Dünya Mirası Adalar

-
Aa
+
a
a
a
 
15 günde bir Salı günleri 14:00 - 14:30 arasında
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Derya Tolgay, Fahri Aral, Gündüz Vassaf
 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.

Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

"Bırak Issız Kalsın" protestosundan bir kare
31 Mayıs 2022

Tuğçe Kaplan ile antroposen anıtı Yassıada’nın dönüşümünü, 27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi’nden adanın Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla müzeleştirilmesine kadar geçen süreci farklı aktörleriyle, adaya ilişkin söylemler ve stratejiler üzerinden konuştuk.

Yassıada'daki inşaat faaliyetleri
24 Mayıs 2022

Dünya Mirası Adalar'da 1984 yerel seçimleri ve dönemin neoliberal politikalarıyla Adalar’da başlayan inşaat dalgası konuşuldu.

Hüseyin Rahmi Gürpınar evi
23 Nisan 2022

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanlarını yayına hazırlayan Can Yayınları editörü, yazar Mustafa Çevikdoğan ile neredeyse 80 seneyi aşan bir süredir müze olmayı bekleyen Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi’ni konuştuk.

Dışavurumcu sanat
21 Mart 2022

Konuğumuz Aylin Vartanyan ile İstanbul Expressive Arts Enstitüsünün katılımcılarıyla birlikte 2021 yılının Eylül ayında Burgazada’da deneyimlenen doğa ve fotoğraf temelli dışavurumcu sanat çalışmalarından yola çıkarak alanın kadın dayanışmasına nasıl bir katkıda bulunduğunu konuştuk.

Millas'ın eski bir konferanstan fotoğrafı
11 Mart 2022

Anna Théodoridès, 3 Şubat 2022'de Paris’te gerçekleştirdiği konferanstan sonra  “Akillas Millas’in İnanılmaz Yolculuğu” başlıklı çalışmasını Adalılar ve İstanbullular ile paylaştı.

Okulun girişi
02 Mart 2022

Heybeliada Ruhban Okulunun başrahibi, Piskopos Aravissou Kassianos ile Ruhban Okulu ve okulun son müdürü, manastırın başrahibi Metropolit Maximos Repanelis'in 30. ölüm yıldönümü için yapılan konferansı konuştuk.

suyun içerisinde kalan kafa şeklinde ağaçlar, illüstrasyon
07 Şubat 2022

Dünya Mirası Adalar'da psikiyatri uzmanı, psikanalist Prof. Peykan Gençoğlu ile çevresel değişimin neden olduğu duygusal veya varoluşsal sıkıntı anlamına gelen solastalji kavramı uzerine konuştuk. 

Taner Öngür ev-stüdyosunda
15 Ocak 2022

Her daim genç, bilge, çevreci, 1984’ten beri iklim krizini kendine dert edinmiş, rock dünyasının en önemli isimlerinden, Moğolların efsane basçısı, müzisyen ve besteci Taner Öngür’ün, Heybeliada'daki evine, Dünya Mirası Adalar programı olarak konuk olduk. Kendi gibi bu nevi şahsına münhasır ev, en az karbon ayak izi bırakan, enerjisinin bir bölümünü kendi üreten, sahibi gibi üretken mi üretken bir ev.

Marmara Denizi, müsilaj içerisinde kürek takımı
15 Aralık 2021

Sivil Adalılar’ın da içinde olduğu bir grup, bugün çok önemli bir çevre hukuku davası açtı! Uzun soluklu ve maceralı olacak bu ekolojik mücadele üzerine, davayı açan Heybeliadalı Avukat Tunç Lokum Dünya Mirası Adalar’da konuğumuz oldu.

Ergene Nehri Derin Deniz Deşarj Projesi'yle ağır metaller içeren atık sular Marmara'ya karışıyor
06 Aralık 2021

Marmara’da bir çevre felaketi yaşanırken konuklarımız Defne Koryürek ve Dr. İzel Levi Çoşkun'un konu üzerine kıymetli çalışmalarını, sivil girişimlerini anlattı.

15 Kasım 2021

Dünya Mirası Adalar'ın 2 Kasım'da yayınlanan programının sonrasındaki gelişmeler ve adalar ölçeğinde Özel Çevre Koruma Bölgeleri'ni Av. Pervin Çelik yazdı.

27 Ekim 2021

İstanbul ve Türkiye’nin sağlık tarihi, toplumsal ve kültürel hafızası için çok önemli bir kurum olan Heybeliada Sanatoryumu'nu konuşmak üzere programımızda tıp tarihçisi ve Heybeliada sakini Doç. Dr. Fatih Artvinli'yi ağırladık.

30 Eylül 2021

Dünya Mirası Adalar'da Sevgi Çekiç, Avukat Can Bıçakcı ve gazeteci Yaprak Akbaba ile iptal edilen Marta Koyu ihalesini konuştuk. 

31 Ağustos 2021

Afet riski, iklim uyumu ve planlama üzerine çalışan, Amerika’da devlet kurumlarına, iklim uyumu ve afet riski planlarında danışmanlık yapan, uzman şehir plancı, mimar Sera Tolgay ile Heybeliada yangını sonrası, hem Adalar hem de dünya ölçeğinde afetler, iklim krizi ve planlama üzerine konuşuyoruz.

13 Temmuz 2021

Kültürel mirasla kurduğumuz ilişkinin popüler deyişle üzerine çökmek dışında bir hal alabilmesi için geçmişle kurduğumuz ilişkinin nasıl bir gelecek hayal ettiğimizle olan ilgisini fark etmemiz icap ediyor.

05 Nisan 2021

Dünya Mirası Adalar 30 Mart 2021 tarihli nüshasının konuğu Türkiye Tiyatro Vakfı kurucu başkanı Esen Çamurdan, programın ardından bir yazı kaleme aldı. Podcastle birlikte yayınlıyoruz.

29 Mart 2021

Dünya Mirası Adalar'ın 23 Mart tarihli nüshasına konuk olan Dr. Bengi Su Ertürkmen-Aksoy, programın ardından Büyükada Regattaları hakkında bir yazı kaleme aldı. Programın podcastiyle birlikte yayınlıyoruz.

23 Mart 2021

Dünya Mirası Adalar’ın 2 Mart 2021 tarihli nüshasının konuğu Cihan Erdönmez’di.

06 Ocak 2021

Dünya Mirası Adalar programının 22 Aralık 2020 tarihli nüshasında Derya Tolgay’ın konukları Aysel Yağmurdereli ve Orhan Aker’di.

23 Kasım 2020

Dünya Mirası Adalar programının 10 Kasım 2020 tarihli nüshasında Derya Tolgay’ın konuğu Orman Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ünal Akkemik’ti.