"Sadece bir spor galibiyeti yok, topluma karşı çok fazla alt metin içeren mesajlar da var"

-
Aa
+
a
a
a

Burcu Biçer'le Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası'nda şampiyonluğa ulaşmasını değerlendiriyor.

Fotoğraf: Türkiye Voleybol Federasyonu
Başarı ve Özgüven: A Milli Kadın Voleybol Takımı Avrupa Şampiyonu
 

Başarı ve Özgüven: A Milli Kadın Voleybol Takımı Avrupa Şampiyonu

podcast servisi: iTunes / RSS

A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2023 Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan'ı 3-2 mağlup edip Avrupa şampiyonu oldu. Milli takım, Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Milletler Ligi'nin ardından Avrupa Şampiyonası'nda da tarihinde ilk kez şampiyonluğa ulaştı.Avrupa Şampiyonası, voleybolda Olimpiyatlar’ın ardından en zor turnuva. Çünkü dünya sıralamasında üst sıralarda olan pek çok Avrupa takımı var. Bu kupaya uzanırken Polonya, İtalya ve Sırbistan’ı yendik. Bu üç takım da dünya sıralamasında üst sıralarda olan takımlar. Volleybol Milletler Ligi (VNL) ile başlayan, ardından Avrupa Şampiyonluğu ile taçlanan bu süreç, A Milli Kadın Voleybol Takımı’nı ne kadar önemli bir zafere imza attığını gösteriyor. Bir diğer önemli konu da ilk kez favori gösterildiği bir turnuvada beklentileri karşılamış olması.

Milli Takım, ABD'nin Teksas eyaletinin Arlington kentinde oynanan FIVB Voleybol Milletler Ligi finalinde Çin'i yenerek altın madalya kazanmıştı.

Şampiyonluk sonrası açıklamalar;

Takım antrenörü Daniele Santarelli

Takım antrenörü Daniele Santarelli, "Güzel duygular, güzel hisler. Bu takımla gurur duyuyorum. Bugün sadece kendimiz için değil Türk halkı için mücadele ettik. İtalya'yı, Sırbistan'ı yenmek kolay değil. En iyi oyunu biz oynadık. İtalya ve Sırbistan'a karşı 2-1 geri düştük ama kazandık. Asla pes etmedik. Çok mutluyum. Sırada Olimpiyat elemeleri var. Başarabiliriz, inanıyorum. Bu takım inanılmaz şeyler başardı," ifadelerini kullandı.

Takım kaptanı Eda Erdem Dündar

Seyir zevki yüksek ve tempolu bir maçı geride bıraktıklarını belirten Eda Erdem Dündar, "Cumhuriyetimizin 100. yılında Milletler Ligi'nden sonra Avrupa Şampiyonluğu’nu da ülkemize getiren takımın bir parçası olduğum için çok mutluyum. Herkesin eline sağlık," açıklamasını yaptı.

Libero Gizem Örge

Libero Gizem Örge, “Herkesle gurur duyuyorum. Yanımızda olan, destek veren herkese teşekkürler. Aileme teşekkür ediyorum. Babama teşekkür ediyorum. Bu takım ne zaman başarılı olsa babam ağlayarak 'Kızım sen de bir gün orada olacaksın' dedi. Baba buradayım baba! Tarih yazarken buradayım! Eminim ki tüm Türkiye bizim gibi ağlıyordur," dedi.

Smaçör İlkin Aydın

Smaçör İlkin Aydın, ise “Ben siyasi şeyler söylüyorum ama,” diyerek, “Maçlardan önce konuşma yaparken, herkes için şampiyon olmak istediğimizi konuşuyorduk. Takımda o ateş vardı. Şampiyonluk maçı oynayacağımızı biliyorduk. İstiklal Marşı okunurken, tüylerimiz diken diken oldu. Ülkemizde böyle bir ışığı saçıyor olmak çok gurur verici. Kız çocuklarımızın, kadınlarımızın sesi olmak istiyoruz,” açıklamasında bulundu.

