Her an ihtiyaç duyabileceğimiz kitaplar

-
Aa
+
a
a
a

Say Yayınları'nın "Kısa x Tarihi" dizisi, Gordon Kerr tarafından kaleme alınan "Kısa Afrika Tarihi" ile devam ediyor...

Afrika'dan ağaç fotoğrafı

Bazı yayınevlerinin belli kavramlar, konular, akımlar ya da Say Yayınları'nın dizisinde olduğu gibi şehirler, ülkeler, kıtalar hakkında "giriş" niteliğindeki kitaplarına dönem dönem rastlıyoruz. Aslen genel kültüre yönelik bu dizilerin bir çeşit ansiklopedi işlevi gördüklerini söyleyebiliriz. Diğer bir deyişle, ilk bakışta ilgi alanlarımıza hitap etmiyor gibi görünebilirler ama her an ihtiyaç duyabiliriz, elimizin altında, kütüphanemizde bulunmalarında bir sakınca yok! 

Örneğin benim açımdan; Kısa Afrika Tarihi kitabı normalde bu kadar ilgimi çeker miydi emin değilim ama bu senenin önemli edebiyat ödülleri, tam da böylesi bir "giriş" kitabını adeta gerekli kıldı... Bildiğiniz gibi bu yılın Nobel Edebiyat Ödülüne, "Kültürler ve kıtalar arasındaki uçurumda sömürgeciliğin etkilerini ve mültecilerin kaderini tavizsiz ve merhametli bir şekilde ele alması nedeniyle" Zanzibar doğumlu Abdulrazak Gurnah layık görülmüştü. 

Dünya edebiyatının saygın ödüllerinden biri kabul edilen Booker Ödülünü de bu yıl The Promise isimli kitabıyla Damon Galgut kazandı. The Promise, Güney Afrikalı bir ailenin dört farklı jenerasyonunun hikâyesini anlatıyor ve Damon Galgut da ödülü kabul konuşmasında şöyle demişti: "Bu yıl Afrika edebiyatı için çok iyi geçti. Bu ödülü doğduğum ülkenin anlatılan ve anlatılmayan tüm hikâyeleri, tanınmış ve tanımamış tüm yazarları için kabul ediyorum." Yine, Fransa merkezli olmakla birlikte dünya çapında etkisi olan Goncourt Ödülünü de bu yıl Senegalli yazar Mohamed Mbougar Sarr'ın kazandığını hatırlatalım. 

Biyografik öğelerin ağır bastığı, Afrika tarihiyle dolaylı ya da doğrudan ama bir şekilde mutlaka ilintili bu romanları okurken, elinizin altında 'Kısa Bir Afrika Tarihi'nin olması çok daha farklı bir okuma deneyimine sebep olacaktır hiç kuşkusuz... Bu dizi kapsamında yayımlanan diğer kitaplara da, benzer şekilde her an ihtiyaç duyabiliriz.  

 

Künye

Gordon Kerr

Kısa Afrika Tarihi

çev. Mihriban Doğan

Say Yayınları, 2021, 182 s.

"Kısa Afrika Tarihi" kitap kapağı