"Kıyamet Park": Sürprizli, hareketli ve eğlenceli

-
Aa
+
a
a
a

Programcımız Ceyhan Usanmaz, Alper Canıgüz’ün 'Alper Kamu maceraları'nın üçüncü kitabı ‘Kıyamet Park’ı inceledi.

https://kayiprihtim.com/

Kıyamet Park, Alper Canıgüz’ün “Alper Kamu maceraları”nın üçüncü kitabı. Alper Kamu ‘velet’iyle henüz tanışmamış olanlar için, şöyle özetleyebiliriz: Her gün birkaç saatini divanın altında geçiren, mahallesinin delisini ruh kardeşi gibi gören, gırtlağı kesilmiş bir ceset karşısında bile kılı kıpırdamayan, alkole eğilimli bir velet Alper Kamu. Bir yandan da Shostakovich dinleyen, Nietzsche’ye, Dostoyevski’ye, Oğuz Atay’a hakkını veren, uyumak için Zweig okuyan bir velet ama (ikisi birden aynı bünyede neden olmasın zaten!). Asıl “hayretimucip” olan, sadece 5 (evet, yazıyla, sadece beş) yaşında olması... Olaylara yaklaşımı, ettiği laflar, özellikle psikoloji alanındaki engin bilgisi nedeniyle de her daim, “Sen gerçekten beş yaşında mısın?” sorusuna muhatap olması boşuna değil. Onunla kısa bir vakit geçirenler bile “çok gelişmiş bir çocuk mu, az gelişmiş bir cüce mi, yoksa sadece bir kâbus mu” olduğuna karar veremiyorlar. O da gayet farkında beş yaşında gibi olmadığının zaten. 

Sinir bozucu olansa, hiç büyümemesi... Alper Kamu’yla, 2004 yılında yayımlanan ilk macera Oğullar ve Rencide Ruhlar’da tanışmış olanların çoğu, 2021 tarihli Kıyamet Park’ı artık ancak yakın gözlükleriyle okuyorlar muhtemelen! İçine düştüğü durumlarda da pek bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. 

Oğullar ve Rencide Ruhlar’da komşuları emekli emniyet müdürü Hicabi Bey’in cesedini bulan ve bu nedenle olaylara dahil olan Alper Kamu, cinayet şüphelisi olarak yakalanan mahallenin delisi Ertan’ın masum olduğunu düşündüğünden, bu iddiasını kanıtlamak için araştırmalara başlamış ve sonuçta da karmaşık ilişkilerin ortasında bulmuştu kendisini. İkinci kitap Cehennem Çiçeği’nde (2013), bir çocuğun ölümü ve eski bir aşk hikâyesinin ardındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için uğraşıyordu. Kıyamet Park’ta da kanlı olaylar söz konusu...

Kıyamet Park isimli lüks otelde gedikli bir gazetecinin vahşice öldürülmesiyle başlıyor her şey. Anne ve babasıyla birlikte “bir şekilde” orada bulunan Alper Kamu, elbette hemen el atıyor olaya. Böylelikle Kıyamet Park’taki günleri, tahmin ettiğinden çok daha sürprizli, hareketli ve eğlenceli hale geliyor. Zaten Alper Kamu’yu bilenler, lüks otel tatilini kumdan kale yaparak geçiremeyeceğini en baştan anlamışlardır. 

Bu arada, okurların Alper Kamu maceralarına dahil olabilmesi için önceki kitapları mutlaka okumaları gerekmiyor. Tabii ki daha farklı bir “tat” sağlayacaktır ilk iki macerayı da okumuş olmak ama Alper Canıgüz, gerekli yerlerde ufak hatırlatmalar yaparak olası boşlukları dolduruyor. Benzeri bir başka “hatırlatma” da, Alper Kamu’nun yaşıyla ilgili... Çoğu zaman Alper Kamu’nun beş yaşında olduğunu unutuyoruz gerçekten de ama alt dudağının bükülmesini bir türlü engelleyememesiyle, havuzda kullandığı kolluklarla, minderlerle yükseltilmiş sandalyeye oturmasıyla bir gülümseme beliriyor ister istemez dudaklarımızda! Gerçi, gerektiğinde çocuk oluşunu kullanmasını da iyi biliyor Alper Kamu: “’Oyun ihtiyacı’ hâlâ büyüklerden kurtulmanın en iyi bahanesiydi.” Tüm bunların ötesinde, Kıyamet Park macerasını “değişik” kılan unsursa, Alper Kamu’nun karşısına dikilen dişli bir rakiple karşılaşması. Sekiz yaşındaki Altan; yalan söylerkenki hızı ve rahatlığı ile Alper Kamu’yu bile şaşırtıyor. Üstelik kendisine meydan okuyor Altan, bahse tutuşuyorlar; bakalım kahramanımız, katili Altan’dan önce bulabilecek midir?

 

Künye

Alper Canıgüz

Kıyamet Park

Alfa Yayınları, 2021, 248 s.