Genç neslin müzik serüveni: ‘Yeni’de 14 yaşındaki dahi müzisyen Alma Deutscher konuşuluyor

Yeni
-
Aa
+
a
a
a

Her salı 14.30’da yayınlanan ‘Yeni’ programının bugünkü bölümünde 14 yaşındaki dâhi müzisyen Alma Deutscher’i konuşuyor ve dört gün önce raflarda yerini almış taptaze albümünden piyano için yazdığı müzikleri dinliyoruz.

Alma Deutscher 2005 yılında İngiltere’de doğdu. İki yaşında piyano, üç yaşında keman çalmaya, kısa bir süre içinde piyanoda basit melodiler doğaçlamaya başladı. Altı yaşında ilk piyano sonatını, yedisinde ise tek perdelik operası “The Sweeper of Dreams”i tamamladı. Bestelerine keman, piyano ve oda toplulukları için yazdığı müziklerle devam etti.

Alma, dokuz yaşında ilk Keman Konçertosu’nu, 12’sinde ise ilk piyano konçertosunu besteledi. 8-12 yaşları arasında, en sevdiği masallardan biri olan Cinderella üzerine tam uzunlukta bir opera besteledi ve eser İsrail, Avusturya ve Amerika’da sahnelendi.

Operanın çocuk versiyonu 2018’den bu yana Viyana Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmekte. Operanın orijinal versiyonu Sony Classical tarafından DVD olarak yayımlandı. Alma Deutscher, solo piyano için bestelediği eserlerinin stüdyo kaydını gerçekleştirdi ve albüm “My Book of Melodies” 8 Kasım 2019 tarihinde, Sony Classical etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kendisine 21. yüzyılın Mozart’ı diyenlere "Hayır, ben sadece Alma'yım" diyen genç dâhinin piyano müziklerini, yayımlandıktan dört gün sonra ‘Yeni’de dinliyoruz.