Guidetti ve Santarelli’ninTürkiye’de voleybolun belli bir seviyeye gelmesinde büyük etkileri var. Potansiyeli ortaya çıkaran Guidetti ama potansiyeli kullanan sporcular. Santarelli’nin başarısı da bu. Oyuncuların hepsinin en fazla katkı verebilecekleri şekilde sahada yer alabilmelerini sağladı.Ayrı bir parantez açmak gerekiyor; Kadın Voleybol Takımı’nın bu başarılarında sadece bir spor galibiyeti yok, topluma karşı çok fazla alt metin içeren mesajlar var. Oyunculara yapılan linçleri ve baskıları biliyoruz. Takımın çok çalışmasının, arkadaki teknik ekibin yanında bu linçlere ve baskılara en iyi yaptıkları işle cevap vermek motivasyon kaynağı. Federasyonun etkisi muhakkak önemli ama başka bir konuya değinmek gerekiyor.

Ebrar Karakurt ve Melissa Vargas

Voleybol her zaman ulaşılabilir bir spordu izleyici için ama ülkenin spordaki başarıları sahiplenmesi uzun sürdü. Yeni medya etkisiyle bu başarılar ve başarısızlıklar sahiplenildi. Daha görünür oldu. 20 yıllık görünen bir süreç var Türkiye için. Milli maçlar dışında kulüp maçlarını takip eden inanılmaz bir Twitter kitlesi var ve bununla birlikte oyuncular da artık rol model olmaya başladı. Sporda rol modeller çıkarmak o sporun takip edilmesi için en önemli etkenlerden biri. Eda Erdem’in kaptanlık anlayışı, Ebrar ve Vargas’ın kimlik temsiliyetleri, İlkin ve Elif’in mizahlı ‘best friends’ olarak takılması. Çok çalışmanın ve teknik ekibin etkisi dışında böyle bir etki de var.

Avrupa Şampiyonası’nda ilk finali 2003'te oynadık ama Polonya'ya 3-0 kaybettik. 2019'da Sırbistan'a karşı final oynadık, 3-2 kaybettik. 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndaki Güney Kore maçı da önemli bir eşik. Kaybedilen maçların üzerine hep bir şeyler koyuldu ve başarısızlıktaki açıklıkları görmeye başladı takım. Artık hem dünyanın bir numarası hem de Avrupa Şampiyonu olmuş bir takım olarak sahaya çıkacaklar.


Tarkan’ın etkisi:Tarkan, 2002 FIFA Dünya Kupası’nda A Milli Futbol Takımı’na “Bir Oluruz Yolunda” şarkısını yapmıştı. Bu şarkıyla beraber gelen dünya üçüncülüğü olmuştu. Bu sefer Tarkan, 2010 yılında çıkardığı “Adımı Kalbine Yaz” albümündeki “Öp” şarkısını Kadın Voleybol Takımı’na uyarladı. “Hep Birlikte Milli Takım” adıyla piyasaya sürülen parça, bu sefer şampiyonluk getirdi. Bir sonraki adım Tarkan’ın takımla beraber İstanbul’da konser vermesi.

A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın bir sonraki durağı Olimpiyat elemeleri için Japonya olacak. Takım, 8 Eylül Cuma günü Olimpiyat kotası için Japonya'nın başkenti Tokyo'ya uçacak.A Milli Kadın Voleybol Takımı, Paris 2024 Olimpiyat Elemeleri'nde B Grubu'nda mücadele edecek. 6-24 Eylül tarihlerinde Tokyo'da oynayacağı grup maçlarında ev sahibi Japonya’nın yanı sıra, Brezilya, Belçika, Bulgaristan, Porto Riko, Arjantin ve Peru ile karşılaşacak. İlk maç ise Porto Riko ile 16 Eylül tarihinde saat 07:00’de gerçekleşecek.