Metropolitika

-
Aa
+
a
a
a

Kent ve kentlilik üzerine tartışmalar.

 
Her Çarşamba 11:00 - 12:00 arasında.
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Aysim Türkmen, Deniz Gündoğan İbrişim
 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022
28 Ekim 2021

Deniz Gündoğan İbrişim, Metropolitika'da Mehmet Fatih Uslu ve Sevengül Sönmez ile unut(tur)ulan Üsküdar ve Üsküdarlıları konuştu.

21 Ocak 2021

Metropolitika’nın 23 Eylül 2020 tarihli nüshasında Aysim Türkmen, konuğu Gülengül Altıntaş’la Reha Erdem filmlerinde İstanbul temsillerini konuştu.

29 Aralık 2020

Metropolitika programının 23 Aralık 2020 tarihli nüshasının konuğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili ve feminist aktivist Av. Filiz Kerestecioğlu idi. Gündem maddesi ise Türkiye’nin #MeToo hareketiydi.

10 Aralık 2020

Kültürel (ve doğal) varlıklara, insandışı mevcudiyetlere, özcü ve nesneleştirici pratikler, modernliğin içinden alınmış gibi gözükseler de sekülerleşmiyor ve karşıtını motive ediyor.

20 Ağustos 2020

Hayaletler ile oyun olmaz. Hem hayalet hem gerçeklik olarak karşımıza çıkabilirler. Onların ne yapacakları belli olmaz. Cin gibi çarparlar!

09 Nisan 2020

Aysim Türkmen’in hazırladığı bu haftaki Metropolitika’nın konuğu felsefeci Ferda Keskin’di.

07 Nisan 2020

Özellikle felaket anlatıları altında bunalarak ekolojik yıkım, türlerin yok oluşu, salgınlar, iklim krizi gibi  konular üzerine düşünmekten kaçma temayülünün yerine, var olan düşünme ve algılama biçimlerini sorgulayarak onları yerinden edecek ortak tahayyüller geliştirmemizin önemi giderek artıyor.

11 Mart 2020

Doç Dr. Osman Elbek ile koronavirüsü ve neoliberal kentleşme ilişkisi üzerine konuştuk. 

06 Eylül 2017

Metropolitika'da bu hafta Korhan Gümüş ve Masis Kürkçügil, 62. yılında  6-7 Eylül 1955 Olayları'nı ve bu olayların şehirde yarattığı değişimi konuştular. Bu vesileyle bu akşam (6 Eylül, 19:00) Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi'nde yapılacak olan 6-7 Eylül etkinlikleri hakkında bir duyuru da yaptık.  6-7 Eylül Olayları'nın 50. yılında Açık Radyo'da yayınlanan 3 bölümlük belgesel programımızın bağlantısını da burada bulabilirsiniz.

05 Ekim 2016

Bu hafta Metropolitika'da Gülistan Alagöz'ün Hürriyet gazetesinde yayımlanan "Şantiye alanına dönen Kadıköy'de kentsel dönüşüm 15 yıl daha sürecek" başlıklı haberinden yola çıkarak Kadıköy'de ve bütün ülkede devam eden plansız kentsel dönüşümü konuştuk. 

25 Mayıs 2016

“Türkiye’nin İlk Kiracı Hareketi” 12 seneden sonra mücadeleyi kazandı ve arsasına kavuştu. Ardından başlatılan katılımcı ve kolektif planlama sürecinin devamında Mayıs’ta şantiye kuruldu ve inşaat başladı. Bu deneyimden yola çıkarak Türkiye’de kiracılar için konut hakkı alternatiflerini şehirci Yaşar Adanalı ile konuştuk.

11 Mayıs 2016


Yerle bir olmuş mekânları demokratik yollarla nasıl inşa edebiliriz? Şehirci Yaşar Adanalı ile yaptığımız programda bir yanda Sur’u diğer yanda Nahr el Bared’i konuştuk.

20 Nisan 2016

SALT Galata Perşembe Sineması bu yıl, devasa ölçekte uluslararası organizasyonlar olan dünya fuarları, dünya kupaları ve olimpiyat oyunlarının şehirlere etkilerine odaklanıyor. Salt Araştırma ve Programlar Koordinatörü Meriç Öner'le bu etkinliği konuştuk.

06 Nisan 2016


Mert Arslanalp ile “Kentsel Yurttaşlık” üzerine konuştuk. Kentsel yurttaşlık kavramı bugünkü yaşamımıza nasıl yeni bir bakış sunuyor? Devlet ve yurttaşlık tasavvurlarını nasıl kent üzerinden düşünmemize olanak veriyor? Gitgide daraldığını gördüğümüz kamu-yurttaş ililşkisine nasıl bir açılım getiriyor?

30 Mart 2016

Konuğumuz Kaan Atalay Antik Yunan’da kentleşmeyi anlattı. Günümüz kent politikalarına felsefe üzerinden yeniden bakmanın kaçınılmazlığına vardı sohbetimiz.

09 Mart 2016

Kanalistanbul’dan hareketle mega projeler üzerine düşünmeye devam ediyoruz. Neoliberal ekonomik düzende mega projelerin dünya kenti olma söylemiyle meşrulaştırıldığını görüyoruz. Michael Goldman’ın spekülatif şehirleşme (speculative urbanization) diye adlandırdığı durumun birkaç ayağı var.

02 Mart 2016

Kanalistanbul’un birçok açıdan tekrar tekrar tartışılması gerekiyor. Mesela fiziksel coğrafya üzerinde yapacağı büyük değişim: Bu projeyle İstanbul’un Avrupa yakası bir adaya dönüşüyor. Güzergâh değişimi ise başlı başına "mega" bir kent meselesi, çünkü tüm bağlantı yolları yeniden şekilleniyor. Tüm kentlilerin hayatlarını birebir etkileyecek bu projeyi ve güzergâh değişikliklerini tartıştık.

17 Şubat 2016

Bu hafta Metropolitika'da son günlerde gündemde olan AR-GE Reform paketi konusundan yola çıkarak, tasarımcı/mimar Gökhan Karakuş ile Türkiye’de tasarım tarihini konuştuk ve günümüz tasarımına dair birkaç enteresan konuya değindik.