Açık Radyo'nun Ödülleri

-
Aa
+
a
a
a

Kurulduğu 1995 yılından bugüne kadar Açık Radyo ve Açık Radyo Programcıları 66 ödüle lâyık görüldü.

2024:

İstanbul Tabip Odası Dr. Ali Özyurt Basında Sağlık Ödülleri, Radyo Programı Ödülü - İstanbul Tabip Odası

Heybeliada Sanatoryumu başta olmak üzere, İstanbul’un tüm olağanüstü güzellikteki büyük ve zengin alanlarında yer alan hastanelerine kupon arazi bakış açısıyla iktidarın müdahalesi ve sağlık sistemine verilen zararı tüm çarpıklığıyla gözler önüne seren programı sebebiyle, Dünya Mirası Adalar programı İstanbul Tabip Odası Dr. Ali Özyurt Basında Sağlık Ödülleri'nde Radyo Programı Ödülü'ne layık görüldü.

2023:

Uluslararası Hrant Dink Ödülü - Hrant Dink Vakfı

Hrant Dink Vakfı'nın her yıl Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de “insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren, ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan kişi, kurum veya gruplara” verdiği Uluslararası Hrant Dink Ödülü, 2023 yılında Açık Radyo’nun oldu.

2022:

Hayal Gücü Ödülleri, Türkiye'nin Hayal Gücüne Katkı Ödülü - Hayal Gücü Merkezi

Cem Madra ve onun hayaliyle başlayan Açık Radyo; çocuk eliyle kurulmuş olan Hayal Gücü Merkezi'nin bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Hayal Gücü Ödülleri'nde; 12 çocuk ve 12 yetişkinden oluşan seçici kurulun ortak kararı ile Türkiye'nin Hayal Gücüne Katkı ödülüne layık görüldü.

Bizim Dünyamız Vakfı İklim Liderleri Ödülü, Medya Dalında - Bizim Dünyamız Vakfı

Bizim Dünyamız Vakfı tarafından verilen İklim Liderleri Ödülü'nün ilkine, "iklim değişikliği ile mücadele alanındaki duyarlılığı, çalışmaları ve sürdürülebilirliğe katkılarından" dolayı Açık Radyo medya dalında layık görüldü.

İstanbulSMD 20. Yıl Özel Ödülü - İstanbulSMD

İstanbulSMD tarafından, "mimarlığa özveri ve süreklilik içeren bir çaba ile destek sağlayan ve üretimleri/etkinlikleri ile mimarlık disiplinini sadece profesyoneller için değil genç mimar adayları ve mimarlık akademisyenleri için de daha değerli kılan isimlere" verilen 20. Yıl Özel Ödülü'ne Açık Radyo adına Ömer Madra layık görüldü.

2021:

TFSF Ödülü - Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından, yaşamında fotoğraf sanatını ön planda tutmuş, onun gelişmesine, tanınmasına, araştırılmasına katkı sağlamış kişi ve kurumlara verilen “TFSF ÖDÜLÜ”, fotoğraf alanında kitaplar yayınlayarak ülkemiz fotoğraf sanatına, fotoğraf tarihi alanında yaptığı araştırmaları ile az bilinen gerçekleri sunarak fotoğraf tarihine yaptığınız katkıları ve Açık Radyo’da hazırladığı ve çeşitli dijital mecralarda da yayınlanan Foto Müzeadlı program ile fotoğraf sanatına yaptığı katkıları nedeniyle Sayın Gülderen Bölük'e verildi.

İşitsel Medya Ödülü - Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı

Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Demirkent Ödülleri'nin İşitsel Medya alanında ödül ikinci kez Açık Radyo'ya verildi.

2020:

Prince Claus Etki Ödülü - Prince Claus Kültür ve Kalkınma Fonu

Prince Claus Kültür ve Kalkınma Fonu tarafından 1997 yılından bu yana “kültürel faaliyetleriyle içinde bulundukları topluma olumlu yönde etkide bulunan” kişi, grup ya da kuruluşlara verilen Prince Claus Ödülü’ne Açık Radyo layık görüldü.

