Dünya Mirası Adalar

-
Aa
+
a
a
a
 
15 günde bir Salı günleri 14:00 - 14:30 arasında
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Derya Tolgay, Fahri Aral, Gündüz Vassaf
 
54. Yayın Dönemi: 1 Kasım 2021 - 1 Mayıs 2022

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.

Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

Taner Öngür ev-stüdyosunda
15 Ocak 2022

Her daim genç, bilge, çevreci, 1984’ten beri iklim krizini kendine dert edinmiş, rock dünyasının en önemli isimlerinden, Moğolların efsane basçısı, müzisyen ve besteci Taner Öngür’ün, Heybeliada'daki evine, Dünya Mirası Adalar programı olarak konuk olduk. Kendi gibi bu nevi şahsına münhasır ev, en az karbon ayak izi bırakan, enerjisinin bir bölümünü kendi üreten, sahibi gibi üretken mi üretken bir ev.

Marmara Denizi, müsilaj içerisinde kürek takımı
15 Aralık 2021

Sivil Adalılar’ın da içinde olduğu bir grup, bugün çok önemli bir çevre hukuku davası açtı! Uzun soluklu ve maceralı olacak bu ekolojik mücadele üzerine, davayı açan Heybeliadalı Avukat Tunç Lokum Dünya Mirası Adalar’da konuğumuz oldu.

Ergene Nehri Derin Deniz Deşarj Projesi'yle ağır metaller içeren atık sular Marmara'ya karışıyor
06 Aralık 2021

Marmara’da bir çevre felaketi yaşanırken konuklarımız Defne Koryürek ve Dr. İzel Levi Çoşkun'un konu üzerine kıymetli çalışmalarını, sivil girişimlerini anlattı.

15 Kasım 2021

Dünya Mirası Adalar'ın 2 Kasım'da yayınlanan programının sonrasındaki gelişmeler ve adalar ölçeğinde Özel Çevre Koruma Bölgeleri'ni Av. Pervin Çelik yazdı.

27 Ekim 2021

İstanbul ve Türkiye’nin sağlık tarihi, toplumsal ve kültürel hafızası için çok önemli bir kurum olan Heybeliada Sanatoryumu'nu konuşmak üzere programımızda tıp tarihçisi ve Heybeliada sakini Doç. Dr. Fatih Artvinli'yi ağırladık.

30 Eylül 2021

Dünya Mirası Adalar'da Sevgi Çekiç, Avukat Can Bıçakcı ve gazeteci Yaprak Akbaba ile iptal edilen Marta Koyu ihalesini konuştuk. 

31 Ağustos 2021

Afet riski, iklim uyumu ve planlama üzerine çalışan, Amerika’da devlet kurumlarına, iklim uyumu ve afet riski planlarında danışmanlık yapan, uzman şehir plancı, mimar Sera Tolgay ile Heybeliada yangını sonrası, hem Adalar hem de dünya ölçeğinde afetler, iklim krizi ve planlama üzerine konuşuyoruz.

13 Temmuz 2021

Kültürel mirasla kurduğumuz ilişkinin popüler deyişle üzerine çökmek dışında bir hal alabilmesi için geçmişle kurduğumuz ilişkinin nasıl bir gelecek hayal ettiğimizle olan ilgisini fark etmemiz icap ediyor.

05 Nisan 2021

Dünya Mirası Adalar 30 Mart 2021 tarihli nüshasının konuğu Türkiye Tiyatro Vakfı kurucu başkanı Esen Çamurdan, programın ardından bir yazı kaleme aldı. Podcastle birlikte yayınlıyoruz.

29 Mart 2021

Dünya Mirası Adalar'ın 23 Mart tarihli nüshasına konuk olan Dr. Bengi Su Ertürkmen-Aksoy, programın ardından Büyükada Regattaları hakkında bir yazı kaleme aldı. Programın podcastiyle birlikte yayınlıyoruz.

23 Mart 2021

Dünya Mirası Adalar’ın 2 Mart 2021 tarihli nüshasının konuğu Cihan Erdönmez’di.

06 Ocak 2021

Dünya Mirası Adalar programının 22 Aralık 2020 tarihli nüshasında Derya Tolgay’ın konukları Aysel Yağmurdereli ve Orhan Aker’di.

23 Kasım 2020

Dünya Mirası Adalar programının 10 Kasım 2020 tarihli nüshasında Derya Tolgay’ın konuğu Orman Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ünal Akkemik’ti.

10 Kasım 2020

Dünya Mirası Adalar programında Derya Tolgay’ın konukları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama’dan Miray Özkan ve Filiz Deveci’ydi.

18 Ağustos 2020

Dünya Tarihi Adalar programının 11 Ağustos 2020 tarihli nüshasına konuk olan Korhan Gümüş, yayının ardından bir yazı kaleme aldı. Programın podcastiyle beraber yayınlıyoruz.

04 Ağustos 2020

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı şehir plancısı Akif Burak Atlar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Büyükada için biçtiği Heliport Projesi'ni konuştuk. 

22 Temmuz 2020

Dünya Mirası Adalar programının 14 Temmuz 2020 tarihli bölümüne konuk olan Emre Yalçın, programın ardından konuyla alakalı bir yazı kaleme aldı. Yazıyı, ilgili bölümün podcast'iyle beraber yayınlıyoruz.