Gitaresk'te Martin Barre

-
Aa
+
a
a
a

Bu akşam Gitaresk’te efsanevi rock grubu Jethro Tull’ın gitaristi (ve grubun kurucusu Ian Anderson ile birlikte) en uzun süreli üyesi olan Martin Barre var.

""

Çok ön plana çıkmayı sevmeyen, oldukça alçakgönüllü bir sanatçı Martin Barre... Ama gerek besteleri, gerekse tarzı ile müzikseverlerin kolaylıkla tanıyabileceği bir tını oluşturmuş duayen bir gitarist…

Jethro Tull’ın yanısıra yaptığı solo albümlerde rock, country, blues gibi ögelere rahatlıkla yer verebilen ve bunlardan keyifli füzyonlar yaratabilen Martin Barre’ın, bu akşam Gitaresk’te, solo çalışmalarına yer alacak. Ama elbette Jethro döneminden birkaç parçaya da kulak vereceğiz.

Verdiği bir mülakatta “Hiç gitar dersi almadım ve kendi stilimi korumak adına diğer gitaristleri çok fazla dinlememeye çalıştım,” diyen Barre için müzik eleştirmenleri melodik yapı oluşturmadaki başarısına dikkat çekiyorlar.

Jethro Tull dönemindeki imza işlerden "Aqualung" parçasındaki gitar solosuyla pek çok müzik dergisi tarafından tüm zamanların en iyi sololarından biri seçilen performansıyla Martin Barre, aynı zamanda, Joe Bonamassa, Mark Knopfler, Joe Satriani gibi öncü gitaristlere de ilham kaynağı olmuştur.

Martin Barre'lı Gitaresk, her Salı olduğu gibi, 21:00’de 95.0 Açık Radyo’da…

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Martin Barre A French Connection Stage Left 04:35
Martin Barre Count the Chickens Stage Left 02:39
Martin Barre Warren Stage Left 04:23
Martin Barre At First Light, Moths Away With Words 03:10
Martin Barre One Brown Mouse, Fatcat Away With Words 03:16
Martin Barre A New Day Yesterday Order of Play 05:15
Martin Barre Fatman Order of Play 03:20
Martin Barre Minstrel in the Gallery Order of Play 04:36
Martin Barre Rock Me Baby Order of Play 04:43
Martin Barre Song for Jeffrey Order of Play 03:29
Martin Barre Back to Steel Back to Steel 03:37
Martin Barre Skating Away Back to Steel 03:25