“Ara Dinkjian Arşivinden Taş Plaklarda Amerika’daki Ermeniler” albümü yayınlandı

-
Aa
+
a
a
a

Müzisyen Ara Dinkjian'ın arşivinden seçkiyle ABD’ye göç eden Anadolu Ermenilerinin müzik kayıtları üç CD ve bir kitapçıktan oluşan toplama albümde bir araya geldi. Kalan Müzik'in kuruluşunun 30. yıldönümüne denk gelen albüm üzerine Radyo Agos'un son bölümünde Nilüfer Saltık'la bir söyleşi gerçekleştirdik. 

“Ara Dinkjian Arşivinden Taş Plaklarda Amerika’daki Ermeniler” albüm kapağı

(Albümün tanıtım yazısından)

Kalan Müzik kuruluşunun 30. yıldönümünü Arşiv Serisi’ne eklediği çok boyutlu bir çalışmayla kutluyor: “Ara Dinkjian Arşivinden Taş Plaklarda Amerika’daki Ermeniler.”

Ara Dinkjian’ın, 5 bin taş plak koleksiyonundan seçtiği 58 kayıt, 1915 öncesi ve sonrasında Anadolu’dan ABD’ye göç eden Anadolu Ermenilerinin müzikal yolculuğunun bir özeti niteliğinde… Bu seçki, Ermeni sanatçıların sadece anayurtlarından ayrılırken yanlarında götürdükleri müzikal birikimi değil, daha sonra göç ettikleri topraklarda sürdürdükleri, geliştirdikleri ve kayda geçirdikleri müzik dünyasını yansıtıyor.

Üç CD ve bir kitapçıktan oluşan ve sınırlı sayıda üretilen çalışmada Dinkjian’ın seçkisine, Ermeni kültürü ve tarihi yazarı Harry A. Kezelian’ın ayrıntılı makalesi eşlik ediyor. Çalışmada ayrıca Amerikalı Ermeni sanatçıların portreleriyle birlikte, kayıtların alındığı taş plaklara ve Ermeni toplumunun Anadolu’daki yaşamına dair fotoğraflar da yer alıyor.

Hasan Saltık’ın kurucusu olduğu Kalan Müzik’in 30. yılı için özel olarak tasarladığı bu çalışma, Saltık’ın hayatını ani bir şekilde kaybetmesinin ardından tamamlanarak, anısına ithaf edildi.