Basında Sağlık Ödülleri - İstanbul Tabip Odası

İstanbul Tabip Odası Basında Sağlık Ödülleri'nin Radyo Yayıncılığı alanında ödül Leyla Ünlübay'ın hazırlayıp sunduğu Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam programının oldu.

İşitsel Medya Ödülü - Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı

Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Demirkent Ödülleri'nin İşitsel Medya alanında ödül Açık Radyo'ya verildi.

2018:

Basında Sağlık Ödülleri - Gezegenin Geleceği programı - İstanbul Tabip Odası

İstanbul Tabip Odası tarafından, 14 Mart Tıp Haftası Basında Sağlık Ödülleri kapsamında Radyo Programı dalında, Uygar Özesmi'nin hazırlayıp sunduğu Gezegenin Geleceği programı ödüle layık görüldü.

Uluslararası İstanbul Tüyap Kitap Fuarı Sanatsever Kurum Ödülü - Tüyap

37. Uluslararası İstanbul Tüyap Kitap Fuarı Sanatsever Kurum ÖdülüAçık Radyo'ya verildi.

2017:

Çevre ve İklim Sorunları Ödülü - Türk Toraks Derneği

Türk Toraks DerneğiAçık Radyo Yayın Yönetmeni Ömer Madra'yı onursal üyeliğe layık gördü.

En Çok Çocukla Doğa Dostu ödülü - Şişli Belediyesi

2017 yılında Şişli Belediyesi'nin, çocuklara çevre bilinci aşılamak için hayata geçirdiği 'En Çok Çocukla Doğa Dostu Ödülleri', Dünya Çevre Günü'nde Açık Radyo'ya verildi.

İletişim Ödülü - TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, Açık Yeşil programını, "çevreye duyarlı, doğal ve kültürel peyzaj elemanlarının korunumu ve geliştirilmesi sebebbiye yürüttüğü çalışmalar" nedeniyle İletişim Ödülü'ne layık gördü.

Emre Madran Basın Ödülü - Mimarlar Odası

Doğal ve kültürel değerlerin korunmasına katkı sunan mimar Emre Madran’ın anısına bu yıl ikincisi verilen “Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri” Dünya Mimarlık Günü'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Radyo haberciliği dalında Açık Radyo'nun Yeşil Bültenprogramı ve programı hazırlayan Utku Zırığ ödüle layık görüldü.

2016:

Radyo Programı Ödülü - İstanbul Tabip Odası

İstanbul Tabip Odası tarafından, 14 Mart Tıp Haftası Basında Sağlık Ödülleri kapsamında, toplum sağlığı ve çevre sorunları/gündemleri alanında yapmış olduğu yayınlar (Kentin Tozu ve Su Hakkı programları) sebebiyle, Radyo Programı dalında ödüle layık görüldü.

( + 1 ) Farklıyız / Farklısınız Ödülü - DOSTEV derneği

Açık Radyo'da 2016 1 Mayısından itibaren her hafta pazar günleri yayınlanan Down Sendromlu gençlerin ünlülerle röpotajlar gerçekleştirdiği 47.Kromozom adlı radyo programı 2017 yılında da her hafta pazar günleri yayınlanmaya devam edecektir. Dünyada ilk ve tek olan bu programda çalışan Down Sendromlu gençlerimiz radyoculuk mesleğini öğrenerek program başı ücret almaktadırlar. Bu programda amacımız ülkemizde yaşayan 14 Milyon Engellinin sesi olabilmek.

