Yeditepe'ye Geçici Bir Bakış

-
Aa
+
a
a
a

Yazar Evrim Altuğ, akademisyen ve sanatçı Ferhat Özgür ile SMK - Danimarka Ulusal Müzesi'nde yer alan 'Melchior Lorck: Geçişte Bir Sanatçı' sergisi için ürettiği 'Extemporary Sevenhills of Istanbul' başlıklı yeni video işi üzerine söyleşiyor.

Melchior Lorck-Kanuni Sultan Süleyman Portresi, 1562
SMK
Yeditepe'ye Geçici Bir Bakış
 

Yeditepe'ye Geçici Bir Bakış

podcast servisi: iTunes / RSS

Ferhat Özgür, Kopenhag'daki SMK - Ulusal Sanat Müzesi'nde yer alan ve 16. yüzyıl Rönesans ustalarından Melchior Lorck’a adanmış "Geçişte Bir Sanatçı: Melchior Lorck" sergisine özel bir enstalasyon üretti. Sergi, Hilde Ostergaard ve Hanne Kolid Poulsen’ı küratörlüğünde Lorck'un eserlerine yeni yorumlar getiriyor.

Melchior Lorck-Doğu cephesinden Süleymaniye Camii, 1570
 
Melchior Lorck'un Osmanlı İmparatorluğu'nu tasvir ettiği ve Leiden Üniversitesi arşivinde bulunan İstanbul Panoraması SMK'daki serginin merkezini oluşturuyor. Bu büyük çaplı, on bir metrelik eser Haliç, Boğaziçi ve Marmara Denizi'nin birleştiği noktadan başlayarak İstanbul'un batısına kadar uzanan bir spektrumda detaylı bir Yeditepe İstanbul manzarası sunuyor. Ferhat Özgür projenin temelini oluşturan "İstanbul Üzerine Eskizler" adlı video enstalasyonu hazırlarken Metin And'ın "16. Yüzyılda İstanbul / Kent – Saray – Günlük Yaşam" eserinden faydalanmış; Lorck'un çalışmalarında izlenebilen 16. yüzyıl İstanbul'u ile 21. yüzyılın İstanbul'unu karşılaştırarak, zamanın ve mekanın evrimini izleyiciye göstermeyi amaçlıyor. Ferhat Özgür'e göre bu proje iki sanatçının gözünden İstanbul'u keşfetme arayışının bir yansıması.

"Geçişte Bir Sanatçı:Melchior Lorck" ve Ferhat Özgür'ün katkıları, Danimarka SMK - Ulusal Sanat Galerisi'nde 3 Mart 2024 tarihine kadar ziyaret edilebilir.