Haftanın Haber Hasatı

-
Aa
+
a
a
a

Haftanın öne çıkan iklim haberleri ve araştırmalarından okumalar ve yorumlar.

 
Pazar günleri 08.00'da
 
Merve Kara Kaşka
 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022

Şu ana kadar yer aldıkları bütün yayın dönemleri;

 
54. Yayın Dönemi: 1 Kasım 2021 - 1 Mayıs 2022
 
53. Yayın Dönemi: 3 Mayıs 2021 - 31 Ekim 2021
Üsküdar'da sel
18 Temmuz 2022

Türkiye bir deprem ülkesi olarak biliniyor; orman yangınları büyük bir dikkatle izleniyor peki ya seller? Türkiye'de seller ve kentsel planlama alanlarında uzmanlaşmış Orta Doğu Teknik Üniversitesi Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Meltem Şenol Balaban ile konuştuk.

Güneşin küresel ısıtması odaklı bir görsel.
27 Haziran 2022

Endüstriyel devrimin yaşandığı son yüzyılda eşi benzeri görülmemiş bir hızda ısıtılan dünyamızda "yaz" artık o kadar sıcak bir mevsim haline geldi ki, artık "Tehlike Mevsimi" ya da "Tehlike Sezonu" olarak anılıyor. İklim krizi nedenli bu mevsimsel dönüşümü Haftanın Haber Hasatı'nda konuştuk.

Kömürlerin altında kalmış dolar
13 Haziran 2022

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan yeni bir araştırma kömürden çıkmanın faydasının maliyetlerinden çok daha ağır bastığını büyük karbon arbitrajı adı verilen bir hesaplamayla tespit ediyor.

Otel inşaatı
30 Mayıs 2022

Geçtiğimiz hafta ‘İmdat’ çığılığı yükselen Marmaris’te Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Muğla Valiliği'nin, “Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devre mülk Projesi” için verdiği “ÇED gerekli değildir” kararının iptali isteniyor. Kent Konseyi Üyesi Halime Şaman bu hafta Hasat’ta Marmaris’te Milli Park’a yapılması planlanan otel projesi karşısındaki hak mücadelelerini anlatıyor.

Kurumuş bir gölün tabanında ölü balık
23 Mayıs 2022

Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, kuraklığı yönetmek konusunda insanlık "bir yol ayrımında". Krizin etkilerini azaltmak için "acil olarak, elimizden gelen her aracı kullanarak" mücadele etmememiz gerekiyor.

Doğa manzarası
01 Mayıs 2022

Haftanın Haber Hasatı’nda hafta boyunca ulusal basında yer alan haberlerin bir derlemesini yapıyoruz.

elinde kömür kovası tutan takım elbiseli erkek
25 Nisan 2022

350 Türkiye’nin yakın zamanda başlattığı Dumansız Para Sahası kampanyası kömürden çıkış taahhütünü henüz açıklamayan bankalara çağrıda bulunuyor. Banka müşterilerini bu kampanyaya dahil etmemeye çalışan 350 Türkiye’den Selen Baykara kampanyanın önemini ve detaylarını anlatıyor.

İklim eylemi yapan kadınlar
28 Mart 2022

Bu gelişmeden yola çıkarak iklim davalarını bu haftaki Hasat’ın ana konusu olarak belirledik. Bu konuda bize yol göstermek üzere konuğumuz Avukat Özlem Altıparmak.

kağıt paralardan çöl üzerinde hortum
23 Mart 2022

Enflasyon Araştırma Grubu Türkiye’de iklim krizi-enflasyon ilişkisi üzerine çalışmalara başladı. ENAG iklim biriminin Fransa Temsilcisi Kaan Basdil'le iklim ve enflasyon ilişkisini konuştuk.

Kömür madeni
21 Mart 2022

Global Energy Monitor'ün yeni araştırması, dünya genelinde kömür madenlerinden kaynaklanan metan emisyonlarının, küresel petrol veya gaz sektörlerinden kaynaklanan metan emisyonlarını aştığını gösteriyor. Buna göre kömür madenciliğinin metan salımları iklim üzerindeki etkisi Çin'deki tüm kömür santrallerinin CO2 emisyonlarının etkisinden daha kötü.

