"İklim acil durumu yaşıyoruz"

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Amy Goodman, Hawaii Yerlisi Kaniela Ing ile yangınlar, sömürgecilik ve banyan ağacı üzerine konuşuyor.

Amy Goodman'ın, Hawaii Yerlisi Kaniela Ing'le Hawaii’nin Maui Adası’ndaki yangınlar üzerine yaptığı ve Democracy Now!'da yayımlanan söyleşiyi paylaşıyoruz. 


Yeşil Yeni Düzen Ağı’nın(Green New Deal Network) ulusal direktörü Kaniela Ing ve yedinci nesil Hawaii Yerlisi Kanaka Maoli ile bu haftaki yıkıcı orman yangınlarının etkisi ve bunların iklim değişikliğiyle ilişkisi hakkında konuşuyoruz. Bir zamanlar Hawaii Krallığı'nın başkenti olarak hizmet veren Lahaina'nın tarihi bölümünde neredeyse tüm binalar, feci yangınlarla yok oldu. Şu anda Hawaii tarihindeki en kötü doğal afet olarak tanımlanan şey, kuru bitki örtüsü, kasırga seviyesindeki rüzgarlar ve yetkililerin suyu yeniden yönlendirmesi ve sulak alanların üzerine inşa etmesi gibi iklim kriziyle doğrudan ilişkili koşullar sebebiyle yaratıldı. Ing, "Bana göre burada iktidarda olup da iklim değişikliğini reddedenler asıl kundakçıdır" diyor. “İklim acil durumunu yaşıyoruz.”

AMY GOODMAN: Burası Democracy Now! Democracynow.org. Ben Amy Goodman.

Maui'deki feci orman yangınlarına bakmaya devam ediyoruz. Green New Deal Network'ün ulusal direktörü Kaniela Ing'e dönüyoruz. Ing, Maui'den yedinci nesil bir Hawaii Yerlisi. Perşembe gecesi onunla Maui'de neler olduğu ve Lahaina Kasabasının tarihi önemi hakkında konuşmasını istedim.

KANIELA ING: Elbette. Öncelikle, beni kabul ettiğiniz ve bu konuyu merkeze aldığınız için teşekkür ederim. Gerçekten çok meşgul olduğumu söyleyerek giriş yapacağım, ancak bu röportajları yapmadığımda, sadece çöküş eğiliminde olduğumu hissediyorum. Bunlar gerçekten kasvetli zamanlar. Maui'de doğdum ve büyüdüm. Ben Kānaka Maoli, yedi kuşak Hawaii yerlilerindeniz. Ve adamız yanıyor. En tarihi kasabamız orman yangınlarıyla alev alev yandı. Yüzlerce kişi tahliye edilerek hastaneye kaldırıldı. Ölü sayısı artıyor ve insanlar şu anda sevdiklerini arıyor.

Donald Trump, Ron DeSantis, Tim Scott, Joe Manchin, petrol şirketleri ve bana göre iklim değişikliğini reddeden iktidardaki herkes kundakçıdır. Ve iklim acil durumunu yaşıyoruz. Yani, şu anda üzücü zamanlardayız Topluluğun bir araya geldiğini ve malları ihtiyacı olan ailelere ulaştırdığını görmek yüreklendirici. Doğrudan yardım için toplanan bağışlar inanılmazdı. Ama kişisel olarak merak ettiğim şey, kurtarma çabaları ortaya çıkmaya başladığında ve kameralar gittiğinde, kim daha güçlü ya da daha az güçlü kalacak? İyileştirme çalışması yıllarca sürerken insanlar hala konuya dikkat edecek mi? Ve bu, topluluk üyelerini daha güçlü mü yapacak yoksa toprağı ve suyu yanlış yöneten ve bu yangınların çıkmasının koşullarını yaratan insanları daha da mı güçlendirecek? Ve şu anda Green New Deal Network'te odaklandığımız şey bu.

