Gerçekten 5 Duyumuz mu Var?

Diğer Program: 
Açık Gazete

Gerçekten 5 Duyumuz mu Var?

07 Ağustos 2018

Bu hafta Açık Bilinç’te NöroBlog sitesi kurucularından Dr. Onur Arpat ve Dr. Taner Yılmaz ile şu soruyu alıyoruz: Gerçekten 5 duyumuz mu var? Görme, duyma, dokunma, koklama, tatma - hepsi bu mu?

07 Ağustos 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Bilinç podcast servisi: iTunes / RSS

Ders kitaplarında insanların 5 duyusu olduğu öğretilir. Oysa, dış dünyaya yönelik temel 5 duyudan başka gerçek (ve olası) duyular da var. En başta, 5 temel duyumuzdan bağımsız olarak bizlere bedenimizin farklı kısımlarının birbirlerine göreceli olarak yer ve yönelim bilgisini sağlayan ‘özalımsal algı’ (“proprioception”). Konunun detaylarını programda tartıştık.

"Sinirbilim herkes içindir!" şiarıyla bilim dünyasındaki son gelişmeleri aktarmakta olan NoroBlog sitesinin, Açık Bilim sitesi işbirliğiyle yaptığı bir podcast kanalı da var: http://noroblog.net/podcast/  Beyin implantları, hafıza, şizofreni, mizah, aşk - birbirinden ilginç konu ve konuklarla ...

Bu programdaki "kaç duyumuz var?" tartışması, kapsamlı bir "Koku ve Tat Algısı" serisinin de başlangıcı olacak. Aynı çizgiyi sürdürerek, önümüzdeki programlar boyunca nörobilimde, felsefede, sosyolojide, tarihte, sanatta, popüler kültür ve gastronomide koku ve tat algısını konuşacağız.