Klasiklerin kraliçesi: Paris-Roubaix 2024

-
Aa
+
a
a
a

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, en ikonik klasik bisiklet yarışı Paris-Roubaix ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nı değerlendiriyor.

Görsel: Cyclist Mag
Klasiklerin kraliçesi: Paris-Roubaix 2024
 

Klasiklerin kraliçesi: Paris-Roubaix 2024

podcast servisi: iTunes / RSS

Paris-Roubaix, Fransa'nın kuzeyinde her yıl düzenlenen yol bisikleti klasik yarışı. Paris'in kuzeyinden başlayarak, Belçika sınırında yer alan Roubaix'te bitmektedir. Bisikletin en eski yarışlarından birisinin olmasının yanı sıra anıtlar ve taşlı yol klasikleri arasında yer almaktadır.

Yarış, 1896'daki başlangıcından 1967'ye kadar Paris'te başlayıp ve Roubaix'de sona erdi. Bisikletçilerin 253,5 kilometrelik parkurda 52,7 kilometrelik parke taşları üzerinde yarıştıkları zorlu bir klasik Paris-Roubaix.'Kuzeyin Cehennemi' olarak adlandırılan Paris-Roubaix, sezonun en ikonik yarışlarından biri. Yarışçılar da, her zaman zorlu ve öngörülemeyen Kuzey Fransa'nın acımasız Arnavut kaldırımlı yollarında mücadele ediyorlar.

Paris-Roubaix, bisiklet sporunun en eski yarışlarından biri; erkekler yarışı 1896'da başladı ve açık ara en prestijli yarışlardan biri haline geldi. Zamanla 'Klasiklerin Kraliçesi' lakabını kazanan yarış, genellikle diğer Arnavut kaldırımlı anıt olan Flanders Turu ile karşılaştırılır ancak gerçekte ikisi de çok farklıdır.

Lizzie Deignan

Erkekler yarışı, yıllık bisiklet takvimindeki en eski yarışlardan biri olsa da kadınlar yarışı, 2021'de ilk kez düzenlendi. Lizzie Deignan, ikonik Roubaix Velodrome'da yarışın ilk kadın kazananı olarak adını yarış tarihine yazdırmıştı. Deignan, aynı zamanda erkek ya da kadın ilk İngiliz kazanan olarak da tarihe geçmişti.

2022'de Elisa Longo Borghini; ardından da 2023'te Kanadalı Alison Jackson, heyecan verici ve öngörülemeyen finallerde unutulmaz birer galibiyet elde ettiler.

Paris-Roubaix, Fransız yarışı olmasına rağmen erkekler Paris-Roubaix kazananlar listesine Belçikalılar hâkim durumda ve komşu ülke bu yarışta en son 2019'da Philippe Gilbert olmak üzere 57 zafer kazandı.

2023 kazananları ise kadınlarda Alison Jackson olurken, erkeklerde Mathieu van der Poel oldu. 

Fenerbahçe Spor Kulübü, 17 Mart’ta Trabzonspor ile oynanan karşılaşmanın bitiminde yaşananlardan sonra olağanüstü kongre düzenlendi. Toplantı, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde yapılırken, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, ligden çekilme opsiyonunun masadan kaldırıldığını açıkladı. Genel Kurul Toplantısı'nda yapılan oylama sonucunda dört madde için yönetim kuruluna tam yetki verilmesi kararlaştırıldı. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda yapılan oylama sonucu, şu maddeler için yönetim kuruluna tam yetki verilmesi kararlaştırıldı:

  • Uygun bir tarihe ertelenmemesi ve yabancı hakem atanmaması halinde, 2023 Süper Kupa mücadelesine çıkmamak veya futbol 19 yaş alt takımıyla katılmak.
     
  • Önümüzdeki sezondan itibaren iki sezon Türkiye Kupası'na katılmamak veya önümüzdeki iki yıl Türkiye Kupası'na 19 yaş alt takımıyla katılmak.
     
  • Türkiye'de futbol faaliyetleriyle ilgili verilecek kararlardan bağımsız olarak her hâlükârda yurt dışı yapılanması hususunda gerekli yol haritasını belirlemek ve hayata geçirmek.
     
  • Futbol paydaşları dışında yapılan müdahaleler ile Türk futbolunun geldiği ve sürdürülemez nokta itibariyle UEFA ve FIFA'nın ilgili kurullarına gerekli aksiyonların alınması için başvuruda bulunmak.