Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 44

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""
Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Filistin

1500’ün üzerinde İsrail vatandaşı Apartheid Karşıtı İsrailliler adıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni Gazze’de soykırım ve savaş suçu işlendiği gerekçesiyle acil adım atmaya çağırıyor.

ABD merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi, Gazze’de bir aydır süren bombardıman nedeniyle 36 gazeteci cinayetinin son 30 yıldır görülen en büyük gazeteci katliamı olduğunu söylüyor.

Savaş muhabiri Chris Hedges, İsrail’in bir soykırım yapmakta olduğunu ve İsrail’in faşist hareketlerini anlatıyor.

Chris Hedges, diğer bir yazısında Gazzeli çocuklara sesleniyor.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösteren Avrupa, Amerika, Avustralya ve Japonya'daki işçiler, İsrail ordusuna savaş malzemesi taşıyan gemi ve uçaklara hizmet vermiyor.

BM İnsan Hakları Raportörü Balakrishnan Rajagopa, "Gazze'yi siviller için yaşanmaz hale getireceğini bilerek operasyon yürütmek bir savaş suçudur" diyor.

Filistinli Mahmoud Shaheen, Gazze’de bombalar altında hayatta kalmaya çalışırken İsrail istihbaratı tarafından telefonla aranarak mahallenin bombalanacağını söylediklerini ve bu “uyarının” ardından yaşadıklarını BBC’ye anlatıyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Gazze’deki İsrail Bombardımanının “yaşanan bir cehennem kâbusu” olduğunu belirterek derhal ateş çağrısı yapıyor.

Ödüllü gazeteci ve yazar Robert C. Koehler, dünyada egemen militarizmin ortak insanlığımızı parçalamakta ve paralamakta olduğunu yazıyor.


İkim ve çevre

The Guardian gazetesinin çevre ve iklim editörü Jonathan Watts, iklim değişimi, hayvancılık ve El Niño nedeniyle Amazon yağmur bölgesinin tarihi bir kuraklık yaşamakta olduğunu ve geri dönüşü olmayan dönüşün yakın olduğunu çarpıcı gözlemleriyle anlatıyor.

Yine The Guardian çevre editörlerinden Damian Carrington, iklim değişikliğinin Irak, İran ve Suriye’de büyük bir kuraklığı tetiklediğini anlatıyor.

BP’nin Azerbaycan’da çıkardığı fosil yakıtlardan Azerbaycan’a sağladı kazanç, ülkenin dört yıllık savunma bütçesini -Karabağ savaşı dahil- aşıyor.

Yeryüzünde hayatın onlarsız olamayacağı bilinen böcek türlerinde yokoluş riski oranının iki katına çıkarak sayılarının 2 milyona ulaştığını gösteren ürkütücü bir araştırma yayınlandı.

Afrika genelinde plastik atıkların “kontrolden çıktığı”nı gösteren yeni bir analiz yayınlandı.