İstanbul depreme hazır mı?

-
Aa
+
a
a
a

1999 Marmara Depremi'nde neler öğrendik? Yönetmeliklerde ve bina yapımında 23 yıl içinde neler değişti? Başka ne yapılabilir? İTÜ Yapı ve Deprem Mühendisliği bölümünden Prof. Alper İlki anlattı.

Fotoğraf: Luis Diaz Devesa (Getty Images)
İstanbul depreme hazır mı?
 

İstanbul depreme hazır mı?

podcast servisi: iTunes / RSS

2019 yılından bu yana, 1999 Marmara Depremi'nin yıldönümü haftasında İstanbul'un deprem riskini konu alan programlar yapıyoruz.

Vakayiname'de İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut ile “İstanbul'da deprem riski olan binaların taramasının yapılması ve alınan/alınması gereken önlemler” üzerine konuştuk.

-- / --

1999 Marmara Depremi'nin 23. yıldönümünde, Ağustos 2022 itibarıyla İstanbul depreme ne kadar hazır? Neler yapıldı, neler yapılabilir/yapılmalı? Açık Bilinç’te konuğumuz Prof. Alper İlki ile bu sorulara cevap verdik.

Prof. İlki, şu önemli noktalara dikkat çekti:

İstanbul'da depremin ne zaman ve hangi merkezde, ne şiddette olacağını kesinlik içinde öngörmek mümkün değil. Sürekli bunları konuşmak yerine, deprem hazırlıklılığı konusunda hangi adımlar atılabilir, depremde can ve mal kaybı nasıl en aza indirilebilir, bunlara odaklanmalıyız. Geliştirilen yeni yönetmelikler ve inşa yöntemlerindeki iyileştirme, 2000 yıllarında yapılan binaları depreme karşı daha dayanıklı kılıyor. Bu durumda eski binaların taramasının yapılması ve depremde çökme riski yüksek olanların yıkılıp yeniden yapılması daha da önem kazanıyor.