2015:

Kristal Elma Reklam Ödülü - Reklamcılar Derneği

“Günün Sözü” adlı projede, Açık Radyo’nun bu ilgi alanlarından ilham alınarak ve hepsini bir araya getirerek her günün şarkısını oluşturdu. Açık Gazete programında işlenen konular, öğlene kadar şarkı sözü haline getirildi, bestelendi ve gün bitmeden de Açık Radyo’da ünlü müzisyenlerin seslendirdiği parçalar Açık Radyo’da dinleyicilere duyuruldu. Havas Worldwide Istanbul’un bu projesi Kristal Elma ödülünü kazandı.

Kent ve Yaşam Medya Ödülü - YAPDER

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği YAPDER tarafından "Hiçbir grup ya da sermaye sahibini arkasına almadan, bağımsız radyoculuk yaparak, gerçekleri ve doğruları daha geniş kitlelere ulaştırma cesaretini yıllardır gösterdiği için ve özellikle çevre konusundaki duruşu nedeniyle," Kent ve Yaşam Medya Ödülü'ne layık görüldü.

2014:

Basın Yayın Ödülü - TSMD

Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin 2 yılda bir düzenlediği Mimarlık Ödülleri’nin Onbirincisinde Açık Radyo’ya “Basın-Yayın Ödülü” verildi. Mimarlık Ödülleri Jürisi, oybirliği ile verdiği ödül raporunda Açık Radyo’yu şöyle tarif ediyordu: “Temel insan hak ve özgürlüklerini savunan herkesin bir parçası olabileceği kadar da “açık” bir radyo… olan Açık Radyo, gezegenimizin geleceğini ilgilendiren, yaşadığımız çevreyi dönüştüren her türlü etki ve etkene dair bilginin yaygınlaştırılması ve paylaşımında 1995’ten bu yana taviz vermeyen ilkeleri ile…

- çevre konularına duyarlı yaklaşımı,

- haber alma ve bilgilenme özgürlüklerine katkı konusunda

- kent-çevre ve mimarlık bütünlüğünde verdikleri destek,

- meslek alanından insanlara özel programlar yapma imkânları yaratması,

- güncel, yerinden ve sürekli gündem takibi ile

- olanca açıklığı ile tüm süreçleri paylaşımı nedeniyle…”

Benzer bir dalda bir başka ödülü de önceki yılın sonunda almış olduğumuzu burada hatırlatalım. TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın, her yıl 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nde "Yaptığı haber ve yayınlarla kent kültürüne ve kentlilik bilincine katkı yapan, kentsel sorunları gündeme taşıyıp izleyen, kent ve bölge planlama bilimi ile şehir planlama mesleğinin bilimsel ve teknik görüşlerine duyarlılık gösteren" basın mensuplarına verdiği  "Kent Planlama Basın Ödülleri"nden birine Açık Radyo layık görülmüştü.

2013:

Özel Ödül - Türkiye Deprem Vakfı

Türkiye Deprem Vakfı tarafından Altın Saatler programı özel ödül aldı.

Kent Planlama Basın Ödülleri - TMMOB

TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın "Kent Planlama Basın Ödülleri"nden birine 2013’te Açık Radyo da layık görüldü.

Havas Worldwide İstanbul’un Ödülü - Epica

Avrupa’nın en büyük reklam ödülü organizasyonlarından biri olan ve bu yıl 27.’si düzenlenen Epica reklam yaratıcılık büyük ödülü (grand prix), “outdoor” dalında, Açık Radyo için hazırladığı bir basın ilanı (“Music of the People/Halkın Müziği”) dolayısıyla Havas Worldwide İstanbul’un oldu. İlanda, ABD’nin önde gelen fotoğrafçılarından Harold Feinstein’ın 1952 yılına ait bir “fotomontajı” kullanılmış, Feinstein blogunda bu fotoğraf ve Açık Radyo ile ilgili –hayli övücü–  bir yazı kaleme almıştı: “Halk için, halkın müziği!”

