Selin Uğurtaş

-
Aa
+
a
a
a
""
22 Ağustos 2023
Konuklarımız Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suavi Aydın, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tuğrul Özkaracalar, gazeteci Selin Uğurtaş, TRT emekli prodüktörlerinden Muzaffer Evci ve emekli bankacı ve finans danışmanı Atıl Güngüt ile "Kitapları neden seviyoruz?" başlıklı panelin ikinci bölümünde bir aradayız.
08 Ağustos 2023
Ağustos ayı boyunca yayınlanacak Antroposen Sohbetler programlarında kitaplardan konuşuyoruz.
Winslow Homer. The Fox Hunt, 1893
26 Eylül 2022
Yeşil Havadis’te bu hafta Vegan Derneği’nden Öykü Yağcı ve derneğin vekili avukat Tuğçe Berber ile av ihaleleri, vegan peynir yasağı, üniversitelilerin vegan menü talepleri ve yürüttükleri yasal mücadeleler üzerine söyleştik. 
iklim şurası
28 Şubat 2022

Bu hafta, metan emisyonlarından, Marmara’da yeniden ortaya çıkan müsilajdan ve ekoloji mücadelelerinden söz ettik. Odağımızda ise hafta boyunca Konya’da gerçekleşen İklim Şurası vardı. Fosil yakıtlara devam kararı çıkan Şura’nın Türkiye iklim politikaları için ne anlama geldiğini, Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği Kurucu Direktörü Bengisu Özenç ile konuştuk. 

Pestisitler
18 Ocak 2022

Yeşil Havadis’in bu bölümünde, okyanuslardaki ve kutuplardaki ısınmanın etkilerinden, Türkiye tarımının kuraklıkla imtihanından ve ormanlık alanlarının statülerinin değiştirilmesinden söz ettik. Bu haftaki röportajımızı ise Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan ile pestisitlerin zararları üzerine yaptık.

karaca
27 Aralık 2021

Yeşil Havadis’te bu hafta iklim krizinin giderek artan etkilerinden, Kınık’taki maden kazasından ve ekoloji mücadelelerinden söz ediyoruz. Ülkenin dört bir yanında devam eden av ihalelerini ve bunlara karşı yürütülen hukuki mücadeleleri ise Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nden Avukat Gizem Karataş ile konuştuk. 

20 Kasım 2021

Yeşil Havadis’te bu hafta, geçtiğimiz hafta tamamlanan COP 26’nın karar metnini değerlendiriyoruz. Konferans’ta öne çıkan nükleer lobisini ve Türkiye’nin nükleerle imtihanını, nükleersiz.org Koordinatörü Pınar Demircan ile konuştuk. 

Kömür madeni
06 Kasım 2021

Yeşil Havadis’te bu hafta COP26’da yaşanan gelişmeleri konuşuyoruz. Konferans’ta alınan kömürden çıkış kararını ve bunun Türkiye’yansımalarını ise Europe Beyond Coal’dan Duygu Kutluay ile konuştuk. 

Tuzlada uçuşan kuşlar
30 Ekim 2021

22-29 Ekim haftasındaki programımıza ekoloji bülteni ile başladık. Geçtiğimiz hafta röportaj konumuz olan Çeşme turizm projesindeki gelişmelere değindik, bir yandan korunan öte yandan yok edilme tehlikesinde olan önemli alanlardan ve doğa için mücadele vererek hayatını tehlikeye atan çevre aktivistlerinden söz ettik.

18 Ekim 2021

Bu hafta gündemimizde COP26’ya yaklaşırken hareketli iklim haberleri, biyoçeşitlilik krizi ve çevre mücadeleleri odaklı ekoloji haberleri ve  Karacehennem Ormanı’ndaki ağaç kesimine dair yerel gazeteci Fırat Bulut ile yaptığımız söyleşi var.

11 Ekim 2021

Bu hafta gündemimizde, Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasına ve iklim krizine dair haberlere ek olarak, Türkiye’nin değişik bölgelerinde süren çevre mücadeleleri var. Assos’ta devam eden tahribata özellikle değindiğimiz bu bölümümüzün konuğu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan oldu. 

05 Ekim 2021

Bu hafta gündemimizde Türkiye ve dünyadan iklim haberleri var ancak – diğer haftalardan farklı olarak – birçok olumlu haberi de sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca Türkiye’de hava kirliliğine ve bu kirliliğin toplum sağlığına etkileri üzerine çok önemli bilgiler içeren, Temiz Hava Hakkı Platformu'nun 2021 yılı Kara Raporu üzerine platformun koordinatörü Buket Atlı ile konuştuk. 

 

28 Eylül 2021

Yeşil Havadis'in beşinci bölümünün gündeminde, Erdoğan'ın Paris Anlaşması'nı meclise getireceği açıklaması, 24 Eylül Küresel İklim Grevi ve Çin'in artık denizaşırı kömürlü termik santral inşaatı yapmayacağı yönündeki duyurusu var. COP26 öncesi gelen olumlu haberleri CAN Europe İklim ve Enerji Politikaları Koordinatörü Özlem Katısöz ile, iklim grevini ise genç iklim aktivisti Duru Barbak ile konuştuk.

20 Eylül 2021

Bu hafta iklim krizine dair gündemimiz oldukça yoğundu. Bu konuda geleceğe dair projeksiyonlar içeren raporlardan ve gelecek endişesinin toplumsal izdüşümlerinden bahsettik. Türkiye’den ve dünyadan ekoloji haberlerimiz arasında öldürülen yunuslar, tutsak balinalar ve kuraklık vardı. Bu haftaki konuğumuz Doç. Dr. Sedat Gündoğdu ile Suriye’den yayılan ve Türkiye sahillerine ulaşan petrol sızıntısını konuştuk. Bültenimizi demokrasi, insan hakları, artan hayat pahalılığı üzerine haberlerle kapattık.

12 Eylül 2021

Yeni programımız Yeşil Havadis'in üçüncü bölümünde haftanın öne çıkan iklim, ekoloji ve demokrasi haberlerini paylaştık. Afet döneminde sorumlu gazetecilik yapmaktan, süregelen eko-kırımdan, Türkiye ve Afganistan'da demokrasi ve insan haklarından söz ettik. Tür koruma ve keşif haberleriyle olumlu bir tonda kapattığımız bu bölümümüzün konuğu Akbelen Ormanları'nın linyit madeni kurmak üzere kesilmesine engel olmak için mücadele eden İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Nejla Işık oldu.