Avustralya’dan Pasifik ülkesine oturma izni

-
Aa
+
a
a
a

Avustralya, iklim değişikliğinden etkilenenler için Pasifik ülkesine oturma izni sunacak.

Gezegenin Geleceği: 13 Kasım 2023
 

Gezegenin Geleceği: 13 Kasım 2023

podcast servisi: iTunes / RSS

Avustralya, iklim değişikliğinden etkilenenler için Tuvalu Adaları’ndaki düşük rakımlı Pasifik ülkesine oturma izni sunacak geniş kapsamlı bir yeni anlaşmanın parçası olarak hareket edecek. Bu anlaşma, aynı zamanda iki ülkeyi sıkı güvenlik bağlarına da bağlayacak. Birçok Pasifik liderinin Avustralya'dan fosil yakıt sektörüne karşı daha güçlü önlemler almasını talep ettiği bir dönemde gerçekleşecek anlaşma, açıkça Tuvalu'nun yükselen deniz seviyelerine karşı duyarlılığını tanımakta. Avustralya, her yıl en fazla 280 kişiye kalıcı oturma izni imkanı sunacak ve aynı zamanda Tuvalu vatandaşlarına ‘evlerinde güvenli ve onurlu bir şekilde kalmalarına yardımcı olma’ sözünü de veriyor. Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, anlaşmanın ülkesini Tuvalu'nun ‘tercih ettiği güvenlik ortağı’ olarak güçlendireceğini ve bu güvenlik garantisi türünü sunarak bu durumu pekiştireceğini söyledi. Cuma günü duyurulan yeni anlaşma, Avustralya'nın ortağının büyük doğal felaketlere, salgınlara veya ‘Tuvalu'ya yönelik askeri saldırılara’ yanıt verme taleplerini yerine getireceğini belirtmekte. Pasifik ülkeleri tarafından en büyük güvenlik tehdidi olarak sürekli olarak belirtilen iklim krizi, bölgedeki birçok kişinin Avustralya'nın yeni kömür ve gaz projelerini onaylamasından endişe duymasına neden oldu.

Muğla’da ‘su hakkı’ eylemi

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) çağrısıyla Devlet Su İşleri (DSİ) Muğla 213. Şube Müdürlüğü önünde toplanan yurttaşlar, ‘su hakkı’ eylemi yaptı. MUÇEP üyesi Candan Süsoy, “Bodrum yarımadasının su ihtiyacında 16 milyon metreküp hacminde bir açık var. İki termik santral, toplam 33,5 milyon metreküp içilebilir kalitede su kullanmakta. Yani susuzluğa mahkum edilen Bodrum’un ihtiyacı olan su miktarının iki katından fazlasını bu iki santral tüketmekte” dedi.

‘Termikleri kapat, yasalara uy!’

ANKA’nın haberine göre, Muğla’nın Bodrum ilçesinde içme suyu ihtiyacını karşılayan Geyik ve Mumcular Barajları, su yetersizliği nedeniyle kapatılmıştı. İlçede yaşayan vatandaşların evlerine su iletimi sağlanamıyor. MUÇEP’in çağrısı ile DSİ Muğla 213. Şube Müdürlüğü önünde toplanan yurttaşlar, Bodrum’un ihtiyacı olan su miktarının iki katından fazlasını kullanan termik santrallerin kapatılması talebiyle eylem yaptı. Yurttaşlar ellerinde, ‘Suyumuzu termik santrallere vermeyin’, ‘Susuz yaşanmaz’ yazılı pankartlar taşıdı ve ‘Termikleri kapat, yasalara uy!’ sloganları attı.

Küresel sıcaklıklarda yeni rekor

Climate Central tarafından yayımlanan yeni bir analize göre, küresel sıcaklıklar Kasım 2022’den Ekim 2023’e kadar sanayi öncesi seviyelerin 1,3 derece üzerine çıkarak yeni bir 12 aylık rekor kırdı. Bu, kayıtlı tarihteki en sıcak yıl dönemine işaret ediyor. 170 ülkede ortalama sıcaklıklar 30 yıllık normları aşarak 7,8 milyar insanı yani insanlığın %99’u ortalamanın üzerinde bir sıcaklığa maruz bıraktı. Sadece İzlanda ve Lesotho’da normalden daha düşük sıcaklıklar kaydedildi. Hava durumu ilişkilendirme analizi, bu süre zarfında 5,7 milyar insanın, iklim değişikliğinin etkisiyle en az üç kat daha olası hale gelen en az 30 günlük ortalamanın üzerinde sıcaklıklara maruz kaldığını ortaya koyuyor. Normal sıcaklıklara göre Türkiye, Kasım 2022-Nisan 2023 döneminde 1,6 derece ve Mayıs-Ekim 2023 döneminde 1,1 derece daha sıcak oldu. Hindistan’da 1,2 milyar kişi yani nüfusun %86’sı, 30 veya daha fazla günde Climate Central’ın İklim Değişikliği Endeksi’nde üçüncü seviye sıcaklıkları yaşadı. Çin’de 513 milyon kişi ve ABD’de ise 88 milyon kişi en az 30 gün boyunca iklim değişikliği nedeniyle en az üç kat daha fazla sıcaklık yaşadı. Climate Central’ın bilimden sorumlu başkan yardımcısı Dr. Andrew Pershing, “Bu 12 aylık rekor, karbon kirliliğinin körüklediği bir küresel iklimden tam da beklediğimiz şey,” dedi. “Gelecek yıl da rekorlar kırılmaya devam edecek, özellikle de büyüyen El Niño etkisini göstermeye başlayıp milyarlarca insanı olağandışı sıcaklıklara maruz bıraktıkça. İklimin etkileri en çok Ekvator’a yakın, gelişmekte olan ülkelerde hissedilirken, ABD, Hindistan, Japonya ve Avrupa’da iklim kaynaklı aşırı sıcakların görülmesi hiç kimsenin iklim değişikliğine karşı güvende olmadığının altını çiziyor,” dedi.

Türkiye’deki şirketlerin yeşil dönüşümü için sermaye finansmanını arttırmaya yönelik kredi

Dünya Bankası, Türkiye’deki şirketlerin yeşil dönüşümü için sermaye finansmanını arttırmaya yönelik 155 milyon dolar kredi sağladı. Kredi, Türkiye'nin önemli varlık yönetimi şirketlerinden biri ile proje kapsamındaki proje uygulayıcı kuruluş tarafından yönetilecek. Projenin toplam büyüklüğünün, Dünya Bankası kredisine ek olarak fon düzeyinde ve yatırım yapılan şirket düzeyinde toplam 250 milyon dolar tutarındaki özel sermayenin harekete geçirilmesiyle birlikte 405 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Proje eş zamanlı olarak, şirketlerin karbondan arınma uygulamalarını ve yeşil teknolojilere yaptıkları yatırımları, gösterim niteliğindeki bir yeşil fon yoluyla özel sermaye sektörünün geliştirilmesini, finansal sektörün çeşitlendirilmesini ve şirketlerin çeşitlendirilmiş uzun vadeli finansmana erişimlerinin geliştirilmesini, yüksek şirket kaldıraç oranlarının düşürülmesini ve yeşil dönüşüme ve geliştirilmiş iklim eylemine yönelik finansmanın hızlandırılmasını destekleyecek.