Foto Müze

-
Aa
+
a
a
a
 
15 günde bir Salı günleri 15.30'da.
 
Gülderen Bölük
 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022

Osmanlı dönemi ağırlıklı olmak üzere Türkiye fotoğraf tarihinde bir gezinti... Eski gazete, dergi, fotoğraf koleksiyonu ve sayısız malzemenin kaynaklık ettiği programda, konusunda uzman olan bir çok konuk da ağırlanıyor. Osmanlı dönemi fotoğrafhaneleri ve fotoğrafçıları, dönemin fotoğrafa yaklaşımı, basın-fotoğraf ilişkisi, arşivcilik ve koleksiyonculuk programın ana konuları.

Foto Gürsoy fotoğraf altı imzaları
02 Mayıs 2022

Kendisi de Ordulu olan konuğumuz Güven Bayar ile fotoğraflarla Ordulu Ermeni ailelerin öyküsü üzerine konuştuk

25 Nisan 2022

Magnum fotoğrafçısı Josef Koudelka’nın "Ruins" (Kalıntılar) adlı projesinin Türkiye ayağını belgeleyen “Aynı Nehirden Geçmek” adlı belgesel filmin yönetmeni Coşkun Aşar ve birlikte senaryoya imza attığı isim Ayhan Hacıfazlıoğlu ile birlikteydik. 

Eleni Küreman ve fotoğraflarından bir kolaj
05 Nisan 2022

Foto Müze'de Türkiye’nin ilk kadın foto muhabirlerinden Eleni Küreman'ı, kendisi ile ilgili araştırmalar yapan yazar Sevecen Tunç ile konuştuk.

muhammed ali boks maçında
24 Mart 2022

Bu programda fotoğrafçı, akademisyen Sebla Selin Ok’la "Fotoğraf Belleğinde Acının Tasviri" ismiyle yayımladığı kitabı üzerinden acının tasviri üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

tina'nın kendi fotoğrafı
09 Mart 2022

Bu programda fotoğrafçı, akademisyen, küratör, eleştirmen ve sanatçı Laleper Aytek’le Tina Modotti’yi konuştuk.

Bertillon'un antropometrik fotoğrafları
24 Şubat 2022

Bu programda fotoğrafın bilime nasıl hizmet ettiğini, sağladığı kolaylıkları ve sunduğu yeni bakış açılarını örneklemeye çalışıyoruz.

Sayfadan kadın portreleri
07 Şubat 2022

Foto Müze'de, Türkiye'de yaşayan kadınların hayat hikayelerine odaklanan, Instagram blogu olarak başlayıp geniş çaplı bir projeye evrilen "Only Her Story" üzerine, fikrin yaratıcılarıyla konuştuk. 

Japon Samuraylar, Afyon Savaşları
28 Ocak 2022

Osmanlı topraklarında fotoğrafçılık faaliyetlerinde bulunmuş, aynı zamanda da isimlerini dünya fotoğraf tarihine yazdırmış önemli figürlerden James Robertson ve Beato Kardeşler'i konuştuk.

05 Ocak 2022

Foto Müze'de “Edirneli iki Harp Çocuğunun Memleket Anıları” adlı kitabın yaratıcısı Ahmet Gökhan Demirer konuğumuz oldu.

Kumaş'ın İpek Yolunu Geçmek sergisinden bir kadın ve çocuk fotoğrafı
08 Aralık 2021

Rızacan Kumaş ile kripto sanat, NFT fotoğraf ve metaverse’ün dünyasını ve bu dünyada fotoğrafın yerini konuştuk. Eski fotoğraf arşivleri yeniden havalandırılıp bu yeni dünyaya dahil edilebilir mi?

24 Kasım 2021

Dimitri Vafiadis ile "2mi3museum" adlı sanal müze projesini oluştururken nasıl bir yol izlediğini, tecrübe ve önerilerini konuştuk.

 

10 Kasım 2021

Üç kuşak boyunca fotoğrafçılık yapan bir ailede dünyaya gelen Lotte Jacobi, Bertolt Brecht, Fritz Lang, Marc Chagall gibi sanatçıları fotoğraflayan bir fotoğrafçıydı. Hayatı ve eserleriyle Jacobi'yi konuştuk.

28 Ekim 2021

1891 yılında geldiği Osmanlı başkentini bir çok fotoğraf karesiyle kaydeden Elisa Zonaro'nun sanat çalışmalarını ve hayat hikayesini konuştuk.
 

04 Mart 2020

Üzerinde yazı ve görsellerin bulunduğu bu efemerik malzemeler dönemin stüdyolarını, ortaya koydukları işleri ve o dönemin moda eğilimlerini anlamak için başvurulması gereken önemli belgelerdir.

22 Ocak 2020

Rötuşun ancak dijital devrimden sonra ortaya çıktığını düşünenler olabilir. Ancak rötuşun tarihi, neredeyse fotoğrafın tarihi kadar eski.

02 Ocak 2020

Adeta bir sanat galerisi ve neredeyse  bir müze tadında olan, teatral dekor ve aksesuarlarla doldurulmuş ilk stüdyoların nasıl yerler olduğunu, nasıl düzenlenip tanzim edildiğini, buralarda kaç kişinin çalıştığını konuşacağız. 

16 Aralık 2019

Yakın tarihimize kadar meydanlarda, resmi dairelerin önünde, ada ve mesire yerlerinde görülen alaminüt fotoğrafçılar ve onların naif üretimleri fotoğraf tarihimizde önemli bir yere sahip.  Çünkü bu fotoğraflar, halkın en alt kesimine inmeyi başaran, kayıt altına alan önemli sosyal belgelerdir. 

11 Aralık 2019

1800’lerin ortalarında görülen ve ‘kartomania’ olarak tanımlanan fotoğraf toplama çılgınlığı, Fransız mucit Disderi’nin tasarımından sonra yaşandı. Yeni bulunan kartvizit format fotoğrafı ucuzlattı ve halk tabakasına doğru yaydı. İşte olanlar da ondan sonra oldu...

09 Aralık 2019

İcadından sonraki ilk zamanlarında fotoğraf ne kadar resme benziyorsa o kadar başarılı kabul ediliyordu. Tabii ressamlar da konularını ve detayları ince ince işleyip, gerçekmiş gibi resimler yaparak fotoğrafa yaklaşıma çabası içindeydiler. Zamanla bu iki sanat birbirini pek çok açıdan etkiledi. İşte bu haftaki konumuz fotoğrafla resim arasındaki, bir dargın bir barışık ilişkiye dair.

17 Eylül 2019

İrfan Yalın koleksiyonları ve araştırmalarıyla öne çıkan isimlerden. Koleksiyonculuk üzerine bir TV programı hazırlayıp sunan İrfan Yalın, çeşitli konular üzerine yaptığı araştırmalarını da birçok mecrada paylaşmakta.