"Üçüncü Bir Yol Mu? - Bizi Satmayın"

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Tom Engelhardt'ın 13.07.2023 tarihinde TomDispatch'te yayımlanan metnini Nil Sarrafoğlu'nun çevirisiyle paylaşıyoruz.

Getty Images
Getty Images

Fark etmediyseniz - ve nasıl farketmezsiniz ki? - Kanada'nın uçsuz bucaksız bölgelerinde 500'den fazla (evet, 500'den fazla!) orman yangını oldu, bugüne dek duyulmamış sayıda ve bunların yarısından fazlası rekorlar kıran bu yangın sezonunda tamamen (insan) kontrolünden çıktı. Bu, görünürde sonu olmayan, bitmek bilmeyen haftalar boyunca yaşanıyor. (Ve bu arada, kuzey yarımkürenin başka bir yerinde, Sibirya kendi muhtemel rekor yangın sezonunu yaşıyor.) Yine de bunların hiçbirini fark etmediyseniz, olası bir açıklamam var. Belki de son zamanlarda Chicago ve Detroit, New York ve Washington, D.C. semalarında gezegendeki en kötü hava kalitesine sebep olan yangınlardan çıkan geniş duman bulutları görüşünüzü bulanıklaştırdı

Her neyse, geriye, diyelim ki on ya da yirmi yıl öncesine bakacak olursanız, şu anda üzerinde yaşadığımız gezegenin durumunu hayal bile edemeyecek kadar az sayıda eleştirmenin - tahmin edildiği gibi 2033 veya 2043 veya 2053’de değil - olduğunu bilmenizin sizi şaşıracağına hiç şüphem yok. Okyanusların bu kadar çabuk ısınacağını, Teksas ve güney ABD'nin bazı bölgelerinin bu yaz, bir zamanlar en kötü ihtimalle kuzey Hindistan'la ilişkilendirilebilecek türden ateşli rüya sıcaklıklarını yaşayacağını; Avrupa'nın son yıllarda yarım asırdır görülmemiş türden bir sıcaklık ve kuraklık kaydedeceğini; Çin'in sıcaklık, yangın ve sel rekorları kıracağı, Antarktika'nın deniz buzu ise rekor seviyelere düşeceğini çok az kişi hayal etmişti.

Geçen sezon, yangınlar kuzey Kanada'yı şiddetli bir şekilde kavurduğunda, bu yıl yangın mevsimi belli belirsiz sona ermeden çok daha büyük bir alanın ülke çapında yanacağını ve gelecek mevsimleri daha da kötü hale getirmek üzere atmosfere daha fazla karbon salacağını kim tahmin edebilirdi? Oh, ve kısa bir süre önce, gezegen tüm insanlık tarihindeki en sıcak gününü yaşadı - ya da en azından son 125.000 yıldan bu yana. Ancak şuna inanın: En sıcak gün olması uzun sürmeyecek. (Oh, bekleyin! Hemen ertesi gün, 4 Temmuz, gerçek bir gururla daha da sıcak olduğunu kanıtladı ve ertesi gün, bu arada, aşırı sıcak etkisi altındaki 57 milyon Amerikalı ile rekoru eşitledi!) Gelecek haftalarda, Paris iklim anlaşmasının bir parçası olarak yalnızca sekiz yıl önce belirlenen 1,5°C sıcaklık sınırını bile aşabiliriz. Ve en üzücü olan şey, daha anlatır anlatırım... ve evet, anlatırım.

Hey, şok olduysan seni suçlamıyorum. Dürüst olmak gerekirse, kim bilirdi ki? Ben bilmiyordum ve tipik bir durumda olduğumdan şüpheleniyorum. Bu yüzyılın başlarında, iklim değişikliğinin gelecekteki olası korkunç gerçekliğine dair bir şeyler kesinlikle idrak ettim, ancak kişisel olarak bunu bu kadar büyük bir şekilde yaşamayı beklemiyordum. Bunu zaten bu gezegendeki gelecekteki yaşam için potansiyel bir kabus - hatta muhtemelen tüm zamanların kabusu - olarak hayal etsem de, vurgu "gelecek" üzerindeydi. Çocuklarımın (ya da henüz var olmamalarına rağmen muhtemelen torunlarımın) böylesine potansiyel bir korkuyla karşı karşıya kalacaklarını hayal ettim, ama benim değil, kendi yaşamım boyunca büyük bir şekilde değil ve neyin geldiğini gerçekten kavrayamayarak birçok iklim bilimcinin yanındaydım.