AMY GOODMAN: Kaniela, özellikle arkadaşlardan, aileden, özellikle Lahaina'da yangınlarda yıkımı yaşayanların başına gelenlerden bahseder misin? Bize o kaçış hikayelerinden, yangınların bu tarihi şehri aniden yok etmesiyle yaşananlardan bahseder misin? Ardından, Hawaii Krallığı'nın başkenti olarak Lahaina'nın tarihi doğası ve bunun ne anlama geldiğinden konuşabilir misin?

KANIELA ING: Maui'de tropik bir ada. Orman yangınlarının yaşanmaması gerekiyor. Bu herkes için bir şok oldu. Burada yeterli itfaiyeci yok. Onları bir başka eyaletten getiremeyiz. Biz bir adayız. Yani, şu anda herkes biraz bunalmış hissediyor. Olduğu gibi, topluluk üyelerinin kaçacak başka hiçbir yeri olmadan okyanusa atladığını, sadece yüzdüğünü ve evlerinin küle dönüşmesini izlediğini gördük. Ölü sayısı birdenbire altıdan 36'ya çıktı ve hala itfaiyeciler, Kızıl Haç üyeleri dışarıda sevdiklerimizi arıyor. Öyleydi - kıyamet gibiydi. Bilirsiniz, sadece filmden bir sahnede görebileceğiniz gibi bir şeydi. Ama gerçek şu ki, bu artık oldukça normal haline geliyor ve gelecekte daha da artacak.

Lahaina Kasabası aslında - genellikle bir turist kasabası olarak nitelendiriliyor, ancak orada yaşayan insanlar - ki bu odak noktası olmalıdır - şimdiye kadar tanıştığım en köklü Yerli Hawaiililerden bazılarıdır. Onlar nesiller öncesinden  su ürünleri yetiştiriciliğini yaratan aileler, ki bunu Batı sadece şimdilerde öğreniyor. Biliyorsunuz, NOAA'nın balıkçılık gibi daha iyi yönetebileceği yollar bulmak için onlarla çalışıyordum. Onlar gerçekten atalardan kalma bilginin koruyucuları. Ve bilirsiniz, onların bazıları — evet, tahliye edilen insanların çoğu, örneğin, Kānaka Maoli veya diğer göçmen insanlar. Ve kalbim o ailelerle birlikte.

AMY GOODMAN: Turistik bir şehir olduğunu söylediğinizde bunun sebebi tarihi olması. Yani, bunun ne anlama geldiğini anlat lütfen. Bize Hawaii ve Maui hakkında ve bunun Amerika Birleşik Devletleri ile nasıl bir ilişkisi olduğu, hatta nasıl Amerika Birleşik Devletleri'nin bir parçası haline geldiği hakkında bir tarih dersi verin bize.

KANIELA ING: Elbette. Yani Lahaina Kasabası, Hawaii'nin gelişen bir merkeziydi. Sadece eyalet olmadan önce değil, Hawaii Amerika Birleşik Devletleri'nin bir bölgesi bile olmadan önce Hawaii'nin kalbi gibiydi. Yani, Front Street'in bir ucundan başlayıp diğerine yürümek, kraliyetten başlayıp balina avcılığına, sandal ağacına, şeker ve ananasa, turizmden lükse uzanan, Hawaii'deki kapitalizmin sömürgeci zaman çizelgesinde bir Disneyland yolculuğu gibi.

Ve benim için yangın, bu yörüngenin son noktasının trajik bir sembolü, tıpkı bir yaşama biçimi olarak bu hafriyatçılık modunda devam ederseniz her şeyin bittiği yer gibi. Ama aynı zamanda - aynı zamanda direniş tarihimizin en derin ve dayanıklı izlerini da içeriyor: müzeler, mimari, altyapı, banyan ağacı - ki 150 yaşındaki bu yanan ağaç Amerika Birleşik Devletlerindekilerin arasında en yaşlısı ve en büyüğü. Tüm bunlar gibi aynı zamanda gelişiminin ne kadar yavaş olduğunun gerçeği, endüstrinin yol boyunca karşılaştığı, genellikle Yerlilerin önderliğindeki, insan destekli direnişin bir kanıtıdır.

