Pandemi öncesi dünyanın gündelik hayatı

-
Aa
+
a
a
a

"Edebiyatın İzinde" üst başlığıyla yayımlanan seri, beşinci kitabına ulaştı. Programcımız Ceyhan Usanmaz, serinin en son çıkan kitabı "Edebiyat ve Gündelik Hayat" üzerine yazdı.

üst üste kitaplar ve parşömen, illüstrasyon

2013'te Polisiye Edebiyat ile başlayan "Edebiyatın İzinde" serisi, 2015'te Fantastik ve Bilimkurgu, 2017'de Delilik ve Edebiyat ve 2019'da da Edebiyat ve Coğrafyalar kitaplarıyla devam etmişti. Serinin elimizdeki en taze kitabı ise, Edebiyat ve Gündelik Hayat ismini taşıyor. 

Serinin diğer kitaplarında olduğu gibi, Edebiyat ve Gündelik Hayat da bir sempozyuma dayanıyor; 22-23 Kasım 2019'da Aynalıgeçit'te gerçekleştirilen aynı adlı sempozyumda sunulan bildiriler arasından seçilen metinlerin ve sempozyumdaki panellerin deşifrelerinin yanı sıra daha önce başka vesilelerle yayımlanmış –konuyla ilgili– kimi ilgi çekici yazılar ve bir de "edebiyat ve gündelik hayat" kaynakçasından (özellikle araştırmacıların oldukça yararlanacağı bir literatür çalışması) oluşuyor... 

Sempozyumun düzenlendiği tarihin altını belki de bir kez daha çizmeliyiz, çünkü bir dönem için, yüz yüze yapılan son sempozyumlardan biriyle karşı karşıyayız; üstelik, merkezinde "gündelik hayat" konusunun olduğu bir sempozyum! Şimdilerde, günlük hayatlarımızda bir türlü "normale" dönemediğimiz zamanlar geçirdiğimiz göz önüne alınırsa, pandemi öncesi dünyadan "gelen" bu metinler çok daha ilginç bir anlam taşıyor, neredeyse bilimkurgusal bir nitelik kazanıyor.

"Gündelik hayat bizim için sokakta akan bir pratikti. Gündelik hayatlarımızda 'yüz yüze' ve 'online' tabirleri yoktu. En önemlisi yüzlerimizde maske, mekanlara girişte okutmak zorunda olduğumuz HES kodları yoktu. Bu açıdan bu kitap çok ilginç bir milada eşiklik ediyor. Pandemi öncesi dünyayı, gündelik hayatı ve edebiyatı yansıtıyor."

 

Künye

Edebiyatın İzinde

Edebiyat ve Gündelik Hayat

yay. haz. D.A. Büyükarman, S. Şahin, T. Ural, B. Öztürk

Bağlam Yayıncılık, 2021, 214 s.

Kitabın kapağı