Paris Olimpiyatları’na doğru

-
Aa
+
a
a
a

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, yaklaşmakta olan Paris Olimpiyatları'nda Japon oyuncuların giyeceği çevre dostu formalarına, Lokomotiv Kaliningrad'da forma giyen Ebrar Karakurt'un mücadelesine, F2024 Euroleague Kadınlar Şampiyonu olan Fenerbahçe Alagöz Holding'e ve Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 59. edisyonuna değiniyor.

""
Paris 2024'e doğru, Sultanlar Ligi, Ebrar Karakurt
 

Paris 2024'e doğru, Sultanlar Ligi, Ebrar Karakurt

podcast servisi: iTunes / RSS

Paris'te podyuma çıkan Japonya Olimpiyat sporcuları çevre dostu takım formalarını tanıttı. Sporcuların podyumda ve basın toplantılarında giyecekleri ceket, pantolon ve diğer eşyaların üzerinde çevre dostu ürünlerle bulunacak. Japonya Olimpiyat Komitesi, “Paris Oyunları, Olimpiyat tarihindeki en sürdürülebilirlik odaklı etkinlik olarak ilan edildi. Bu yüzden biz de bu konsepte bağlı kaldık," açıklamasında bulundu.Kıyafetleri hazırlayan Tokyo merkezli şirket, Japonya'daki fabrikasında yenilenebilir enerjinin yanı sıra geri dönüştürülmüş ve daha hafif malzemeler kullanarak resmi kitlerdeki emisyonları Tokyo'daki son Olimpiyatlara göre yaklaşık %34 oranında azalttığını söyledi. Buradaki amaç ise önceki Olimpiyatlarda ortalama 3,5 milyon ton CO2 emisyonuna göre karbon ayak izini yarıya indirmek.

Birleşmiş Milletler'in bilim insanları, ortalama sıcaklıklarda 1,5 °C yani 2,7 °F aşan artışı durdurmak için dünyanın sera gazı emisyonlarını 2030'a kadar yarıya indirmenin şart olduğunu dile getirirlerken, uluslararası kuruluşun iklim şefi ise dünyanın iklim değişikliğini önlemek için iki yılı olduğunu belirtti.

Tokyo 2020 organizatörlerine göre, 2021'de pandemi nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nın tüketilmeyen malzemelerin neredeyse tamamı geri dönüştürüldü ve hidrojenle çalışan enerji ve araçların kullanımı yoluyla emisyonlar azaltıldı.

Rusya Ligi yarı final serisinin beşinci maçında Ebrar Karakurt'un formasını giydiği f Dinamo Moskova'yı 3-1 mağlup ederek finale yükseldi. Sevinç gösterisinde bulunan Ebrar Karakurt'a Dinamo Moskova'nın kaptanı Natalya Gonçarova el hareketi yaptı ve milli voleybolcuyu hakeme şikayet etti. O anlar kameralara yansırken Dinamo Moskova'dan yaşananlarla ilgili açıklama geldi.

Dinamo Moskova'nın bu açıklamasından sonra ise Lokomotiv Kaliningradlı voleybolcuların sportmenlik dışı hareketlerde bulunduğunu iddia ettikleri bir video da paylaşıldı.

Dinamo Moskova açıklamasında, "Dinamo Moskova Kadın Voleybol Kulübü ve takım kaptanı Natalya Gonçarova, 14 Nisan’da Moskova’da Lokomotiv’e karşı oynanan Süper Lig Play-off serisinin beşinci yarı final maçında yaşananlar için taraftarlara ve izleyicilere resmi özürlerini sunuyor. Rakip takımın oyuncularının seri boyunca devam eden provakasyonlarına karşı yeterince sakin kalamadığımız için üzgünüz," ifadelerini kullandı.Ebrar Karakurt ise olay anına ait videoyu paylaşırken, "Spor ahlakı, provokasyon ve saygı en son konuşmamız gereken şey… Rakip takım kaptanının maç içinde yaptığı hareketler üzerine konuşalım," dedi.

