“Son sözü direnenler söyler”

-
Aa
+
a
a
a
""
Fotoğraf: Akbelen Yuvamız Vermeyeceğiz

Bu hafta gündemimizde yine Akbelen mücadelesi vardı. Kesimlerin bittiğini duyduğumuzda “Peki her şey gerçekten bitti mi?” sorusunun peşine düştük. Ekoloji aktivisti Bahadır Altan Açık Gazete'de cevaplıyor

“Her şey bitmedi kuşkusuz. Kesime engel olamadık [ama] traşlamaya oluruz… Madenin işletilmesine engel olmak için buradayız. Köylüler küçük fidanlara bebek diyor. O ağaçlar kesilirken ve bebek dedikleri fidanlar kırılırken kadınların göz gözyaşlarını gördük. Böyle bir ilişkisi var bu yöre insanının ağaçlarla, çamlarla. Son sözü her yerde direnenler söyler.”

Açık Yeşil’e konuk olan Yeşil Gazete muhabiri Cansu Acar da, “Ya Akbelen'e ya Akbelen için eyleme” sloganını hatırlatan Bahadır Altan’ın Akbelen’e destek çağrısını tekrarladı:  

“Buraya gelemeyen insanlar da Akbelen için büyük bir mücadele veriyor ve bizi de haberdar ediyorlar bunlardan. Şirketin neden olacağı ekolojik tahribat gözler önünde. Bu haberler İkizköylüleri gerçekten çok mutlu ediyor, yalnız hissettirmiyor. Çağrıları da bu yönde. Akbelen’e çağırıyorlar insanları.”

Akbelen mücadelesi

 • Açık Gazete’de Akbelen mücadelesindeki son durumu, direnişin 12. gününde Levent Büyükbozkırlı’dan dinledik
   
 • Tuğba Tekerek, Avrupa Ne Konuşuyor'da yabancı basında Akbelen'le ilgili haberleri aktarıyor.
   
 • Ali Bilge, Ekonomi Politik'te Ömer Madra ile Akbelen’e ve onun ekonomi politik arka planına değiniyor.
   
 • Antroposen Sohbetler’de Utku Perktaş "[insanlık] yok oluşa sürüklenirken ormanlarımız ve Akbelen’in feryadı…” başlığıyla Akbelen mücadelesinden tanıklıklarını aktarıyor.
   
 • Açık Gazete’de programcımız Sona Ertekin Akbelen’de MUÇEP gönüllüsü Haluk Özsoy, avukat İsmail Hakkı Atal, vegan aktivistler Can Okan ve Ejder Atlas Akmaner’e mikrofon uzatıyor.
Fotoğraf: BirGün
​​​​
 • Hikâyenin Her Hâli’nde ise Akbelen'den kadınlara sesleniyor: “Yuvamızı vermeyeceğiz!”
   
 • Dikilen Kaya’da Bikem Ekberzade’nin gündeminde ABD Lakota yerlilerinin Dikilen Kaya mücadelesi ile Akbelen direnişi arasındaki çarpıcı paralellik vardı.
   
 • İklim Kuşağı Konuşuyor’da Türkiye’nin ve dünyanın iklim gündeminin yanı sıra Akbelen mücadelesini değerlendirdik.
   

Web sitesinden… 

 • Dünya Mirası Adalar’da Viktor Albukrek’in çağrısına kulak verdik: “5 Ağustos 19:00’da İstanbullular’ı, Adalılar’ı, iklim aktivistlerini #yürünebiliradalar etkinliğine davet ediyoruz. Aklımız, sağlığımız, ruhumuz ve geleceğimiz için yürüyebildiğimiz kadar yürüyelim.”
   
 • Arkeometrik’te konuğumuz Bülent Arıkan’la insan çevre etkileşimi ve iklimsel değişimler üzerine konuştuk.
   
 • Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler’de Haluk Mimaroğlu, Miletos Okulu’ndan Thales, Anaksimandros ve Anaksimenes’i anlattı.
   
 • Burcu Biçer'le Spor Gündemi'nde Fransa Bisiklet Turu sonuçlarını ve 2023 Dünya Kupası'nı değerlendirdik.
   

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın karikatürüHaftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'ın seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Rick McKee’nin çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın sözü

“Gece altında yattığımız, bakmaya kıyamadığımız, arasından yıldızları izlediğimiz o güzelim ağaçlara kıyarak bizi mahvettiler... Ama jandarmalar önümüzde dururken birçoğumuz onlarla konuştuk. Yaptıklarının ne kadar kötü olduğunu, hiçbir zaman mutlu olmayacaklarını, bununla ailelerine de çektirdiklerini, kendi bindikleri dalı kestiklerini, kendi evlerini yok ettiklerini aramızdan birçok kişi onlara aktardı. İçlerinden ağlayanlar, yüzleri düşenler oldu…” —- Muğla Akbelen'de ağaç kesimine karşı direniş eylemini sürdüren gençlerden vegan aktivist Ejder Atlas Akmaner, herkesi sorumluluk almaya çağırıyor. (Açık Radyo)

Açık Radyo podcast