Hasan Cemal

20 Ekim 2017

Canını sıkma kardeşim; Yalnız değilsin; Yanındayız! Türkiye'deki hukuk, özgürlük, insan hakları mücadelemiz hep birlikte devam edecek. 

11 Eylül 2017

Önce Kılıçdaroğlu'nun şu açıklamalarına kulak verin:

11 Eylül 2017

Adalet, demokrasi, hukuk ve özgürlük kalelerini teker teker düşüren bir iktidar var karşımızda: Erdoğan iktidarı.

06 Eylül 2017

 

Türkiye artık özgür bir ülke değil. Demokrasiden uzaklarda. Merkezi Londra’da olan Freedom House'un (Özgürlük Evi) bu yılki raporuna göre durum içler acısı.

12 Ağustos 2017

Türkiye'nin demokrasi, hukuk ve özgürlük mücadelesinde Cumhuriyet gazetesine ihtiyacı var. Türkiye'de hak hukuk ve özgürlüklerin yerle bir edildiği bir dönemde, Cumhuriyet'te Nuray Mert'in köşesinin kapatılması can sıkıcı bir gelişme...
Keşke olmasaydı. Bu kararı kınıyorum.

08 Ağustos 2017

Erdoğan'ın yeni devleti ne midir?

27 Temmuz 2017

Cumhuriyetçiler'in demir parmaklık arkasında bir dakika bile kalmasına rıza göstermek, tahliyelere hayır demek bu hukuk cinayetine ortak olmaktır.   

10 Temmuz 2017

Kemal Kılıçdaroğlu hem büyük  Adalet Yürüyüşü’yle, hem muhteşem Maltepe mitingiyle tarih yazdı. Bir adalet, bir demokrasi, bir hukuk ve özgürlük manifestosu yayınladı. Korku duvarlarını yıkmaya başladı. Demokrasinin, hak, hukuk ve özgürlüğün önünde dikilen duvarlara ölümcül darbeler indirdi.

03 Temmuz 2017

Demokrasi, adalet, hak hukuk, özgürlük talepleri karşısında hiçbir duvar duramadı. Dün böyleydi, bugün de farklı olmayacak. Tarih böyle yazıldı. Bizde de böyle yazılacak.

19 Haziran 2017

Bugünün tarihini, 15 Haziran 2017'yi not edin. Bugün, demokrasi tarihimizde bir dönüm noktası.Ya da tarihi bir gün.
Evet öyle. Bugün öğleye doğru tarih yazılmaya başlandı. Kılıçdaroğlu elinde adalet yazan bir pankartla sokağa çıktı, İstanbul'a kadar sürecek adalet yürüyüşü için düğmeye bastı.

22 Şubat 2017

Tehlikenin farkında mısınız? Bugün Türkiye üniversitelerinden büyük bir beyin göçü yaşanmaya başlamış durumda...
Bir zamanlar Hitler Almanyası’ndan kaçanlara Türkiye üniversiteleri kapılarını açmıştı. Şimdi tersi yaşanmakta!
Ne yazık ki öyle.

27 Mayıs 2010
Bir askeri darbeden, 27 Mayıs'tan bu yana elli yıl geçti. Yarım yüzyıl sonra bile 27 Mayıs'ı haklı ve meşru sayanlar var mı?Evet var.
02 Mayıs 2010
Prof. Dr. Arato; Oyuna mı getirildiniz?.. Yoksa gönüllü yol arkadaşlığı mı yapıyorsunuz?.. Bilemiyorum. Ama siz şunu iyi bilin: Biz tehlikenin farkındayız. Farkında olmayan ya da hedef şaşırtmak isteyen sizleriniz.
12 Nisan 2010
Türk Silahlı Kuvvetleri ciddi bir inandırıcılık sorunu yaşıyor. Hilmi Özkök Paşa'nın dediği gibi 'değişim'den korkmaması lazım askerin...
23 Ekim 2009
Cumhuriyet Bayramı yazısı için bilgisayarın karşısına oturduğum zaman anımsadım. Shakespeare'in bir sözü vardır, "Bütün dünler, bugünleri aydınlatan fenerlerdir" diye... Ama herkes için öyle mi?
23 Mayıs 2008
Demokrasi dersinden yargıya kırık not!
30 Ekim 2007
Barzani: "Ben Türk milletinin dostuyum, düşmanı değil. PKK ya şiddetten vazgeçecektir ya da yalnız Türkiye'yi değil, bütün Kürt ulusunu karşısında bulacaktır.
23 Ekim 2007
Hasan Cemal'in, bugün Milliyet gazetesinde yayımlanan yazısı: "Politika'yı yapacak olan, bütüncül bir 'strateji'yi oluşturacak olan en başta siyasal iktidardır, seçilmiş hükümettir. En büyük tehlike ise duygusal patlamalara boyun eğmektir. Oyun içinde o kadar çok oyun var ki.
20 Temmuz 2006
Terör ve şiddete karşı kendini korumak için İsrail'in sınır ötesi operasyon yapma hakkı var da Türkiye'nin yok mu?
25 Nisan 2006
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Ankara'da. Bu ziyaret ister istemez Hamas'ı yeniden Türkiye'nin gündemine taşıyor. Abbas, Hamas yüzünden Filistin'e yardımların kesilmesinin geri tepebileceğini, Filistin'de işsizlik ve açlıkla birlikte bir trajedinin yaşanabileceği uyarısını yapıyor.