Dinamo Moskova'dan ise olay sonrasında şu açıklama geldi: 

"Rusya, LGBT topluluğu yasama düzeyinde aşırılıkçı bir örgüt olarak tanınmaktadır ve gençler arasında geleneksel değerlerden bu sapmanın propagandası yasaktır. Ancak voleybol maç yayınlarında Kaliningrad Lokomotiv oyuncularının rakip takımlara karşı yaptığı cinsel ilişkiyi taklit eden canavarca hareketlerin, dudaklardan eşcinsel öpücüklerin ve diğer iğrençliklerin yakın çekimleri utanç verici bir şekilde gösteriliyor. Gelecek nesil voleybolculardan oluşan çok sayıda çocuklu aile spor salonlarına geliyor. Sezon boyunca maçın hakemleri, ülkemizin kültürüne ve ahlaki değerlerine tam bir saygısızlık gösterme açısından cezasızlık ve müsamahakarlık olarak nitelendirilen bu tür davranışlara ilişkin tek bir yorum bile yapmamıştır. Daha da kötüsü, tüm bunlar şeytani kılığa bürünen takım arkadaşlarının onayıyla karşılanırken, Lokomotiv oyuncularından üçü kendi çocuklarını büyütüyor!

Çocuklarınızın aynı soyunma odasında veya duşta böyle bir şeyin yanında olacağını hayal edin. Bu 'temsilcilerin' çocuklarınızın antrenman sonrası kıyafetlerini değiştirdiğini görmelerini, elleriyle onlara dokunmalarını, övündükleri şeyleri onlara tanıtmalarını ister misiniz? Ülkemde, anavatanımda yaşanan, çok uluslu kültürümüze ve tarihimize hakaret eden, hatta spor müsabakaları sırasında anlatılan tüm olay ve gerçeklere kategorik olarak karşıyım! Rus topraklarının ve halkının düşman bombardımanına maruz kaldığı, ülkenin en iyi temsilcilerinin ellerinde silahlarla bizi koruduğu bir dönemde, doktorlar, öğretmenler, rahipler, en karmaşık emek yoğun mesleklerden işçiler bizim yararımız için çalışıyorlar. Ülke - bu burada gelişecek mi? Bu asla olmayacak! Bu yalnızca evrensel kınamaya ve aşağılamaya neden olabilir!"

Lokomotiv Kaliningrad, final serisi ilk maçında Dinamo AkBars'a 3-2 mağlup oldu.

Ebrar Karakurt, final maçında Paola Egonu'nun elinde bulunan tie-break setinde en fazla sayı alan oyuncu rekorunu kırdı. Egonu, 2021'de oynanan Vakıfbank - A. Carraro Imoco maçında aldığı 10 sayı ile rekoru eline geçirmişti. Ebrar ise tie-break setinde aldığı 13 sayı ile bu rekoru egale etti. Bir diğer yandan maçta aldığı 35 sayıyla Rusya Liginde 700 sayı barajını aşan Ebrar, ligde toplam 709 sayıya ulaşmış oldu.

F2024 Euroleague Kadınlar Şampiyonu Fenerbahçe Alagöz Holding oldu. Böylece Fenerbahçe Alagöz Holding, bu sezon yarıştığı tüm kulvarlarda şampiyon oldu; FIBA Süper Kupa, Türkiye Kupası, Kadınlar EuroLeague ve Basketbol Süper Ligi.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 59. edisyonu ile 21 - 28 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. 21 Nisan Pazar günü Antalya'dan start alacak tur, bin 253 kilometrelik parkurun sonunda 28 Nisan Pazar günü İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda sona erecek.

Bisikletin yaşayan efsanesi Mark Cavendish ise Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Andre Griepel ile paylaştığı turda en çok etap kazanan bisikletçi olma rekorunu eline geçirmek için geliyor.