Hayata pedal çevir

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Hayata Pedal Çevir projesiyle, sürdürülebilirlik kavramı ön planda tutularak su ve doğa kavramları çerçevesinde çevre bilinci oluşturulmak amaçlanıyor.

""

Hayata Pedal Çevir projesiyle sürdürülebilirlik kavramını ön planda tutarak su ve doğa kavramları çerçevesinde çevre bilinci oluşturmayı amaçlayan Özyeğin Üniversitesi Bisiklet Kulübü, bu proje ile 2023 - 2024 senesin temasını su olarak belirledi ve 'Su, hayattır!' diyerek suyun çerçevesinde üç koca başlıkta etkinlikler ile duyurdu.

'Su, hayattır' sözüne başta İstanbul’un su kaynaklarına dikkat çekmeyi ve çevreye bu konuda bilinç uyandırmayı hedefleyen Hayata Pedal Çevir projesi, önce Elmalı Barajı'nı ziyaret etti ardından da İstanbul’da İSKİ ile tarihi su yolları gezisine yelken açtı.

Pedallaya Pedallaya Göl Olur

Canlılar için vazgeçilmez bir hayat kaynağı olan suyun sınırsız kaynaklara sahip olmadığını, su kuraklığının Anadolu’da gözle görülür bir boyuta ulaştığını belirten Pedallaya Pedallaya Göl Olur projesi, su yokluğunun bölgedeki tarımın evrimine, hayvanların göç yollarının değişmesine ve insanların davranışlarına olan etkisini gözlemledi.

Etkinlik boyunca yerli halkla röportajlar, yetkililerle söyleşiler düzenleyen ve oluşan kayıtların sosyal medyada paylaşılması ile topluma duyurmak istedikleri su krizinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağladıklarını ifade ettiler.

Pedallaya Pedallaya Göl Olur projesi, Türkiye'nin önemli su kaynaklarına ev sahipliği yapan Göller Bölgesi'nde yer alan yedi gölün çevresinde altı gün boyunca yapılan bir bisiklet yolculuğu etkinliği gerçekleştirirken, etkinlikteki katılımcılar gözlem yapmanın yanı sıra bölge halkı, yerel yetkililer ve ilgili kuruluşlarla buluşarak bölge hakkında doğrudan bilgi edinme fırsatı buldu.Göllerin İzinde belgeselinin gala ve lansmanında gerçekleşecek panel ve monolog konuşmalar aracılığıyla katılımcıların su probleminin 'yarının değil bugünün sorunu' olduğunu ve insan-doğa ilişkisinin iyileştirilmesi gerektiğini kavraması; proje kapsamında pedal çevrilen yedi gölün genel durumu ve geleceğine dair bilgi edinmesi hedeflenmektedir. Katılımcılara Türkiye’nin su krizi için kolektif ve bireysel çözüm önerileri sunularak, çözümün bir parçası olmaya teşvik edilecektir.

Pedallaya Pedallaya Göl Olur etkinliği kapsamında Özyeğin Üniversitesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Metin Çavuş ve Öğr. Görevlisi V. Davut Mengi tarafından hazırlanan Göllerin İzinde gala programı 18 Nisan Perşembe günü 09:00 - 14:00 saatleri arasında Hukuk Oditoryumu'nda gerçekleşecek. 

Açılış Konuşması 
Rektör Konuşması ve belgelerin verilmesi
“Geleceğin Suyu” şiir yarışmasının sonuçlarının açıklanması
Ömer Madra ve Aydan Çelik Konuşmaları
Kaybolan Sularda Pedal Çevirmek Belgesel Lansmanı