“Brezilya’da Yerli karşıtı politikalarda artış var ve bu nefrete, ön yargıya sebep oluyor”

Entropi
-
Aa
+
a
a
a

Bikem Ekberzade, ağırlıklı olarak yasadışı çıkarılan yangınlarla mücadele etmek için kurulan COIAB’ın proje koordinatörünü konuk etti.

Entropi: 5 Ekim 2020
 

Entropi: 5 Ekim 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Bikem Ekberzade tarafından hazırlanıp sunulan Entropi’nin 12. bölümünde de bu hafta, ağırlıklı olarak yasadışı çıkarılan yangınlarla mücadele etmek için kurulan Coordenação das Organizações Indígenas da Amazônia Brasileira (COIAB)’nın proje koordinatörü Maria Cordeiro Baré ve organizasyonun lojistiğini yöneten Maria Emília’ydı. Konuklarla gerçekleştirilen sohbeti ise Ilgaz Altın, Portekizceden Türkçeye çevirdi.

B.E: Bu bölgede gerçekleşen yangınların yalnızca iklim sebebiyle meydana gelmediğinin farkındayız. Pyro-ekosistemler yani yangın ekosistemleri son yıllarda maden ve tarım arazisi yaratmak için yakılıyor. Sizler gibi Indijen toplumlar da kendi imkanları ile bu yasadışı yangınlarla mücadele etmeye çalışıyorlar.  Amazonlarda, evinizde tam olarak ne oluyor? Bu Tehditlerle nasıl mücadele ediyorsunuz?

M.C.B: Öncelikle davetiniz için teşekkürler. Dünyanın farklı yerlerine bu durumu duyurmak için bu yayın çok güzel bir fırsat. Söz konusu yangınlar yeni olan şeyler değil, yıllardır sürüyor bu yangınlar. Geçen seneden bu yana iki kart artan yangınlar gözlemledik. Eylül’den Eylül’e orman yangınları ile ilgili verileri elde ediyoruz. Ancak en önemli kaynak bölgede yaşayan yerli kabileler. Yasalarca dokunulmaz olan alanlara girilmesine devlet göz yumuyor. 

B.E: Bu bölgeler girilmesi oldukça zor, Yerli toplumların insanlardan izole yaşadığı ve yaşamayı seçtiği bölgeler. Buraya girip veri toplama süreci nasıl gerçekleşiyor?

M.C.B: Brezilya hükümeti şu anda sessiz. Biz Yerli topluluklar olarak kendimizi organize ettik. Toprakların yok edilmesi için harekete geçtik. Toprak işgalleri, ağaç kesimlerinin önüne geçmek için bir arada durmaya çalışıyoruz.

B.E: Peki haberleşme nasıl sağlanıyor? 

M.C.B: Organizasyonumuz her kabileye görevli insanlar yolluyor. Devletin de böyle bir programı var. Buraya giden çalışanlar bizim için veri topluyor. 

B.E: Orman yangınlarının iki katına çıkması durumuna karşı ne yapıldı? Eylem planı bunun üzerine mi belirlendi? 

M.C.B: COIAB zaten yıllardır bu yangınlarla başa çıkmaya çalışıyor. Bekçilerle de organize olarak, güçlerimizi birleştirerek daha kuvvetli bir savaş gerçekleştiriyoruz.

B.E: Peki gözlemlerin sonucunda bu orman yangınlarının ne sebeple çıktığı söylenebilir? 

M.C.B: Bunlara orman yangınları demek doğru değil. Bu yangınlar kasıtlı olarak çıkarılıyor, süreci doğal değil. Bu yangınlar doğalsa topluluklar zaten nasıl söndürüleceğini biliyor. Ancak bu yangınlar ağaçları kesme veya maden çalışmaları için kasıtlı çıkarılıyor. Bu büyük, illegal yangınlar genellikle tarım ticaretinin en çok yapıldığı alanlarda görülüyor.

B.E: Brezilya Hükümeti yangınlar için bu bölgedeki Yerli topluluklar suçlanıyor. Gerçek böyle olmasa da, bu tutumda sizi zorlayan bir hükümete karşı duruyorsunuz. Bu süreçte nasıl yollar izlediniz? Gelecekte planlarınız nedir?

M.C.B: Yerli karşıtı politikalarda çok ciddi bir artış var ve bu nefrete, ön yargıya sahip oluyor. Bu tahribatı yaratanlar ise hükümetten destek görüyor. Bizim gelecekte hedefimiz daha görünür olmak. Anayasada yer alan ve Yerli toplulukları koruyan yasaların uygulanmıyor. Hükümet çok hırslı ve söz konusu bölgelerde yaşayan Yerli toplulukları suçlamak için yalan haberler yapılıyor. Kaynakları birleştirerek ve güçleri birleştirerek Yerli toplulukların kendi bölgelerini korumalarını sarmalaya çalışıyoruz. Bazı topluluklara yardım gönderdik. Yangın belirtisi olduğunda kendilerini korumayı öğretiyoruz. Bu bölgede önemli olan iki nokta var: Birincisi bölgenin tahribatı, bir diğeri ise yerlilerin fiziksel olarak etkilenmeleri. Bu yangınlar bölgedeki yerlileri Covid-19 da dahil, pek çok hastalığa karşı savunmasız hale getiriyor. 

B.E: Bugün iletişimizi sağlayan Maria Emília’ya da çok teşekkür ederiz. Biz Açık Radyo olarak Amazon’da gerçekleşen yangınları çok önemsiyoruz ve durumu takip ediyor olacağız. Katıldığınız için teşekkür ederiz, ilerleyen tarihlerde yeniden iletişim sağlayacağız.

M.C.B: Çok teşekkür ederiz. Bu iletişim bizim için çok önemli. Burada teknolojiden oldukça yararlanıyoruz, Türkiye’de erişim olmasa da mobil uygulamalarımız var. Biz bilgi toplamak için de teknolojiyi ciddi anlamda kullanıyoruz çünkü fiziksel olarak keşif ve koruma gerçekleştiren görevlilerin öldürüldüğünü biliyoruz. Desteğiniz için çok teşekkür ederiz.