliştiriyordu. Bu bakımdan, güvenlik gerekçesiyle Valilik tarafından yasaklanmış olması pek çoklarımızı şaşırtmayacak olsa da, Türkiye'de yaratıcı üretimlerin başında gezinen sansür sultasına dair ironisi kuvvetli bir başka vakaya dönüşüyor "Geçmişi Unutmak Yaldızlı Bir Yalan".