Futbolda zamanın ötesi: Beckenbauer

-
Aa
+
a
a
a

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, bu haftanın başında yaşama veda eden Alman ve dünya futbolunun efsanevi ismi Franz Beckenbauer'i anıyor.

""
Futbolda zamanın ötesi: Beckenbauer
 

Futbolda zamanın ötesi: Beckenbauer

podcast servisi: iTunes / RSS

Dünya futbolunun en önemli isimlerinden Alman futbol efsanesi Franz Beckenbauer, 78 yaşında hayatını kaybetti.

Bayern Münih ve Almanya Milli Takımı'nda birçok başarıya imza atan ‘Kaiser’ lakaplı Beckenbauer, futbolculuk döneminde Münih ekibiyle dört kez lig, dört kez Almanya Kupası ve üç kez de Şampiyonlar Ligi zaferi elde etti. Beckenbauer, Bayern Münih teknik direktörü olarak da birer lig ve UEFA Kupası şampiyonluğu yaşadı. Beckenbauer, 1974'te futbolcu, 1990'da ise teknik direktör olarak Dünya Kupası şampiyonluğuna ulaştı.

Alman futbolunun efsane ismi Franz Beckenbauer, modern futbolda libero mevkisinin yaratıcısı olarak biliniyor. 424 Bundesliga maçında forma giyen efsane, 44 gol ve 70 asist üretmişti.

'Kaiser' lakabı:

Baskın oyunu nedeniyle Almancada 'imparator' anlamına gelen 'der Kaiser' lakabına sahip savunma Franz Beckenbauer, Eylül 1945'te Münih'in işçi sınıfı bölgesi Giesling'de doğdu. 'Der Kaiser', 1972'de Avrupa Şampiyonası'nı ve iki kez Ballon d'Or ödülünü kazandı.Franz Beckenbauer’in kazandığı ödüller:

  • 2 Ballon d'Or
  • 4 Yılın Futbolcusu
  • 1 Dünya Kupası
  • 1 Avrupa Şampiyonu 
  • 3 Şampiyonlar Ligi
  • 5 Bundesliga
  • 1 Kupa Galipler Kupası
  • 4 Almanya Kupası
  • 1 Kulüpler Dünya KupasıAçıklamalar:

Bayern Münih: "Artık dünyamız eskisi gibi değil; daha karanlık, daha sessiz ve daha kötü durumda. Eşsiz 'Kaiser' olmadan asla bugünkü kulüp olamayacak. Bayern Münih, Beckenbauer'in yasını tutuyor." 

Almanya Futbol Federasyonu: "DFB, Franz Beckenbauer'in yasını tutuyor. Beckenbauer, Almanya'da futbolu eşi benzeri olmayan bir şekilde etkiledi." 

FIFA: "Alman ve dünya futbolunun bir efsanesi. Franz Beckenbauer, Alman futbolunda ve uluslararası futbolda onlarca yıldır, önce oyuncu, sonra teknik direktör ve daha sonra da yönetici olarak efsanevi bir figürdü. FIFA Başkanı Gianni Infantino, 78 yaşında vefat eden Franz Beckenbauer'i anıyor." 

Dünya basınında Franz Beckenbauer: 

The Guardian, Franz Beckenbauer’in oyunculuğuyla futbolu ebediyen değiştirdiğini hatırlatıyor: "Yakışıklı, karizmatik ve sakindi; futbolun kan, ter ve gözyaşından ibaret olduğunu düşünenleri kızdıracak kadar külfetsiz bir zarafeti vardı. Teknik bakımdan mahirdi ve başkalarının göremediklerini görürdü. Beckenbauer’in üst düzey bir futbolcu olacağı daha 10'lu yaşlarındayken belliydi. Peki ama hangi pozisyonda? Kimse bilemiyordu bunu. Sonunda Beckenbauer, kendine özgü bir rol yarattı ve bugün artık libero pozisyonunun emsal figürü olarak görülüyor. Oyunculuğuyla ve karakteriyle, zihninde hiçbir şey tasarlamadan futbolun oynanış şeklini değiştirdi. Çağının ötesinde ve futbolu kendine göre uyarlamış bir oyuncuydu.”

Alman Bild gazetesi:"Kaiser'imiz öldü”

Alman Tagesspiegel gazetesi: “Artık futbol tanrısının yanında.”

Fransız L’Equipe gazetesi: “Kaiser Franz.”

İspanyol Marca gazetesi: “Hepimiz Beckenbauer olmak isterdik.”

İspanyol Mundo Deportivo gazetesi: “Kaiser'e veda.”

İspanyol Sport gazetesi: “Son efsane.”

Portekiz A Bola gazetesi: “Elveda Kaiser.”

Real Madrid - Atletico Madrid maçı öncesinde ise Franz Beckenbauer için yapılan saygı duruşu sırasında Suudi Arabistan taraftarlarının ıslık çalması dikkat çekti

Futbol ve müzik:

Franz Beckenbauer, futbol dışında müzikle de ilgilendi ve 1967'de iki single çıkarttı. Şarkıcılık geçmişi olan Beckenbauer, daha sonra Alman Milli Futbol Takımı'nın 1990 Dünya Kupası albümlerini tanıtmak için  şarkıcı Udo Jürgens ile Semper Roma adında bir albüm kaydetti. O zaman teknik direktör olan Franz Beckenbauer ve Udo Jürgens bir röportaj gerçekleştirdi. Felsefi olarak futbolu müzikle, grupları da takımlarla karşılaştırarak bir noktada 1960'larda iki single çıkartmış olan Beckenbauer şöyle der, "Müzikal olarak tamamen yeteneksiz bir insanım."