AMY GOODMAN: Sömürge açgözlülüğünün bir sonucu olarak çıkan şiddetli orman yangınlarından bahsediyorsun. Biraz açıklar mısın?

KANIELA ING: Evet. Yani bunun iki yönü var. Birincisi iklim değişikliği. Ulusal Hava Durumu Servisi, bu yangının nedeninin düşen bir elektrik hattı ve kasırga güçlü rüzgarlar nedeniyle yayılması olduğunu söylüyor. Yayılmaya kuru bitki örtüsü ve düşük nem neden oldu. Bunların hepsi iklim değişikliğinin işlevleridir. Bu tartışılmaz. Bu politik değil. Maalesef politize oldu ama bu bir gerçek. İklim kirliliği, havaya bir kirlilik örtüsü yayan ve gezegenimizi aşırı ısıtan kurumsal kirleticiler, bu yangına yol açan koşullara neden oldu.

Ayrıca, arazinin yanlış yönetimi var. Hawaii'deki asıl "Beş Büyük" oligarşi, ekonomimizi ve hükümetimizi devralan misyoner aileler, bugün en büyük siyasi bağışçılarımızdan, toprak sahiplerinden ve şirketlerimizden bazıları olarak devam ediyorlar. Nesiller boyunca çok uzun bir süredir toprakları ele geçiriyor ve suyu bu bölgeden uzak tutuyorlar. Ve Lahaina aslında bir sulak alandı. Waiola Kilisesine bakarsak, daha önceleri gün içinde kilise etrafında dolaşan tekneler görebilirdin. Ama bilirsiniz, golf sahaları, oteller ve monokültür tarım gibi kurumsal girişimlerinin suya ihtiyaçları olduğu için bu sona erdi. Yani Lahaina'nın doğal formu asla alev almazdı. Bu felaketler hiç doğal değil.

Yani, evet, kolonyal açgözlülük ve bunların gezegenimizi ısıtan ve bunun gibi kasırgalara neden olan kirliliğe neden oldukları gerçeği ve toprağımızın ve suyumuzun açıkça kötü yönetimi, aslında Yeşil Yeni Mutabakat'ın her ikisini de size geri vermekle ilgili - hem iklim değişikliğini hafifletiyor, hem dayanıklılık sağlıyor, hem de toprağın ve suyun idaresini insanlara geri veriyor.

AMY GOODMAN: Şu anda kurak karadan bahsedebilir misin? Demek istediğim, yüzlerce mil ötede Dora Kasırgası var. Rüzgar şiddetliydi, ancak var olan kuraklık, iklim değişikliği ile ilişkisi?

KANIELA ING: Evet, doğru. Yani, bu adada büyürken, belki bir veya iki yangın gördük ve işler bu kuraklık derecesine geldiğinde kontrol altına alındı. Hiçbir zaman buna yakın bir şey olmadı. Hatta yıllardır birlikte çalıştığım iklim bilimciler bu yangın karşısında bile şok oldular.

Ve birçoğunun bu kurak koşullarla ilgisi var. Büyürken, babam bizi kiliseye götürürdü ve şeker kamışını işaret ederdi ve "Sen benim yaşıma geldiğinde, bu şeker kamışının hepsi gitmiş olacak" derdi. Ben de "Tamam, tabii" derdim. Maui' için çok önemli bir şey tabii. Ama haklıydı. Şeker gitti. Bunun nedeni, bahsettiğim bu Beş Büyük oligarşik şirketten birinin şekerin kârlı olmadığını bildiği halde tarım için vergi indirimi alabilmek adına adanın çoğunda monokültür üretime devam etmesiydi.

