Hasan Cemal

03 Temmuz 2018

Yakınlarda okuduğum bir kitap. Bu yılın başlarında New York'ta çıktı. İngilizce adına gelince: "The Road to Unfreedom". Türkçe'ye nasıl çevrilebilir?

26 Haziran 2018

Muhalefet ne yapacak? Despotluğa karşı demokrasi, hukuk ve özgürlük mücadelesinde muhalefet birleşebilecek mi?Güç birliği yapabilecek mi? Kendisini yenileyebilecek mi muhalefet? Evet, 24 Haziran bir son değil, bir başlangıç.
Demokrasi, hukuk ve özgürlük mücadelesinde yeni bir başlangıç... Soru ve sorun da şu: Bu demokrasi mücadelesini muhalefet örgütleyebilecek mi?

19 Haziran 2018

24 Haziran'da Meclis çoğunluğunu muhalefet kazanır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. tura kalır ve Erdoğan kaybeder. 
Yeni dönemin muhalefeti AKP olur. Selo Başkanı'nın bu sözlerinin altını çiziyorum.

12 Haziran 2018

Bu ülkelerde seçim sandığından çıkan ve güçlenen despotluğaTürkiye'de halkın oylarıyla geçit verilmeyecek.
Halkın oylarıyla bunu yapabilirsek, despotluğa karşı demokrasi bayrağı Türkiye'de dalgalanırsa, biz de tarihimizde ilk kez demokrasi devrimi ile tanışmış oluruz.  
 

11 Haziran 2018

Bakışlarımı kaçırıyorum. Bir an Ahmet Turan Alkan'la göz göze geliyoruz. "Boşver Hasan Cemal" diyor gülerek, "Biz alıştık artık..." Mümtazer Türköne bileklerini kelepçeye uzatırken bana gülümsüyor. Dün öğle vakti, Çağlayan Adliyesi.

31 Mayıs 2018

Bu kafayla, bu yasakçı zihniyetle, ruhlara durmaksızın aşılanan nefretle barış içinde yaşanmaz.

26 Mayıs 2018

İnce'nin sözlerinin altına ben de imzamı atıyorum. Barış ve demokrasi için, hukuk ve özgürlük için zincirleri kırıp bir büyük koalisyonda buluşmak üzere...

14 Mayıs 2018

Çağlayan'da geçirdiğim iki uzun günün sonunda cuma akşamı çıkan mahkeme kararları...

08 Mayıs 2018

Amerikan Time dergisinin kapağına bakıyorum: Putin, Erdoğan... Bu ikili son birkaç yıldır ne kadar çok yan yana getiriliyor. Özellikle demokrasilerin nasıl tökezlediğini, nasıl çöktüğünü anlatan makale ve kitaplarda Putin ve Erdoğan isimleri sık sık birlikte anılıyor.

05 Mayıs 2018

Sevgili Ahmet Türk'ün öfkesini anlıyorum, HDP'yi dışlayarak demokrasi bloku olmaz.
"Millet ittifakı"nı kuran dört parti, başta CHP, bu gerçeğin ne kadar farkında?
Ya da CHP bu gerçeğe sırtını dönerek, Erdoğan gitse bile, Türkiye'de demokrasi yolunun açılamayacağını görmüyor mu?..

05 Mayıs 2018

Bu satırları öğle vakti Brüksel'de İstanbul uçağını beklerken yazıyorum. Havalimanına gelmeden önce önce televizyonda Kılıçdaroğlu-İnce ikilisini izledim. Verdikleri demokrasi mesajları gayet iyiydi. Demokrasi ve hukuk açısından Erdoğan'a dönük eleştirileri yerindeydi.

26 Nisan 2018

Nasıl bir ülkede yaşadığımız, dün gece Cumhuriyet'e yağdırılan cezalarla bir kez daha çırılçıplak gözler önüne serildi.

25 Nisan 2018

Millet egemenliği, demokrasi, hukuk ve özgürlükler açısından hayati bir seçim bu. Muhalefet partilerinin birtakım önyargıları, bazı saplantıları şu bir iki gün içinde bir yana bırakmaları şart. Ve birinci tur için tek bir cumhurbaşkanı adayı üzerinde anlaşmaları gerekiyor. Böyle bir uzlaşmanın yaşamsal olduğunu defalarca vurgulamak lazım.

24 Nisan 2018

CHP'nin İyi Parti'ye 15 milletvekiliyle verdiği destek, hem 24 Haziran hem demokrasi adına olumlu bir gelişmedir. 
Kılıçdaroğlu'nu kutluyorum.

20 Ekim 2017

Canını sıkma kardeşim; Yalnız değilsin; Yanındayız! Türkiye'deki hukuk, özgürlük, insan hakları mücadelemiz hep birlikte devam edecek. 

11 Eylül 2017

Önce Kılıçdaroğlu'nun şu açıklamalarına kulak verin:

11 Eylül 2017

Adalet, demokrasi, hukuk ve özgürlük kalelerini teker teker düşüren bir iktidar var karşımızda: Erdoğan iktidarı.

06 Eylül 2017

 

Türkiye artık özgür bir ülke değil. Demokrasiden uzaklarda. Merkezi Londra’da olan Freedom House'un (Özgürlük Evi) bu yılki raporuna göre durum içler acısı.

12 Ağustos 2017

Türkiye'nin demokrasi, hukuk ve özgürlük mücadelesinde Cumhuriyet gazetesine ihtiyacı var. Türkiye'de hak hukuk ve özgürlüklerin yerle bir edildiği bir dönemde, Cumhuriyet'te Nuray Mert'in köşesinin kapatılması can sıkıcı bir gelişme...
Keşke olmasaydı. Bu kararı kınıyorum.

08 Ağustos 2017

Erdoğan'ın yeni devleti ne midir?