Henüz bir mutlu final değil: Alpu'da acele kamulaştırmalara Danıştay dur dedi

-
Aa
+
a
a
a

Eskişehir Alpu’da kıymetli tarım arazileri üzerine yapılması planlanan kömürlü enerji santralı için yapılan acele kamulaştırmaları Danıştay durdurdu. 

İyi bir haber almış bu mücadeleyi Açık Radyo programcılarından ve Yeryüzü Derneği'nden Akif Pamuk ile değerlendiriyoruz

Yeşil Bülten: 24.01.2018 _ Yargı, Alpu'da Acele Kamulaştırmalara Dur Dedi
 

Yeşil Bülten: 24.01.2018 _ Yargı, Alpu'da Acele Kamulaştırmalara Dur Dedi

podcast servisi: iTunes / RSS

Yeşil Bülten'in bu bölümünde dört Eskişehir'li yayında ve yapımda, size bu programı ulaştırıyor. Kömürlü termik santral projesi raflardan indirilene kadar Eskişehirin mücadelesi bitecek gibi gözükmüyor, ama yargının verdiği bu karar en azından bu aşamada, lüle taşını da korumaya karar vermesi ile, içinde bir incelik ve önem barındırıyor. Mücadelenin de içinden olan Akif Pamuk ile konuştuk.Canlı yayındn tweetlerle notlar, aşağıda, bir kulağınız da podcast'te olabilir. 

>> Başladık! Bugün 2018’den devraldığımız bir meseleyi konuşacağız. Alpu’da verimli tarım arazilerinin üzerine kurulması planlanan kömürlü termik santral mücadelesi. Tüm şehrin bir bütün olarak karşı durduğu bir projeydi, bu karşı duruş iyi sonuçlara vesile oldu


>> Örneğin, 5 kez ertelenmişti ihale. 2 hafta sonra ihale yapılacakken, bu hafta önemli bir haber geldi. O acele kamulaştırma kararlarına Danıştay durdurma kararı verdi, itiraz yolları da kapalı.

>> @akifpamuk: 6. İhaleye dair bir ipucu teşkil ediyor bu karar. Termik santralların inşa sürecinde farklı söylem repertuarları var. Bugün acele kamulaştırma kamu yararı gibi bir perspektife oturtuluyor.
Bugün bir proje raftan kalkmadığı sürece termik tehdidi devam ediyor


>> .@akifpamuk: Gündem genelde seçime odaklanıyor ve ekoloji de geride kalıyor ama buradaki ertelemeyi de şöyle okuyorum; her ertelemeyle gündemden düşüyor.


>> Alpu’da, hem kömür çıkarılacak hem de o çıkarılan kömür yakılacak. Ova tarımsal istihdam alanı olabilecek ve 6 milyar liralık ek tarımsal gelir elde edilen bir alan burası. Kömür kararıyla bu tarımsal desteklerin beklemeye alındığını söylemeliyiz.


>> .@akifpamuk: Kuru soğan ve patatesin fiyatının tartışıldığı bir ülkede, böyle bir üretim yapılabilecek bir arazinin kömüre verilmesi durumun irrasyonelliğini ortaya koyuyor.


>> .@akifpamuk: Eskişehir’de termik santral tartışması partilerüstü bir gündemde devam ediyor. Mikrafon uzatılınca “evet yapılsın” diyor olabilir iktidardakiler ama öyle olmadığını herkes görüyor.


>> .@akifpamuk: orada yaşayan insanlara rağmen bir termik samtral yapmak zaten demokrasinin temeliyle kesişiyor. Buradaki mücadele bir bütün olarak bakıldığında sürekli ertelemelerle ne kadar sürdürülebilir bir soru işareti olsun.


>> .@akifpamuk: Eskişehirliler termik santralın ne anlam geldiğini biliyor; is getirecek, kirlilik ve hastalık getirecek.
>> Kıymetli tarım arazilerinin, hele ki yerli ama neredeyse toprak yaksan elde edilecek bir enerji için feda edilmesi çok ilginç, altını çizelim.


>> .@akifpamuk: Orada yakılan kömür dinleyicilerimizin aklındaki kömür değil. Toplumsal maliyeti -iklim adaletini katarak söylüyorum- gözardı etmek akıl kârı değil. Gerekçeli karar, lületaşına da vurgu yapıyor, yani bir kültürel mirasa. Santral için bunu yok mu edeceğiz yani?
>> .@akifpamuk: Evet diyen kurul üyesi de orada yaşıyor, “evet” demesinin ardında ne olduğunu herkes biliyor. Kömür üzerinden bir yatırım yapmak çağın gereği bile değil, öte yandan kime ihale edilecek burası? Kim yatırım yapacak? Yoksa ihale edilmeden mi verilecek?


>> Değerli dinleyenler, Yeşil Bülten yayındaydı. Eskişehir’in kıymetli Alpu tarım arazisine yapılmak istenen termik santral için yapılan acele kamulaştırmaların durdurulmasını konuştuk. Karar lületaşını da koruyor.
Yeşil Bülten, haftaya yeniden burada. Görüşmek üzere