Kanalistanbul

Metropolitika
-
Aa
+
a
a
a

Kanalistanbul’un birçok açıdan tekrar tekrar tartışılması gerekiyor. Mesela fiziksel coğrafya üzerinde yapacağı büyük değişim: Bu projeyle İstanbul’un Avrupa yakası bir adaya dönüşüyor. Güzergâh değişimi ise başlı başına "mega" bir kent meselesi, çünkü tüm bağlantı yolları yeniden şekilleniyor. Tüm kentlilerin hayatlarını birebir etkileyecek bu projeyi ve güzergâh değişikliklerini tartıştık.

Metropolitika: 2 Mart 2016
 

Metropolitika: 2 Mart 2016

podcast servisi: iTunes / RSS

Kanalistanbul'un güzergahı değişti: 
http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/02/09/kanal-istanbulun-guzergahi-antik-cag-magarasiyla-degisti

Kanalistanbul’un birçok açıdan tekrar tekrar tartışılması gerekiyor. Mesela fiziksel coğrafya üzerinde yapacağı büyük değişim: bu projeyle İstanbul’un Avrupa yakası bir adaya dönüşüyor. Güzergah değişimi ise başlı başına "mega" bir kent meselesi çünkü tüm bağlantı yolları yeniden şekilleniyor. Tüm kentlilerin hayatlarını birebir etkileyecek bu proje ve proje güzergah değişikliklerini tartıştık.

Kanalistanbul, "Çılgın Proje" ilk seçim propagandası olarak kamu oyuna sunulmuştu. Aynı Belgrad’daki Sava nehrinin kenarına kurulması planlanan Belgrad Sahilyolu Projesi gibi. Sırbistan’da bu mega projenin propagandası seçimlerin kazanılmasında önemli bir rol oynuyor. Dubai menşeili yatırım şirketinin web sitesinde Belgrad Sahilyolu Projesi’nin anlaşması dahi yapılmadan, inşaatlar başlamadan ev ve ofisler satılmaya başlanıyor.

Şehirdeki yeni büyük projelerin finansmanları artık ulus devlet ölçeğinde olmuyor. Şehirlerin gelirleriyle de mümkün değil. Uluslararası finans sermayesi devreye giriyor. Büyük yatırımlar büyük kar beklentisiyle yapılıyor. Bir yandan somut inşaatlar yapılıyormuş gibi gözükürken, arazi spekülasyonlarından sağlanan büyük karlar yatırımın devamlılığını sağlıyor. Bunun sürmesinin tek koşulu hükümetin daha fazla arazi sağlaması.  Burada asıl inşa edilen finansal bir mekanizma diyor Michael Goldman.

Toplumun, seçmenin çok büyük bir kısmı bu tarz projeleri benimsiyor. Türkiye’de ana muhalefet partisi dahi bu projenin aslında kendi projeleri olduğunu savunuyor. Mega projelere dayalı kalkınma tek alternatif olarak görülüyor. Dünya kenti olmak opsiyonsuz olarak lanse ediliyor.

Kanal İstanbul'u konuşmaya devam ettiğimiz 2. programa ulaşmak için tıklayın.