Haftanın Haber Hasatı Kayıt Arşivi

-
Aa
+
a
a
a
Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz: iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.
Daha sessiz bir bahar

Pazartesi Çin'in Kunming şehrinde başlayan COP15 (Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı)'i, doğa için işletmeler çatısı altında birleşen ve toplam gelirleri 4.7 trilyon doları geçen binden fazla şirketin hükümetlere biyolojik çeşitliliği korumak üzerine çağrısını konuşuyoruz. Ayrıca Türkiye ayağı Doğa Derneği’nin katılımıyla yürütülen Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi'nin Türkiye'deki sonuçları ve çözüm önerilerini Doğa Derneği Biyoçeşitlilik Koordinatörü Şafak Arslan ile değerlendiriyoruz. 

Daha sessiz bir bahar
 

Daha sessiz bir bahar

17 Ekim 2021
Nobeller, iklim ve kolonyalizm

Kazdağları'ndaki Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi'ne verilen ÇED raporunun zaman aşamasına uğramasını, IMF'nin 2020’de kömür, gaz ve petrole verilen devlet destekleri üzerine analizi ve YouTube ile ana şirketi Google'ın, iklim inkarı kampanyaları hakkında aldığı kararı konuşuyoruz. Anadolu’nun Ses Arşivi bölümündeyse Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesi ihalesinin sonucuna neden tepkili olduklarını anlatıyor.

Nobeller, iklim ve kolonyalizm
 

Nobeller, iklim ve kolonyalizm

10 Ekim 2021
Dünyayı yeniden parlatabilir miyiz?

Londra merkezli düşünce kuruluşu Ember Climate'ın, Türkiye’de yeni kurulacak rüzgar ya da güneş enerjisi santrallerinde elektrik üretimini ithal kömür santrallerindeki üretimle kıyaslayan raporunu konuşuyoruz. Anadolu’nun Ses Arşivi bölümündeyse Hewsel Koruma Platformu eş sözcüsü ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti Vahap Işıklı, Şırnak’ta maden arama çalışmalarıyla ilgili süreci aktarıyor.

Dünyayı yeniden parlatabilir miyiz?
 

Dünyayı yeniden parlatabilir miyiz?

04 Ekim 2021
Her şey yeni başlıyor

Geçtiğimiz hafta BM 76’ıncı Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada iklim değişikliği güncel bilimsel verilerle desteklenen, somut bir çerçeveye oturan bir kavram olarak yer aldı. Peki bu önemli değişiklik Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı imzalamasıyla birlikte anlam kazanabilir ve ülkenin yeşil ekonomik dönüşümünü için milat olabilir mi? Bu temel soru üzerine, yeşil ekonomik dönüşüm üzerine önemli çalışmalar yapan İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümünden ekonomi uzmanı Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı yorumlarda bulunuyor. Ayrıca Anadolu’nun Ses Arşivi bölümünde bu hafta Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan, Kuzey Ege'nin son sulak alanı Akçay Sulak Alanı ile ilgili son durumu aktarıyor.

Her şey yeni başlıyor
 

Her şey yeni başlıyor

27 Eylül 2021
Milyar tonluk açık, trilyon dolarlık kâr

Haftanın Haber Hasatı'nda bu hafta uydu görüntüleri ve kolektif veri bilimi yardımıyla insan kaynaklı sera gazı salımlarını gerçekleştiği anda takip eden Climate Trace raporu var.

Milyar tonluk açık, trilyon dolarlık kâr
 

Milyar tonluk açık, trilyon dolarlık kâr

20 Eylül 2021
Yiyenler ve yenilenler

Haftanın Haber Hasatı'nın bu programında geçtiğimiz hafta Heinrich Böll Stiftung tarafından yayımlanan ve et tüketimimizin gezegene olan etkisini inceleyen Meat Atlas çalışması var. Son 20 yılda küresel et tüketiminin 2 katına çıktığını ve 2018’de yıllık 320 milyon tona ulaştığını söyleyen rapor, ülkelerin zenginlikleriyle et tüketim miktarları arasında doğrudan bir korelasyon olduğunu not ediyor. Rapora göre Türkiye’nin et tüketiminde dünyada ilk sıralarda yer almadığı bir gerçek ancak üretim konusunda Türkiye dünyada en çok tavuk ihraç eden ilk beş ülke arasında ve 2020’de 440 bin ton tavuk ihraç etti.

Yiyenler ve yenilenler
 

Yiyenler ve yenilenler

13 Eylül 2021
Sızıntılar, Kanser Geçidi ve buzul balinaları

Haftanın Haber Hasatı programına bu hafta 350.org Türkiye Temsilcisi Efe Baysal konuk oldu.  350.org Türkiye’nin 24 yerel yönetimi mercek altına alan “İklim İçin Kentler: İzleme & Değerlendirme Raporu” yerel yönetimlerin iklim kriziyle mücadeleye yönelik gerçekleştirdikleri icraatların güçlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Yerel yönetimlerin iklim krizi karşısındaki kırılganlıklarını ve potansiyel gelişim alanlarını Efe Baysal aktardı. 

Sızıntılar, Kanser Geçidi ve buzul balinaları
 

Sızıntılar, Kanser Geçidi ve buzul balinaları

06 Eylül 2021
Suppa Durek Buzulu göl olmadan

Bu hafta Türk Coğrafya Kurumu Başkanı, İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nden Doç.Dr. Ahmet Ertek Suppa Durek Buzulu’nun erimesine dair çarpıcı veriler paylaşıyor. Haftanın haber hasatı radyo programına özel Anadolu’nun Ses Arşivi bölümünde bu hafta Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan, Cengiz Holding'in Halilağa bakır (altın) madeni projesi hakkındaki güncel durumu aktarıyor.
 

Suppa Durek Buzulu göl olmadan
 

Suppa Durek Buzulu göl olmadan

30 Ağustos 2021
Müzik arası

Haftanın Haber Hasatında bu hafta gündeme ara verip iklim krizinin müzisyenlere ve müziğe etkisine bakıyoruz. Programda Billie Eilish’ten KT Tunstall’a Foals’dan Sam Lee’ye iklim için harekete geçen farklı müzisyenlerin parçalarına ve hikayelerine yer veriyoruz.

Müzik arası
 

Müzik arası

23 Ağustos 2021
10 yıl...

İklim krizini tüm şiddetiyle hissettiğimiz bir haftayı daha geride bırakırken açıklanan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporu dünyayı kurtarmak için çok da uzun bir süremiz olmadığını bir kez daha hatırlattı: 10 yıl… Bu hafta Haftanın Haber Hasatı'nda IPCC raporunda öne çıkan notları, IPCC Beşinci Değerlendirme Raporu’nun baş yazarı ve AR 6 Hakemi Doç. Dr. Barış Karapınar yorumluyor. 

10 yıl...
 

10 yıl...

16 Ağustos 2021