Türkiye bir seller ülkesi mi?

-
Aa
+
a
a
a

Türkiye bir deprem ülkesi olarak biliniyor; orman yangınları büyük bir dikkatle izleniyor peki ya seller? Türkiye'de seller ve kentsel planlama alanlarında uzmanlaşmış Orta Doğu Teknik Üniversitesi Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Meltem Şenol Balaban ile konuştuk.

Üsküdar'da sel
Türkiye bir seller ülkesi mi?
 

Türkiye bir seller ülkesi mi?

podcast servisi: iTunes / RSS

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) verilerilerine göre Türkiye'de meteorolojik afetlerin oluşum sayıları yıllar içinde artış gösteriyor. Günlük yaşamı her yönüyle etkileyen bu afetler can ve mal kayıplarına sebep oluyor. Son 12 yıllık dönemde kayda geçen 8 bin 274 meteorolojik karakterli afet arasında fırtına, şiddetli yağış ve sel ile dolu en sık görülen afetlerin başında yer aldı.

MGM'ye göre Türkiye'de yaşanan doğal afetler arasında seller depremden sonra en büyük can ve mal kaybına neden oluyor. Can kaybına neden olmayan seller sonucunda 'milyarlarca liralık' ekonomik kayıplar yaşanıyor.

Türkiye'de 2010-2021 yılları arasındaki meteorolojik afetlerin oluşum yüzdeleri tablosuMeltem Şenol Balaban ile yaptığımız söyleşiyle birlikte ele aldığımız kapsamlı dosyanın tamamını İklim Gazetesi’nde görebilirsiniz.