2012:

Açık Radyo kurucu ortaklarından olan ve Radyo’nun yayın yönetmenliğini yürüten Ömer Madra’ya Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ile Stiftung Mercator’un “Kıdemli Araştırmacı” unvanı – iklim değişikliği üzerinde yaratıcı araştırmacılık ve yayınları sürdürmesi için verildi; Kültür-Fen Lisesi 20. yılında “Bizi Onurlandıranlar” Ödülü “Küresel İklim Değişikliği konusunda kamu bilincinin yükseltilmesindeki çabaları” dolayısıyla Ömer Madra’ya verildi.

Donizetti Klasik Müzik Ödülü “Alla Turca” programı yapımcıları Ali Pınar ve Ersin Antep’e verildi.

2010:

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından verilen 'Birlikte Yaşamak' Ödülü.

2009:

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, çevre ve küresel ısınma konularında yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Küresel Isınma Kurultayı Duyarlılık Ödülü.

Gülhan Kadim Sertdemir’in Kuranderde Kalanlar Programı ile IX. Lions Tiyatro Ödülleri 2008-2009 Sezonu Özel Ödülü, İstanbul Tabip Odasının ‘Basında Sağlık Ödülü’ne layık görüldü.

2008:

Küresel ısınmaya karşı yürütülen kampanya nedeniyle 77. İzmir Enternasyonal Fuarı 2008’den verilen ödül.  

2007:

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 100. Yıl “En”leri içinde “En Çok Dinlenen (Yabancı) Radyo ödülü.

Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi 2007 Vefik Kitapçıgil Kamu Hizmet Ödülü

Nezih Demirkent Özel Ödülü - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti "Çevre ve Küresel Isınma

İstanbul Tabip Odası Radyo Programları dalında ödül - 'Toplum sağlığımızı sonsuza değin etkileyecek olan küresel ısınma felaketine yönelik ısrarlı ve kaliteli programları' nedeniyle

2006:

Çevresel Sürdürülebilirlik - Turist Rehberleri Birliği TUREB "Küresel ısınma ve çevre"

2005:

Yılın Bölgesel Radyosu, - Radyo Televizyon Gazeteciler Derneği

Yerel Radyo dalında Trodsa Medya Özel Ödülü - Trafik ve Yol Güvenliği İçin Toplu Bilinçlendirme...

ARSC (Association for Recorded Sound Collections/Ses Kayıt Koleksiyonları Birliği) Dünya Müziği Kayıtları konusundaki en iyi araştırma ödülü Cemal Ünlü’nün Açık Radyo'da hazırladığı programlardan yola çıkarak yazdığı Git Zaman Gel Zaman adlı kitaba (Pan Yayıncılık) verildi.

2004:

"2004'ün En "Hasları" Özel Ödülü - Kadir Has Üniversitesi

2003:

Yılın En İyi Radyo Programı - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

2002:

Yılın En İyi Radyosu - Çağdaş Gazeteciler Derneği

2001:

Yılın En Başarılı Radyosu - İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi

2000:

Yılın En Beğenilen Radyo Kanalı - Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi

Türkçe’yi En iyi Kullanan Radyo ve Programcılar dalında 2 ödül (2001/2000)

1999:

Bilişim Medya Ödülü - Türkiye Bilişim Vakfı

1998:

GYİAD ve PARA dergisi işbirliği ile gerçekleştirilen çalışma sonucu Türkiye'nin en iyi 50 yöneticisinden biri - Genç Yönetici ve İşadamları Derneği

Bilişim Medya Ödülü - Türkiye Bilişim Vakfı

Sedat Simavi Ödülleri 1998- Radyo Kategorisi - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

1997:

Kristal Elma Ödülü - Reklamcılar Derneği

Sedat Simavi Ödülleri - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

1996:

1996 Basın Yayın dalında Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı Ödülü - Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı

İyiler Kategorisi Birincisi - Lambda İstanbul

Bilişim Medya Ödülü 1996 - Türkiye Bilişim Vakfı