Dünya Mirası Adalar

-
Aa
+
a
a
a
 
Her Salı 14:00 - 14:30 arasında
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Asu Aksoy, Derya Tolgay, Alp Orçun
 
51. Yayın Dönemi: 4 Mayıs 2020 - 1 Kasım 2020

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.

Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

18 Ağustos 2020

Dünya Tarihi Adalar programının 11 Ağustos 2020 tarihli nüshasına konuk olan Korhan Gümüş, yayının ardından bir yazı kaleme aldı. Programın podcastiyle beraber yayınlıyoruz.

04 Ağustos 2020

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı şehir plancısı Akif Burak Atlar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Büyükada için biçtiği Heliport Projesi'ni konuştuk. 

22 Temmuz 2020

Dünya Mirası Adalar programının 14 Temmuz 2020 tarihli bölümüne konuk olan Emre Yalçın, programın ardından konuyla alakalı bir yazı kaleme aldı. Yazıyı, ilgili bölümün podcast'iyle beraber yayınlıyoruz.

19 Kasım 2019

Dünya Mirası Adalar programı, Adalar’ın nasıl korunacağı bilgisinin nasıl gelecek kuşaklara aktarılabileceğini araştırıyor.

10 Aralık 2018

Büyükada Rum Yetimhanesi'ni o günleri yaşayan, yazan, arşivleyen, araştıran birinin gözünden konuşacağız. Yetimhanenin orjinal tapusu da Dr. Akillas Millas'ta bulunuyor.

02 Temmuz 2017

Dünya Mirası Adalar Girişimi, Adalar'ın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmasını amaçlayan bir sivil topluluktur.