Saat tutan elin üstünde kredi kartı, kartın üstünde dolarlar
14 Mart 2022

Ekonomi alanında çalışan ekonomistler ve uzmanlar tarafından kurulan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) yakın zamanda Türkiye’de iklim krizi ve enflasyon ilişkisi üzerine çalışmalara başladığını duyurdu. Grup içinde oluşturulan iklim birimi akademisyenlerinden ENAG Fransa Temsilcisi Kaan Basdil Haftanın Haber Hasatı’nın konuğu oldu.

giysi çöpü yığınları
28 Şubat 2022

Birleşmiş Milletler (BM) üye ülkeleri, ülkelerin ürettikleri ve kullandıkları plastik miktarını azaltmak için ilk kez anlaşabilecekleri bir küresel plastik anlaşmasının planını hazırlamak üzere bu ay Nairobi'de toplanıyor. Yasal olarak bağlayıcı bir plastik anlaşmasının çerçevesi, Nairobi'de bulunan UNEP'in genel merkezinde 28 Şubat Pazartesi günü başlayacak olan BM Çevre Konferansı öncesinde hâlâ hazırlanıyor.

Fosil yakıt şirketlerinin reklamları
13 Şubat 2022

Bu sene "Radyo ve Güven" teması altında kutlanan 13 Şubat Dünya Radyo Günü'nde UNESCO, günümüzde sosyal medya ve dijital kanallardaki iletişim imkanlarıyla birlikte yanlış bilginin daha hızlı yayıldığını, dezenformasyonun dinleyici-okur güvenini zedelediğini ve buna karşın radyonun halen daha en güvenilir kanallarından biri olduğunu söylüyor. Biz de bu programda medyada dezenformasyonu konuşuyor ve farklı yüzleriyle iklim dezenformasyonu ile çözüm önerilerini Teyit’in Yazı İşleri Sorumlusu Emre İlkan Saklıca ile birlikte ele alıyoruz.

Afşin Elbistan santrali ve çevresi
07 Şubat 2022

"O kadar atığı ve kirliliği gören hiçbir bilim insanının buna onay vermeyeceğini biliyoruz", diyor Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde doğan ve 1980’lerde Elbistan Afşin Termik Santrali’nin yapımında tercüman olarak çalışan İbrahim Yalçın.

Petrol rafinerileri ve chartlar
31 Ocak 2022

Haftanın Haber Hasatı'nda bu hafta Türkiye’nin küresel enerji krizini nasıl yönettiği sorusunu konuğumuz Ember Climate İklim Veri Analisti Ufuk Alparslan ile birlikte ele alıyoruz.

"Kıyamet Saati"
24 Ocak 2022

Dünyanın önde gelen bilim ve güvenlik uzmanlarının insanın hayatta kalmasına yönelik tehlikeler hakkındaki yargısını temsil eden "Kıyamet Saati", bu yıl gece yarısına 100 saniye kalaya ayarlandı.

fırtınalı yağış
18 Ocak 2022

Haftanın Haber Hasatı'nın son programında, ormansızlaşmayla mücadele eden ve kâr amacı gütmeyen Global Canopy'nin, yıllık olarak yayımladığı Forest 500 araştırmasının sekizincisinin sonuçlarını konuştuk. 
Tedarik zincirlerinde ve yatırımlarında ormansızlaşmayla bağlantılı olan en etkili 350 şirket ve 150 finansal kuruluşun taahhüt ve eylemlerini inceleyen Forest 500’e göre gıdalarmızı sağlayan ve emeklilik fonlarımızı yöneten birçok şirket ormansızlaşma konusunu görmezden gelmeye devam ediyor.

Şili'de lityum havzası
10 Ocak 2022

Haftanın Haber Hasatı'nın bu bölümünde iklim ve ekolojik kriz öncelikli bir anayasa hazırlığında olan Şili'nin lityum madenciliği ve suyun tanımı gibi kritik sorulara nasıl yanıt vereceğini ele alıyoruz. Hasat'ın diğer haberlerinde Brezilya'nın kömüre devam kararı, karsız kışların orman yangınlarına ve su tedariğine etkisi, Fransa'nın otomobil reklamlarına getirmeyi planladığı yeşil uyarılar ve daha fazlası var.

Tuz Gölü, Fotoğraf: Nathalie Geffroy
26 Aralık 2021

2021’in hasatını yaptığımız son bülten ve programımızda Türkiye’nin kuruyan göllerini ve sulak alanlarını ele aldık.

Manavgat Yangını, itfaiyeler su fışkırtıyor.
13 Aralık 2021

2021, Türkiye’de orman yangınları açısından tarihi bir yıl olarak kayıtlara geçti. 2021 hasatında mega yangınları, sonuçlarını ve mücadele yöntemlerini mercek aldığımız bu bölümde konuğumuz Yangın Ekoloğu İsmail Bekar'dı.