Ve yine de şimdi kendimi, sizin gibi, hepimiz gibi, gelecekteki küresel ısınma fikrinin gözlerimin önünde birinci dereceden bir iklim acil durumuna dönüştüğü fikrini yaşarken buluyorum.

Gezegeni nükleerleştirmek

Yine de, beni ve benim neslimi bekleyen tüm iklim sürprizlerine rağmen, zaten bildiğimiz bazı şeyler vardı. Örneğin, bir an için konuyu değiştirmek adına - ve sanırım yakında nedenini anlayacaksınız - bugün İkinci Dünya Savaşı'nın ortasında Amerikan hükümeti için çalışan bilim insanlarının icat ettiği  (ve evet, bu kelime Edison ve telefon için olduğu kadar onların yaptıkları için de işe de yarıyor) atom bombasını - görünen o ki; sadece Japonya’daki iki şehri, Pasifik'teki 2. Dünya Savaşı’nı durdurmak için değil, insanlığın tamamını yok etmeye dönüştüğünü kim bilmiyor ki?

Bana inanmıyorsanız, bu gezegende nispeten ılımlı bir atom savaşının "nükleer kış" olarak bilinen şey açısından ne anlama gelebileceğine bir bakın. Böyle bir çatışmanın ardından, milyarlarca kişinin kelimenin tam anlamıyla açlıktan ölmesi bekleniyor. (İklim değişikliğinde olduğu gibi, şuna inanın: gerçek muhtemelen tahminlerden daha kötü olacaktır.)

Kuşkusuz, başından beri, bu tür silahlanma fikri, onu yaratan bilim insanlarından en azından birkaçını, Birleşik Devletler başkanından bahsetmiyorum bile, endişelendirdi. Başkan Harry Truman'ın günlüğüne karaladığı gibi: "Dünya tarihindeki en korkunç bombayı keşfettik. Nuh ve muhteşem Gemisinden sonra, Fırat Vadisi Devrinde kehanette bulunulan yangın yıkımı olabilir.”

Önde gelen atom bilimcilerinden biri olan J. Robert Oppenheimer, daha sonra bu deneyimi şu şekilde hatırladı:

Dünyanın eskisi gibi olmayacağını biliyorduk. Birkaç kişi güldü, birkaç kişi ağladı. Çoğu insan sessizdi. Hindu kutsal kitabı Bhagavad Gita'dan şu satırı hatırladım; Vishnu, Prensi görevini yapması gerektiğine ikna etmeye çalışıyor ve onu etkilemek için çok kollu kılığına giriyor ve 'Şimdi dünyaların yok edicisi ölüm oldum' diyor. Sanırım hepimiz aynısını düşündük, öyle ya da böyle.

Yine de, iki atom bombası Hiroşima ve Nagazaki'yi yerle bir ettiğinde, bu tür silahların her türden serpintisinin, eğer gelecekteki bir savaşta yeteri kadar kullanılırsa, potansiyel olarak insanlığa (ve bu gezegende de hayatın geri kalanının çoğuna) neler yapabileceğini kim hayal edebilirdi? Ve Soğuk Savaş 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla sona erdiğinde, 2023'te Vladimir Putin adlı bir Rus liderin gezegendeki diğer tüm ülkelerden daha fazla nükleer silaha sahip bir ülkeyi yöneteceğini ve yine şu anda "taktik nükleer silahlar" olarak adlandırılan silahları (birçoğu Hiroşima ve Nagazaki'yi yok eden iki silahtan çok daha güçlü olsa da) - evet! —Avrupa'da (tamam, resmi olarak Ukrayna) başlattığı cehennem savaştan kendini kurtarmak için kullanmakla tehdit edeceğini kim hayal edebilirdi?   

