Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 9

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

İklim ve çevre krizi, Ukrayna Savaşı ve dünya gündemi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

İklim Krizi ve Küresel Isıtma

Nature’da yayınlanan son araştırmaya göre Grönland'da son bin yılın sıcaklık rekoru kırıldı. Bu durum için “Küresel ısıtmanın açık işareti” deniyor

İklim değişikliğinin Grönland’daki imzası: Son bin yılın rekor sıcaklığı kırıldı.

Dünyanın en yüksek rütbeli diplomatı Guterres, Davos'ta fosilci elitlerden sözünü esirgemedi: “Gezegeni Kavuran şirketlerden hesap sorulmalı!”

İklim aktivistleri Davos'ta Fosil yakıt şirket CEO'larına “faaliyetten men” ihtarnamesi çekti: “Derhal Durun!”

İklim aktivistlerinin katıldığı Davos panelinde Greta Thunberg, Davos elitinin insanlığı “Otobüsün Tekerlekleri Altına Atacağı” uyarısında bulundu.

DemocracyNow!'dan efsanevi radyocu Amy Goodman ve Denis Moynihan'ın, Davos, fosilciler ve aktivistler konusundaki yazısı: “Yalanlar, Kuyruklu Yalanlar ve İklim Değişikliği”.

İklim bilimci Hansen ve arkadaşlarının son araştırmasına göre 2024 yılında 1,5 derece eşiğinin aşılacağı, “Faust'un şeytanla pazarlığının ilk taksit ödemesi”nin yapılacağı öngörülüyor.

Karen McVeigh, makalesinde deniz seviyesinin yükselmesinin özellikle deniz kıyılarında yaşayan yerli halklara ait yüzlerce dilin de tüm kültürleriyle birlikte yok olma tehdidi altında olduğunu yazıyor.

Ukrayna Savaşı

Catherine Early, The Ecologist dergisindeki yazısında Ukrayna Savaşı’nın ekoloji açısından maliyetini inceliyor.

Eleni Petrakou, The Guardian’daki yazısında Ukrayna Savaşı nedeniyle Rus ve Belarus bilim insanlarının yer aldığı yayınların bazı kurumlar ve akademisyenler tarafından boykot edilmesinin yol açtığı tartışmaları anlatıyor.

Dünya

Daniel Lattier, sosyal bilimler alanında yayımlanan akademik makalelerin büyük çoğunluğunun kimse tarafından okunmadığı yazıyor. Yayınlanan makalelerin yaklaşık yüzde 82'sine, yayınlandıktan sonra beş yıl boyunca bir kez bile atıf yapılmıyor. Yaklaşık yarısı da yazarları, dergi hakemleri ile editörleri dışında hiç kimse tarafından okunmuyor.

ABD’nin en önemli sosyalist dergilerinden Jacobin’in yazarı Richard Silverstein, İsrail'de yeni kurulan hükümetteki faşist ve aşırı sağcı grupları İsrail aşırı sağının faşist kökenleri üzerinden tarihsel bir analize tabi tutuyor.

Burcu Karakaş, DW Türkçedekiyazısında askere alınmamak için Rusya’yı terk ederek Türkiye’ye kaçan Rusya vatandaşlarıyla yaptığı röportajlara yer veriyor.

The New York Times yazarı Josef Berger, 97 yaşında hayatını kaybeden Yahudi direnişçi Adolfo Kaminsky’nin olağanüstü hayatını anlatıyor. Avlaremoz tarafından Türkçe’ye çevrilen makalede Kaminsky’nin sahte belgeler hazırlayarak çoğu çocuk 10 bin kadar Yahudi’nin hayatını kurtarma hikâyesi anlatılıyor.

Küresel Servet ve Gelir Eşitsizliği

Oxfam yıllık küresel eşitsizlikler raporunu yayımladı. İki yıllık pandemi döneminde yaratılan küresel servetin 3’te 2’sinin en zengin yüzde 1'e gittiğini açıkladı.

Akademisyen, yazar Mühdan Sağlam, Oxfam raporundan yola çıkarak Türkiye'deki verilere bakıyor ve burada da eşitsizlik rekorları kırıldığına işaret ediyor.

Türkiye

Ogün Akkaya, Gazete Duvar’daki yazısında İstanbul’da radyoların artan maliyetlerinin radyo yayıncılığına etkisini anlatıyor.