Rıza Türmen'le İfade Özgürlüğü ve Anayasa Referandumu Değerlendirmesi

Diğer Program: 
Açık Gazete

Rıza Türmen'le İfade Özgürlüğü ve Anayasa Referandumu Değerlendirmesi

14 Mart 2017

Açık Bilinç’te eski AİHM Yargıcı ve 24. Dönem CHP İzmir Milletvekili Dr. Rıza Türmen konuğumuzdu. Barış için Akademisyenler bildirisini ve ifade özgürlüğünü, uluslararası komisyonların yeni sunulan Türkiye raporlarını ve önümüzdeki referandumda oylanacak Anayasa tasarısının getireceği değişiklikleri konuştuk.

14 Mart 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Bilinç podcast servisi: iTunes / RSS

Böylelikle, referandum süreciyle ilintili iki hafta sürecek bir hukuk değerlendirmeleri dizisine başladık.

Rıza Türmen programda önce Barış için Akademisyenler bildirisinin içeriğini ve imzacıların yargıda karşılaştığı suç isnadını, uluslararası hukuk açısından değerlendirdi. 

Barış için Akademisyenler konusu geçen hafta Açık Gazete'de, “Olağanüstü Zamanlarda Akademiyi Savunmak” kitabının yazarları Kerem Altıparmak ve Yaman Akdeniz'le konuşmuştuk. 

daha sonra Rıza Türmen Venedik Komisyonu ve BM'in Türkiye hakkında yayımladığı ve ağır eleştiriler içeren son raporlarını değerlendirdi.

Venedik Komisyonu'yla ilgili BBC Türkçe'nin haberini buradan okuyabilirsiniz: Venedik Komisyonu 'tek adam rejimi'ne karşı uyardı (10 Mart 2017)

Venedik Komisyonu raporunun tam metnine buradan erişebilirsiniz.  (İngilizce)

BM İnsan Hakları Komiserliği'yle ilgili DW'nin haberini buradan okuyabilirsiniz: BM'den Türkiye'ye 'ağır hak ihlalleri' suçlaması (10 Mart 2017)

BM Raporunun tam metninen buradan erişebilirsiniz. (İngilizce)

Programın son bölümünde Rıza Türmen yeni Anayasa önerisinin getireceği değişiklikleri, Venedik ve BM raporlarının da ışığında değerlendirdi.

Türmen’in konuyla ilgili son yazılarını T24 haber sitesinde, daha eski yazılarınıysa Güçsüzlerin Gücü: Türkiye’de İnsan Hakları başlıklı yeni yayımlanan kitabında okuyabilirsiniz.