Ya da bu nedenle, 1991'de, otuz yıldan uzun bir süre sonra, ABD ve Çin'in Tayvan adası meselesini merkezine alarak "yeni bir soğuk savaş" olarak bilinen duruma kilitleneceğini ve Amerikalıların her zamankinden daha fazla soğuk savaş tarzı bir zihniyet kazanacağını  kim tahmin edebilirdi? Bu bağlamda, 2023'te Çin'in nükleer cephaneliğini büyük ölçüde arttırmak için acele edeceğini ve ABD'nin kendi geniş cephaneliğinin sözde modernizasyonu için (Dünya Gezegeninin potansiyel nihai yıkımıyla pek iyi gitmeyen bir kavram) gelecek yıllarda (elbette geleceklerse) 2 trilyon dolar daha yatırım yapmayı planladığını kim tahmin edebilirdi? Veya 2023'e kadar, Hindistan ve Pakistan, İsrail ve - berbat! - Kuzey Kore dahil olmak üzere dokuz ülkenin nükleer silah donanımı olacağını kim tahmin edebilirdi? 

Kuşkusuz, 9 Ağustos 1945'ten bu yana, birçok nükleer silah en son Kuzey Koreliler tarafından "test edilmiş" olsa da, hiçbiri henüz savaşta kullanılmadı. Yine de, Ukrayna'dan başlamanın olasılık sınırlarının ötesinde olduğunu düşünmeyin.

Başka Tür Serpinti

Ama işte zor olan şey şu. İlk nükleer silahların yaratılmasına yardımcı olan bazı atom bilimcileri, bunların insanlığı yok etme potansiyeline sahip olduklarını çabucak kavrarken, hiçbiri insanlığın fosil yakıtları yakarak bunu "barışçıl" bir şekilde yapmanın bir yolunu çoktan icat ettiğini hayal etmemişti. Hiçbiri, atmosfere karbondioksit ve diğer sera gazları salmanın, sonunda gezegeni atomik bir an yerine ağır çekimde kızarttığını bilmiyordu. Diğer bir deyişle, insanlık, sanayi devriminin bir parçası olarak bilmeden de olsa, bu gezegeni yeniden - kısa süreli savaşlar dizisi yerine sonsuz on yıllar boyunca- yeniden yok edebilecek başka türde bir "silah" yaratmıştı. O "bomba", bir bakıma, daha barışçıl olamazdı.

Bunu şu şekilde düşünün: İnsanlık - bir kez bilerek ve bir kez fark etmeden - sonunda hepimizi mahvedebilecek türden yıkıcı serpintilere sahip sistemler yaratmıştı ve bu, benzersiz bir başarıyı temsil ediyor. Tabii ki, çoğumuz daha fazla dikkat etseydik, iklim değişikliği söz konusu olduğunda bunu çok daha erken fark ederdik. Ne de olsa, 1965'te bir bilim danışma komitesi, Başkan Lyndon Johnson'a, atmosferdeki karbonlaşmanın gelecek yüzyılın başlarında bu gezegene neler yapabileceğini dikkate değer bir doğrulukta tahmin eden bir fenomen hakkında bir rapor sundu. Yani uyarılmadık (ya da uyarılmamamız gerekiyordu) değil. Johnson elbette, kendisini Vietnam'daki feci bir savaşa o kadar kaptırmıştı ki, kendisi (ve danışmanları) hiçbir şekilde aldırış etmemiş görünüyor.

Bu gezegenin ısınması hakkında erkenden çok şey bilen diğer ekip, önceki yüzyılda dev fosil yakıt şirketlerini yöneten adamlardı. Örneğin, 1970'lerden itibaren, Exxon bilim insanları, bu şirketin yöneticilerini, servetlerini elde ettikleri fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan gelecekteki serpintiler konusunda fazlasıyla güncel tuttular ve bu CEO'lar son derece kararlı bir şekilde sık sık- sürpriz! sürpriz! - haberleri görmezden gelerek, inkar ederek ve hatta iklim inkarcılığına derinden dahil olan kuruluşları destekleyerek yanıt verdiler.

