Akbelen’den sesler

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

Açık Gazete’de bu sabah, programcımız Sona Ertekin’in Akbelen’de MUÇEP gönüllüsü Haluk Özsoy, avukat İsmail Hakkı Atal, vegan aktivistler Can Okan ve Ejder Atlas Akmaner’le yaptığı görüşmelere kulak verdik.

Fotoğraf: Sona Ertekin
Fotoğraf: Sona Ertekin

MUÇEP gönüllüsü Haluk Özsoy, Akbelen’de İkizköylülerin iki yıldır aralıksız sürdürdüğü nöbetten, son dönemde bölgede artan şiddetli müdahalelerden söz etti. Herkesi bölgeye, direnişe destek olmaya çağırdı.

 

1

Haluk Özsoy, Fotoğraf: Sona Ertekin

Ardından vegan aktivistler Can Okan ile Ejder Atlas Akmaner’in Akbelen direnişine dair izlenimlerine kulak verdik. Okan, Akbelen’e gitme motivasyonlarını şu sözlerle ifade etti:

Doğanın sömürülmesine karşıyız. Elbette tüm hayvanların sömürülmesine karşı olduğumuz gibi… Bu sebeple burada olmamız gerektiğini düşündük.

Akmaner ise bölgede yaşadıkları müdahaleleri anlattı:

Sabah altı civarında, henüz daha bir kısmımız uyumamışken bir anda jandarma ekibi bir ordu halinde alana indi. Ve bir anda etrafımızı çevirerek bizi abluka altına aldılar. Farklı silahları var. Kalkanları var. Tabiri caizse robocop gibiler. Bizi ablukaya alarak susturarak ağaçları kesmeye başladılar.

2

Vegan aktivistler Can Okan ile Ejder Atlas Akmaner, Haluk Özsoy, Fotoğraf: Sona Ertekin

Son olarak İkizköy halkına gönüllü olarak destek veren avukat İsmail Hakkı Atal’dan Akbelen direnişinin hukuki sürecini dinledik. Nöbetlerin nasıl başladığını, sürecin başından bu yana müdahalelerin nasıl gerçekleştiğini, açılan davaların ve suç duyurularının sonuçlarında alınan ve bozulan kararları, itiraz süreçlerini anlatan Atal hukuki düzlemdeki son durumu özetledi.

3

Avukat İsmail Hakkı Atal, Fotoğraf: Sona Ertekin