Şimdi, üzerimize kamış külü yağan bir toplulukta büyüdüm ve bu eğlenceliydi. Hepimizin astım hastası olduğumuzun farkında değildim. Bu bir çevresel adalet topluluğu. Ama bilirsiniz, kamış yakmaya karşı savaşanlar da vardı. Ve şirket, sendikalı işçileri toplumla karşı karşıya getirerek şekerin kapatılmasından aktivistleri sorumlu tuttu. Şimdi sonuç, adamızın ortasındaki vadi boyunca nadasa bırakılmış gibi, gerçekten kurak bir arazi… Ve gerçekten, topluluk üyeleri ve sendika üyeleri birleşip yıllar önce örgütlenseydi, çok daha farklı bir geleceğimiz olabilirdi. Ve hala emek ve çevre birliği inşa etmek için çalışmaya devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

AMY GOODMAN: Nisan ayı evsizler anketinden bahsedebilir misin? Maui İlçesinde 704 kişi gibi evsiz insan olduğunu düşünüyorum, bunların arasında 244'ü akıl sağlığından muzdarip. Yerli Amerikalılar, Yerli Hawaililer arasındaki evsiz kalma krizi ve evsiz kalan Yerli Hawaiililer ve orman yangınlarının onları nasıl etkilediği hakkında neler biliyorsun?

KANIELA ING: Evet. Bence, barınaksız olan Yerli Hawaiililer hakkında gerçekliğe uymayan kesin bir algı var. Bugün devam eden korumasız Hawai topluluklarından bazıları, ele geçirilen toprakların işgaliydi. Ve onlar, "Bakın, yarattığınız bu yeni sömürücü ekonomiyle işbirliği yapmak istemiyoruz, bu yüzden bu sahilde kendi topluluğumuzda kendi başımıza yaşayacağız. Kendimizi yöneteceğiz.” dediler. Ve oldukça düzenliler ve doğayla uyum içinde ve kalıcı bir şekilde yaşıyorlar. Şimdi, göz kamaştıracak bir şey değil. Bu insanların çoğu, bu kapitalist sistemin bir parçası olmamakla birlikte gerçekten çok zor koşullarla karşı karşıya. Ama birçoğu bunu gerçekten güçlü ve mantıklı inançlara dayanarak yapıyor.

Şimdi, bir iklim krizi vurduğunda, bir felaket vurduğunda, şüphesiz ilk ve en kötü şekilde bu insanları etkileyecek. Ve hem yardım hem de kurtarma çabalarının uzun vadede düşük gelirlilere ve yerli halklara öncelik verdiğinden emin olmalıyız - bazıları hala açıklanmasa da. Bazılarının kimliği bile yok. Ve bilirsiniz, felaketin patlak verdiği sıfır gününden, iyileştiğimiz yıllara kadar yaptığımız her şeyde aklımızda olmaları gerekir.

AMY GOODMAN: Orman yangınları, Başkan Biden'ın bir röportajda "neredeyse" bir iklim acil durumu ilan ettiğini söylediği gün meydana geldi, ancak bunu resmen yapmadı. Bu ne anlama geliyor?

KANIELA ING: Evet. Delirmişçesine sevdiklerimin iyi olduğundan emin olmaya çalışıyordum. Ama aynı zamanda iklim üzerinde de çalışıyorum. Bu benim işim. Ve Başkan Biden'ın bu açıklamasını düşünmeye başladığım anda çok öfkeleniyorum. Bu bir iklim acil durumu. Pratik yok - "pratik olarak" ilan etti. İster inan ister inanma. Ve bence Cumhuriyetçiler iklimi inkar ederek ne kadar kötüyse, Demokratlar da yeterince şey yapmamakla aynı derecede suçlu. Bilim insanları, temiz enerjiye geçiş için yılda en az 1 trilyon dolar yatırım yapmamız gerektiğini söylüyor. tüm yeni fosil yakıt izinlerini reddetmeli, bitirmeli ve aşamalı olarak kaldırmalıyız,  ve kendimizi demokratik olarak yeniden inşa eden toplulukları gerçekten güçlendirmeliyiz. Çözümü bu.