Sıfır Noktaları

Bize - yani insanlığa - itibar edin. Başka hiçbir tür, gezegenindeki diğer canlıların çoğundan bahsetmeye bile gerek yok, kendini yok etmenin iki farklı yolunu muhtemelen keşfedemezdi. Ve 2023'te, her zamankinden daha aşırı bir gezegende, her zamankinden daha aşırı bir ülkede yaşarken, nihai yıkımın her iki yolunun da bir kez daha belirgin bir şekilde oyunda olduğu bir anda, kim olduğumuzu hafife almamalıyız. Aslında, üçüncü bir yol olup olmadığı sorusu artık ele alınmayı bekliyor.

Başka bir deyişle, ne yaparsanız yapın, bizi satmayın! Sonunda (ve bu ifadeyi bilinçli olarak kullanıyorum), hayal ettiğimizden daha da dikkat çekici olabiliriz ve insan beyninin serpintileri neredeyse kavranabilmenin ötesindedir. Başka bir deyişle, insanlığın bitiş zamanının yalnızca iki versiyonuyla sınırlı olduğunu bir an bile düşünmeyin. Ne de olsa, 1945'te atom bilimcilerle olduğu gibi, bugün de yapay zekayı (AI) yaratan bazı bilimsel figürler, sonunda (terimin her anlamıyla) bizi mahvedebileceği konusunda bizi uyarmaya başladılar.

Bunların arasında, Google'daki işinden, suni bir dille, gerçekten nereye gidiyor olabileceğimiz konusundaki korkularını dile getirmek için ayrılan "yapay zekanın vaftiz babası" olarak bilinen Geoffrey Hinton da var. "Bu şeyin aslında insanlardan daha akıllı olabileceği fikrine sadece birkaç kişi inandı, ancak çoğu insan bunun çok uzak olduğunu düşündü. Ve ben de bunun çok uzak olduğunu düşündüm. 30 ila 50 yıl ya da daha uzak olduğunu sanıyordum. Açıkçası, artık bunu düşünmüyorum.” Şimdi, sadece insan kontrolünün ötesindeki katil robotlardan değil, "süper zeki yapay zekanın kontrolü insanlardan devralma riskinden de korkuyor... Bu, tıpkı küresel bir nükleer savaş gibi Çinliler, Amerikalılar ve Avrupalılar için bir tehdit."

Ve yapay zekanın gelişiminin henüz ilk anlarında olduğumuzu unutmayın. Kim bilir, Michael Klare'in yakın zamanda bizi uyardığı gibi, nükleer cephaneliklerimize potansiyel erişimi olan "robot generaller" tarafından yönetilen gelecekteki küresel ordular bize neler yapabilir?

Dünyanın dört bir yanındaki ordular yapay zekayı her türden kullanıma uyarlamak için çabalarını iki katına çıkarsa da, yapay zekanın "yankılarını" değerlendirmeye başlamak hâlâ zor. Ve insanlığın olağanüstü derecede yaratıcı güçlerini bir kez daha hafife almamak için, yapay zeka potansiyel olarak kendimizi yapmak için yarattığımız üçüncü yol olduğunu kanıtlasa da, kim olduğumuz düşünüldüğünde, sonuncusu olmayabilir.

Başka bir nükleer silah kullanılmış olsun ya da olmasın (bunu yapma Vlad!), bu rekor kıran yazın sıcağında, bu gezegen ve üzerindeki her şey halihazırda,  insanlığın serpintilerinden herhangi birinin tek bir versiyonundan beklenenden daha fazla ve daha hızlı acı çekiyor.

Hiroşima ve Nagazaki'yi yerle bir eden atom bombalarında kullanılan ve 11 Eylül 2001'den sonra New York'ta El Kaide hava korsanlarının Dünya Ticaret Merkezi'ni yerle bir ettiği yer için yeniden kullanılan bir tabir vardı: "Sıfır Noktası." Giderek, fosil yakıtların hiç bitmeyen yanmasıyla, Sıfır Noktası artık herhangi bir türden tek bir şehir değil, bu gezegenin kendisi ve kendimizi yok etmenin üçüncü bir yolunu (ve daha pek çok şeyi) bulmuş olsak da olmasak da, çoğalan serpinti versiyonlarımızla bu kadar çok şeyi yok etme dürtümüzde korkunç derecede uğursuz bir şey var.

Kaynak: A Third Way?