Bill McKibben 'Yokoluş İsyanı'nı Selamlıyor!

Bill McKibben 'Yokoluş İsyanı'nı Selamlıyor!

10 Mayıs 2019
Fotoğraf: Youtube

İklim krizi üzerine dünyadaki ilk popüler kitabı 30 yıl önce yazdığından bu yana iklim adaleti mücadelesini kesintisiz sürdüren ve bu konudaki son kitabı 'Falter: Has the Human Game Begun to Play Itself Out? (Henry Holt, 2019)' ile ünlü yazar, gazeteci, bilim insanı ve aktivistlerden büyük övgü alan yazar, aktivist, akademisyen ve 350.org kurucularından Bill McKibben, youtube'da yayınladığı bir video ile 'Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı)' hareketinin sivil itaatsizlik eylemlerini okyanus ötesinden umut ve coşkuyla selamlıyor.

"Hey, Yokoluş İsyancısı dostlar! Girişiminizden dolayı size pek çok teşekkürler! Londra'nın bu krizi [iklim krizini] kabullenmesini sağlamak üzere yaptıklarınızı Atlas okyanusunun öbür yanından izlemek harika oluyor. Londra'nın, bütün Birleşik Krallık ahalisinin ve giderek bütün dünyanın dikkatini çekmeyi başardınız!... Herkesin dikkatini çektiniz, herkese esin verdiniz! Çağımızın temel meselesine parmak bastınız ve bunu herkesin dikkatini çekecek şekilde yaptınız.

Şunu da hemen söylemeliyim ki, ayrıca size şahsen müthiş minnettarım! Bu iklim kavgasında ışık yılları boyunca kendimi acayip yalnız hissetmişliğim oldu. Bütün bunlar üzerine ilk kitabı otuz yıl önce yazdım. Ve, zaman zaman kendimi, kimsenin dikkatini çekmeyi başaramadığımı düşündüğüm o karabasanların içinde bulduğum oldu. Sizin sesinizi şimdi burdan duyuyorum ben. Hepinizin bu karabasanı paylaşmakta olduğunuzu düşünmek beni üzüyor tabii, ama sesinizi herkesin duyabileceği noktaya kadar yükseltmiş olmanızdan dolayı da acayip mutluyum...

Yürüyelim arkadaşlar! Size sonsuz teşekkürler."

Çeviren: Ömer Madra

Kaydın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.