Dünya Çocuk Kitapları Haftası kutlu olsun!

-
Aa
+
a
a
a

Her yıl, kasım ayının ikinci pazartesi günü başlayan hafta, Dünya Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlanıyor.

Bu yıl 8-14 Kasım tarihlerine denk gelen Dünya Çocuk Kitapları Haftası’na özel, yakın zaman içinde çıkan çocuk kitaplarından bir derleme hazırladık.

 

Bir Yanımız Venüz Bir Yanımız Mars

Başak Sözer'in kaleme aldığı ve Trinidad Olarte'nin resimlediği kitapta, annesi Mavi ve babası Sarı'nın ayrılık kararı aldığı Yeşil'le tanışıyoruz. Üstelik, Yeşil'in ebeyevnleri bununla da kalmıyor, başka gezegenlere taşınıyorlar; biri Venüs'e, diğeri de Mars'a. Yeşil de anne ile babası, Venüs ile Mars arasında gidip gelmelere başlıyor... Bir Yanımız Venüz Bir Yanımız Mars, okul öncesi ve ilk okuma dönemine uygun bir kitap.

(tukotuko.com.tr)

Seyahatler ve Kâşifler Atlası

Isabel Minhós Martins’in kaleme aldığı ve Bernardo P. Carvalho’nun harika çizimlerinin eşlik ettiği Seyahatler ve Kâşifler Atlası’nın başkahramanları, tüm zamanlardan ve yerlerden keşişler, doğa bilimciler, gezginler; ve onların gerçek maceraları… Piteas, Xuanzang, Giovanni da Pian del Carpini, Marco Polo, İbn Battuta, Bartolomeu Dias, Jeanne Baret, Joseph Banks, Humboldt, Darwin ve Mary Henrietta Kingsley gibi isimlerle birlikte yola koyulmaya davet eden kitap, Türkiye baskısına özel olarak, Evliya Çelebi'den de söz ediyor. 

(press.ku.edu.tr)

Yüksekten Korkan Tırtıl

Ayşen Bozkuş'un kaleme aldığı ve Sultan Özdemir'in resimlediği Yüksekten Korkan Tırtıl, adından da az çok anlaşılacağı gibi içimizdeki korkuları yenmenin göründüğü kadar zor olmadığını anlatan bir kitap. Kelebeğe dönüştüğünde ya uçamayıp düşerse, ya bir yerini incitirse, ya arkadaşlarına rezil olursa diye endişelenen minik tırtıl Pırtıl'ın korkularıyla yüzleşme hikâyesi...

(ithakicocuk.com)

Suda Kaybolmak

Haritada Kaybolmak romanıyla başlayan “Gizemli Haritalar” dizisinin ikinci kitabında da macera devam ediyor. Özellikle matematiği ve coğrafyayı sevdiren fantastik romanlarıyla tanınan Vladimir Tumanov, bu yeni kitabında bu sefer buzulların erimesi, okyanusların yükselmesi ve küresel ısınma gibi, dünyanın geleceğini belirleyecek sorunlara dikkat çekiyor. Türkçeye Mine Kazmaoğlu'nun çevirdiği Suda Kaybolmak, 8-12 yaşa hitap ediyor. 

(gunisigikitapligi.com)