Haftanın Haber Hasatı

-
Aa
+
a
a
a

Haftanın öne çıkan iklim haberleri ve araştırmalarından okumalar ve yorumlar.

 
Pazar günleri 08.00'da
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Merve Kara Kaşka
 
53. Yayın Dönemi: 3 Mayıs 2021 - 31 Ekim 2021
18 Ekim 2021

Haftanın Haber Hasatı'nda bu hafta, Pazartesi Çin'in Kunming şehrinde başlayan COP15 (Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı)'i, doğa için işletmeler çatısı altında birleşen ve toplam gelirleri 4.7 trilyon doları geçen binden fazla şirketin hükümetlere biyolojik çeşitliliği korumak üzerine çağrısını konuşuyoruz. Ayrıca Türkiye ayağı Doğa Derneği’nin katılımıyla yürütülen Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi'nin Türkiye'deki sonuçları ve çözüm önerilerini Doğa Derneği Biyoçeşitlilik Koordinatörü Şafak Arslan ile değerlendiriyoruz. 

11 Ekim 2021

Haftanın Haber Hasatı'nda bu hafta Kazdağları'ndaki Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi'ne verilen ÇED raporunun zaman aşamasına uğramasını, IMF'nin 2020’de kömür, gaz ve petrole verilen devlet destekleri üzerine analizi ve YouTube ile ana şirketi Google'ın, iklim inkarı kampanyaları hakkında aldığı kararı konuşuyoruz. Anadolu’nun Ses Arşivi bölümündeyse Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesi ihalesinin sonucuna neden tepkili olduklarını anlatıyor.

04 Ekim 2021

Haftanın Haber Hasatı'nda bu hafta Londra merkezli düşünce kuruluşu Ember Climate'ın, Türkiye’de yeni kurulacak rüzgar ya da güneş enerjisi santrallerinde elektrik üretimini ithal kömür santrallerindeki üretimle kıyaslayan raporunu konuşuyoruz. Anadolu’nun Ses Arşivi bölümündeyse Hewsel Koruma Platformu eş sözcüsü ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti Vahap Işıklı, Şırnak’ta maden arama çalışmalarıyla ilgili süreci aktarıyor.

27 Eylül 2021

Haftanın Haber Hasatı'nda bu hafta Türkiye'nin Paris Anlaşması onay sürecini İTÜ İşletme Mühendisliği'nde Doç Dr. Ahmet Atıl Aşıcı yorumluyor. Ayrıca Anadolu’nun Ses Arşivi bölümünde Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan, Kuzey Ege'nin son sulak alanı Akçay Sulak Alanı ile ilgili son durumu aktarıyor.

20 Eylül 2021

Haftanın Haber Hasatı'nda bu hafta uydu görüntüleri ve kolektif veri bilimi yardımıyla insan kaynaklı sera gazı salımlarını gerçekleştiği anda takip eden Climate Trace raporu var.

14 Eylül 2021

Haftanın Haber Hasatı'nın bu programında geçtiğimiz hafta Heinrich Böll Stiftung tarafından yayımlanan ve et tüketimimizin gezegene olan etkisini inceleyen Meat Atlas çalışması var. 

06 Eylül 2021

Haftanın Haber Hasatı'na bu hafta 350.org Türkiye Temsilcisi Efe Baysal konuk oldu.  350.org Türkiye’nin 24 yerel yönetimi mercek altına alan “İklim İçin Kentler: İzleme & Değerlendirme Raporu” yerel yönetimlerin iklim kriziyle mücadeleye yönelik gerçekleştirdikleri icraatların güçlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Yerel yönetimlerin iklim krizi karşısındaki kırılganlıklarını ve potansiyel gelişim alanlarını Efe Baysal aktardı. 

31 Ağustos 2021

Bu hafta Türk Coğrafya Kurumu Başkanı, İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nden Doç.Dr. Ahmet Ertek Suppa Durek Buzulu’nun erimesine dair çarpıcı veriler paylaşıyor. 

16 Ağustos 2021

İklim krizini tüm şiddetiyle hissettiğimiz bir haftayı daha geride bırakırken açıklanan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporu dünyayı kurtarmak için çok da uzun bir süremiz olmadığını bir kez daha hatırlattı: 10 yıl…

09 Ağustos 2021

166 bin 284 hektar ve artmaya devam ediyor… 7 Ağustos itibariyle Muğla ve Antalya’da 16 noktada yangınlar devam ediyor.

02 Ağustos 2021

İklim gazetesinden Merve Kara Kaşka’nın hazırladığı Haftanın Haber Hasatı bülteni, artık Açık Radyo’da. Pazar sabahları 08.00’den itibaren dinleyebilirsiniz. 

27 Temmuz 2021

İklim gazetesinden Merve Kara Kaşka’nın hazırladığı Haftanın Haber Hasatı bülteni, artık Açık Radyo’da. Pazar sabahları 08.00’den itibaren dinleyebilirsiniz.