Lorca, “Eskicinin Tazesi” ile Açık Radyo Tiyatro Kuşağı’nda!

Diğer Program: 
Açık Dergi

Lorca, “Eskicinin Tazesi” ile Açık Radyo Tiyatro Kuşağı’nda!

19 Aralık 2016

Açık Dergi'nin içinde yer alan, klasik tiyatro metinlerine yer verdiğimiz Radyo Tiyatrosu kuşağı 20 Aralık  Salı gününüden itibaren 5 haftasını İspanyol yazar Lorca’nın Eskicinin Tazesi adlı oyununa ayırıyor. Radyo Tiyatrosu'nu Salı günleri 19:30-20:00 arasında Açık Dergi'nin içinde dinleyebilirsiniz.

19 Aralık 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

İspanya içsavaşının başlarında milliyetçiler tarafından öldürülen şair ve oyun yazarı Federica Garcia Lorca, ölümünün 80. yılında Açık Dergi'de Radyo Tiyatrosu'nda. 

2006 yılında 34. Yayın Dönemi'nde Tiyatro Oyunevi’nin prodüksüyonuyla hazırlanan Eskicinin Tazesi* isimli metin, Salı günleri 19:30-20:00 saatleri arasında yeniden Açık Radyo'da, Açık Dergi'nin içinde Radyo Tiyatrosu kuşağında olacak.

Eskicinin Tazesi,  genç ve alımlı bir kızın (Eskicinin Tazesi) başlık parası karşılığında istemediği bir evlilik yapması ve yaşlı kocasını (Eskici) kabullenemeyişi, öte yandan mahallenin erkeklerinin “Taze”ye olan ilgisi ve kadınlarının bu duruma verdikleri tepkilerle gelişen, toplumda ailenin dış dünyayla olan “zorunlu” göbek bağını dinamik bir komedi zemininde, güncel gördermelerle sorgulayan bir tiyatro oyunu.

44. Yayın Döneminde Tiyatro Tatavla’nın prodüksiyonuyla Arthur Miller’dan Cadı Kazanı ve Anouilh yorumuyla Sophokles’in Antigone’sine yer veren Açık Dergi içindeki Radyo Tiyatrosu kuşağı Eskicinin Tazesi’nden sonra başka klasiklerle de devam edecek.

Editörlüğünü İlksen Mavituna ve Seçil Türkkan’ın yaptığı, İstanbul’un alternatif kültür-sanat rehberi Açık Dergi haftaiçi hergün 18:00-20:00 saatleri arasında 94.9 Açık Radyo’da

 

* Eskicinin Tazesi

Hazırlayan: Tiyatro Oyunevi

Yazan: Federico García Lorca
Çeviren: Can Yücel
Yöneten: Mahir Günşiray