Yatağan'da Maden Mücadelesinde İki Köy: Arkeologlar Geçmişi Kazıyor, Kamyonlar Yok Ediyor

Yatağan'da Maden Mücadelesinde İki Köy: Arkeologlar Geçmişi Kazıyor, Kamyonlar Yok Ediyor

21 Eylül 2017
politikyol.com

Yatağan 1985'ten beri çalışan termik santral ve ona hammadde sağlamak için çalışan madenleri ile anılıyor. Halk ise direniyor. Gökgedik köyü zeytin ağaçları ile kaplı bir alan, kömür madenleri onları yok etmiş olsa da varlar. Şimdi ise bir de feldspat madeni kurulmak isteniyor. Gökgedik Köyü'nden Muharrem Yöntem ve Turgut Köyü'nden Tayyibe Demirel ile konuştuk.

21 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Yeşil Bülten podcast servisi: iTunes / RSS

Yöntem yaşananları şöyle anlatıyor;  Ağaçların kesimine dair tedirginliğimiz sürüyor, ama yaptığımız görüşmelerle kesim durdu. Hukuk mücadelesini artık başlattık, bu mücadele böyle devam edecek. İlk aşamada 2 bin çam ağacı kesildi, sonra 400.Yerimizden yurdumuzdan olmamak için sürdürmek istiyoruz bu mücadeleyi. Toz, kir, ağaç kesimi yaşadıklarımız hep. Maden komşumuz Hacıören köyünde çalışırken zeytin ağaçlarını komple kaldırıyorlar. Maden tesisine 300 metre uzaktayız, termiğin etkilerini ise yıllardır hissediyoruz. Kir çöküyor, bir şey yetişmiyor burda."

Yeşilbağcılar köyü kömür yüzünden olduğu yerden 2012'de taşınmıştı, şimdi taşındıkları yerden tejrar taşınma ihtimalleri var. 

Turgut Köyü'nden Demirel ise: Yatağan'a bağlı bir köyüz. Köyümüzde Osman Hamdi Bey'in evi de var, Hekate Antik tapınağı da. Zeytincilik vardı o da gidiyor. Ankara'da oturup karar verenler buradaki yeraltındakiler hakkında hak iddia ediyor. Bizler yaşam kaynaklarımızın yok olmasını istemiyoruz. Bu kararı veren büyüklerimiz, tarlada bir ağaç büyüttü mü? Bu kararı veren büyüklerimiz, tarlada bir ağaç büyüttü mü? Ben geçen yılın Eylül ayından beri bu konuda uğraşıyorum, 1 yıl olmuş. Bütün bakanlıklara mektup yazdım. Herhangi bir şey olmadı. Ben ve köylü arkadaşlarımız kazı alanlarına sık sık gidip bakıyoruz. Arkeologlar eserleri çıkarırken kamyonlar geçmişi yok ediyor. Turgut zeytinlerini kömürcüler almakta kararlı ama köylüler de arazilerini vermemekte kararlı. Kazdıkları yer Lagüna Antik Kenti. Köyün üzerine nükleer bomba atın, sonra burasını alabilirsiniz. Sularımızı da kirletiyorlar. Çevremizdeki dağlar delik deşik. Köyün üzerine nükleer bomba atın, sonra burasını alabilirsiniz. Sularımızı da kirletiyorlar. Çevremizdeki dağlar delik deşik.  Bütün bu sahalar, ovalarımız, tütün sahalarımızda kömür varmış, millet uzaya çıkıyor, biz kömür diyoruz"

Turgut'ta 93 dönümlük bir zeytin arazisini istimlak kararı var, Gökgedik köyünde ise fıstık ağaçları kesilmek isteniyor.Kaymakam ve belediye başkanının araya girmesi ile fıstık çamı kesimi şimdilik durdu. Gökgedik'te 150 haneden 9'u istihdam ediliyor. 

Etiket: