Müzik Tüneli: Ronnie James Dio dosyası

Müzik Tüneli
-
Aa
+
a
a
a

Müzik Tüneli programında Ronald James Padavona'nun (sahne adıyla Ronnie James Dio) şarkılarından yaptığımız seçki ile karşınızda olacağız.

Dio Amerikalı bir heavy metal şarkıcısıdır. Kariyeri boyunca Elf, Rainbow, Black Sabbath, Dio ve Heaven & Hell dahil olmak üzere çok sayıda grubun vokalistliğini yaptı.

Dio'nun müzik kariyeri 1957'de Vegas Kings (sonraki adıyla Ronnie ve Rumblers) ile başladı. 1967'de kurduğu rock grubu Elf, Deep Purple konserlerinin düzenli ön gruplarından biri haline geldi. 1975 yılında Deep Purple gitaristi Ritchie Blackmore Rainbow grubunu kurdu ve vokalist olarak Dio'yu seçti. Dio bu grupla üç stüdyo albümü çıkardı ve kısa sürede heavy rock'ın önde gelen vokalistlerinden biri haline geldi. 1979'da Dio, Black Sabbath'ın yeni vokalisti olarak Ozzy Osbourne'un yerini aldı ve grupla üçü de başarılı olarak gösterilen üç stüdyo albümünde yer aldı: Heaven & Hell (1980), Mob Rules (1981) ve Dehumanizer (1992). 1982'de Black Sabbath'tan ayrılarak kendi adını taşıyan Dio grubunu kurdu. Bu grupla RIAA platin plak ödüllü iki albüm çıkardı. 2006 yılında eski grup arkadaşı Tony Iommi ile Heaven & Hell grubunu kurdu. Kasım 2009'da Dio'ya mide kanseri teşhisi kondu ve altı ay sonra bu hastalıktan öldü.

Dio, tüm zamanların en büyük ve en etkili heavy metal vokalistlerinden biri olarak kabul edilir. Metal kültüründe "boynuz işareti" hareketini ve ortaçağ temalı şarkı sözlerini popülerleştirmesiyle tanınır. Dio'nun kendi açıklamasına göre boynuz işareti, büyükannesinin sık sık yaptığı, İtalyanlara özgü bir "nazardan korunma" hareketinden gelmektedir. Dio'nun güçlü, çok yönlü bir ses aralığı vardı ve hem hard rock hem de daha hafif baladlar söyleyebiliyordu. 2006 yılında Classic Rock Magazine tarafından "Metal Guru Ödülü"ne layık görüldü. 2010'da Revolver Altın Tanrılar Ödülleri'nde "En İyi Metal Şarkıcısı" seçildi ve 2013'te müzik muhabiri Sacha Jenkins tarafından metal müziğin en iyi vokalisti olarak gösterildi.

mt

Müzik Tüneli programının geçmiş yayınlarını dinlemek isteyen dinleyicilerimiz isteklerini bize ([email protected]) adresine Sezai Başar dikkatine bir e-mail mesajı göndererek bildirmeleri durumunda geçmiş programlarımızın yüklü olduğu drive'a erişim verilecektir.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Black Sabbath Neon Knights Heaven and Hell 03:50
Black Sabbath Children of the Sea Heaven and Hell 05:32
Black Sabbath Heaven and Hell Heaven and Hell 06:40
Black Sabbath Die Young Heaven and Hell 04:34
Black Sabbath Lonely is the word Heaven and Hell 05:35
Black Sabbath Turn up the knights Mob Rules 03:40
Black Sabbath Voodoo Mob Rules 04:28
Black Sabbath The sign of the southern cross Live evil 07:17
Black Sabbath Time Machine Dehumanizer 04:08