Ve Başkan Biden ikinci dönemini açıkladı ama işi nasıl bitireceğini bize söylemedi. Kendisinin seçilmesini sağlayan toplulukların, ağırlıklı olarak Siyahi, Yerli ve düşük gelirli olan iklim seçmenlerinin tabanının ortaya çıkmasını istiyorsa, bu vizyonu, Yeşil Yeni Düzen'den talep ettiğimiz şeyi ortaya koyması gerekiyor. insanlar. Ama ileriye dönük bir şeyin ortaya çıkmasına ihtiyacımız var, çünkü şu anda oy vermeyi düşünmüyorum bile, tamam mı? Mesela Lahaina'da kimse Biden'ı destekleyip desteklemediğini düşünmüyor. Mesela bize bir şey verin. Bilirsin, en azından görünmemize izin verin.

Yani, bilirsiniz, bence bu aciliyet duygusu. Bu iklimde tam zamanlı çalışan ve bu olayların başka bir yerde ortaya çıktığını gören ben bile, ta ki evinizde ve tanıdığınız insanlar, alışveriş yaptığınız marketler, çocuklarınızın gittiği okullar, kiliseniz fiilen yakılana kadar, aciliyetini anlamayacaksınız. Şok edici. Ve bunun 10 yıl sonrasından bahsetmiyoruz. Biz yaşıyoruz - bu şeyler şu anda oluyor. Yarın evinizin başına gelebilir. Karşılaştığımız aciliyet bu ve buna göre hareket etmemiz gerekiyor. Yani, "pratik olarak" konuşmak yok. Mesela, şimdi harekete geçmemiz ve elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor.

AMY GOODMAN: İklim felaketiyle mücadelede Yerli bilgelik ve uygulamalarının önemi hakkında bize biraz daha bilgi verebilir misin?

KANIELA ING: Tabii, evet. Yani, Lahaina'ya bakacak olursak, orada nesiller boyunca gerçekten yaşamış olan insanlar, tanıdığım en derin Yerli bilgilerinin koruyucularıdır. Geçinme balıkçılığı, yerli bitkilerin felaketlere karşı nasıl tampon görevi gördüğünü, yenileyici tarım uygulamalarının nasıl oluşturulacağını anlıyorlar. Ve bu, bilirsiniz, başarımızın ne kadar biriktirdiğimizle değil, başkaları için ne kadar üretip paylaştığımızla belirlendiği ve ekonomimizin zenginlerin ne kadar iyi olduğuna bağlı olmadığı bir dünya görüşü, ama kaç kişi, kaçımız gerçekten başarılı olabiliriz. Mesela, bu - sadece Yerli bilgisi değil, gerçekten yeniden kurulması gereken bu değer sistemi.

Yani, bilirsiniz, yıllar geçtikçe, özellikle benim iş kolumda, Yerli halkların kötü projelere karşı ön saflarda mücadele etmeleri için daha fazla kaynak olduğunu düşünüyorum. Ancak gerçekten olması gereken müdahale, Yerli liderlerin de iyiyi inşa etmek için kaynaklara sahip olmaları gerektiğidir. Bu zor zamanlarda bile hala mümkün olan yeni yeşil ve topluluk temelli dünyanın tedarikçileri ve mimarları olmaları gerekiyor.

AMY GOODMAN: Son olarak, orman yangınlarından önce ve sonra sosyal medyaya koyduğunuzda bize gösterdiğiniz banyan ağacı gibi son birkaç gündür içinde yaşadığınız ama insanların bu kadar uzun süredir bildiklerini korumaya çalışırken gösterdiği cesaretin diğer görüntüleri ve hikayeleri ile bizi baş başa bırakmak ister misin?

