Yabani, yine, yeniden

-
Aa
+
a
a
a

Programcımız Ceyhan Usanmaz, Elçin Poyrazlar'ın derlediği "Yabani" dergisinin polisiye özel sayısını inceledi.

İlk sayısı Haziran 2016'da yayımlanan Yabani, aylık bir dergi olarak yayın hayatına başlamıştı. Bilimkurgu, fantastik ve korku temalarını benimseyen renkli çizgi roman ve hikâyelerden oluşan her bir sayı, söz konusu türlerin takipçilerinin de kısa sürede benimsediği bir içeriğe sahipti. Üstelik, herkesin katılımına açık ve hiçbir sabit köşenin olmadığı bir dergi formatının benimsenmesi hem yapılan işe dinamizm kazandırmış hem de "üretmek" isteyen yeni isimlere önemli bir alan açılmıştı. 

Ancak ne yazık ki (zaman içerisinde formatta da birtakım değişikliklere gidilmesine, ilgi çekici özel sayılar hazırlanmasına rağmen) 10. sayıyla birlikte aylık periyodu sürdüremeyeceklerine dair bir açıklama yapmıştı derginin yayın yönetmeni Devrim Kunter; geri dönüş için bir aralık kapı da bırakarak... İşte o aralık kapıdan, geçen sene tam da bu zamanlar, değişmiş ve yenilenmiş formatıyla yeni bir Yabani çıkmıştı karşımıza. 100 sayfayı aşan hacmiyle bir dergi-kitap olarak yayımlanan Yabani'nin bu yeni halinin ilk sayısında, bilimkurgu temelli özgün çizgi romanlar yer alıyordu. 

Geçen bir yılın ardından, kapı biraz daha aralanarak, bu sefer de polisiye özel sayısı çıktı Yabani'nin yakın bir zaman önce. Yazanları ve çizenleriyle, hatta hem yazıp hem çizenleriyle yalnızca polisiye okurlarının değil, farklı türleri takip edenlerin de dikkatini çekecek bir sayı olmuş. 

Künye

YABANİ: POLİSİYE ÖZEL SAYISI

der. Elçin Poyrazlar

Efendi Yayınları, 2021, 116 s.