Eskişehir'e Termik: Alpu'ya Bakanlık Görevlilerinden 'Terörist' Tehdidi

Eskişehir'e Termik: Alpu'ya Bakanlık Görevlilerinden 'Terörist' Tehdidi

23 Kasım 2017
/ Eskişehir Alpu Ovası

Eskişehir'in merkezine 20 km. uzaklıkta bulunan verimli topraklara sahip Alpu ovalarına kurulması planlanan termik santral projesi, yalnızca muhtarlarla yapılan toplantıda dağıtılan hediye dolu çantaların içinden tüy dökücü krem çıkmasıyla gündeme geldi. Muhtarları ziyarete giden Bakanlık yetkilileri ise Yırca'nın zeytin ağaçlarını kökleyen tanıdık bir şirketin terfi etmiş çalışanları; Kolin. 

23 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Yeşil Bülten podcast servisi: iTunes / RSS

Utku Zırığ 

Yeşil Bülten'de bu hafta Eskişehir'in verimli tarım ovası Alpu'da kurulması planlanan termik santralın etkilerini ve gündeme geldiği biçimi konuştuk. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milletvekili Utku Çakırözer'in Enerji Bakanı Berat Albayrak'a detaylarıyla aktardığı projeyi meclis tutanaklarından köşesine taşıyan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Çiğdem Toker'in dikkat çektiği bir husus daha var, o da termik santral için köy muhtarlarını ziyarete giden Bakanlık yetkililerinin hediye olarak bir çanta içinde tüy dökücü kremi hediye etmiş olması. Ekleyelim, Bakan Albayrak'ın bu duruma yanıtı "Keşke daha çok verselermiş" oldu.   

Çakırözer bu bakanlık yetkililerinin aynı zamanda bundan 3 yıl önce Manisa'nın Yırca Köyü'ndeki zeytinlikleri mahkeme kararını beklemeden kökleyen Kolin şirketinin çalışanları olduğunu belirtti. Şimdi ise Bakanlık yetkilileri oldular. Aynı Bakanlık yetkilileri, termik santralı anlatmak için gittikleri köyde ise muhtarlardan başka herhangi bir yetkiliye haber vermeden yaptıkları toplantıda çevre mücadelesi verenlerin terörist olduğunu söyleyip, gözdağı verdi.