KANIELA ING: Evet, yani, biz konuşurken, hala sevdiklerini bulamamış insanlar var. Birlikte büyüdüğüm birçok arkadaşım - örneğin, düşük gelirli bir mahalleden geliyorum - onlar itfaiyeci. Buraya gelirken biriyle karşılaştım ve "Hey, hepiniz harika bir iş çıkarıyorsunuz" dedim. Oysa o sadece terliyordu ve ağlamaya başladı ve bilirsiniz, zar zor - günlerdir uyumamış gibi görünüyordu.

Oteller, ada sakinlerinin ücretsiz olarak kalmasına izin veriyor. Birden fazla işletme, insanların eşyalarını bırakmasına izin veriyor ve günde üç ila dört kez gönderim yapıyorlar. 24 saat kapılarını açık bırakıyorlar. Yani, bilirsiniz, bu bir ada; hepimiz bu işte birlikteyiz. Ve bu karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma duygusu bizi gerçekten taşıyor ve tanık olmak oldukça dikkat çekici. Ancak, bilirsiniz, sizi toksik bir pozitiflikle de bırakmak istemem. Mesela, bunlar zor zamanlar ve şimdi acil önlem almazsak, her şey daha da kötüleşecek.

AMY GOODMAN: Sizce Başkan Biden'ın, federal hükümetin, insanların şu anda zorlaması gereken en önemli şey nedir?

KANIELA ING: Şu anda doğrudan yardıma ihtiyacımız var. Ancak iyileşmeye daha uzun süre odaklanmamız gerekiyor, ki bu topluluğu birkaç hafta içinde yeniden inşa edemeyiz. Yıllar alacak. Ve bunu kasıtlı olarak yapmalıyız, sadece emin olmak için değil - sadece bizi statükoya geri getirmek için değil, çünkü bizi buraya getiren şey statükoydu, aynı zamanda daha demokratik ve toplum tarafından kontrol edilen kurumlara sahip olduğumuzdan emin olmak için. 

Ne yazık ki, kurumsal bağlantıları nedeniyle doğrudan yardım göndermeye en uygun gruplar, aynı zamanda felaket kapitalistlerinin durumu sömürmelerini sağlama olasılığı en yüksek olan gruplar. Bu yüzden - bunu anlamamız gerekiyor, bilirsiniz, denerken- insanlar yardım etmek isterken, topluluk organizasyonlarında gözü olan organizatörlere , aslında kameralar ayrıldıktan sonra orada olacak ve uzun vadede sıfırdan yeniden inşa edecek olan organizatörlere kaynak sağlıyorlar.

AMY GOODMAN: Banyan ağacının neden bu kadar önemli olduğunu bize bir kez daha anlatır mısın?

KANIELA ING: Evet. Banyan ağacı çok ikonik. 16 kadar gövde var. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyüğü. Nisan ayında 150 yaşına bastı. Ve tamamen yakıldığı görüntüleri yürek burkuyor. Şimdi, umudum var, çünkü ağaçların özellikle o yaştakilerin devam edebilmesi için derin kökleri var. Ve biliyorsun, aklımdaki görüntü de bu? Örneğin, bir topluluk olarak yeniden inşa ederken, ulusal ve küresel olarak Yeşil Yeni Mutabakat vizyonunu gerçekleştirdikçe, banyan ağacı da yapraklarını yeniden çıkarıyor ve gelecek için olumlu bir sembol gibi.

AMY GOODMAN: Green New Deal Network'ün ulusal direktörü, yedinci nesil Hawai Yerlisi Kaniela Ing, Maui'den görüşlerini bildirdi. Ve özellikle küçük yavrum Zazu'ya o röportaj sırasında sessiz kaldığı için teşekkür ediyorum, bu da bana Maui'de yok olan tüm fauna ve florayı ve tabii ki en önemlisi insanları düşündürüyor.

 

Çeviren: Nil Sarrafoğlu