Prof.Dr. Ünal Akkemik İstanbul'un Doğal Bitkilerini Anlatıyor

Botanitopya
-
Aa
+
a
a
a

Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı ve ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik ile aşırı yapılaşma yüzünden "hassas" durumda olan İstanbul'un doğal bitkilerini konuşuyoruz...

İstanbul'un doğal bitkileri
 

İstanbul'un doğal bitkileri

podcast servisi: iTunes / RSS

İstanbul’un en önemli özelliklerinden biri üç büyük iklim ve flora kuşağının kesişme noktasında olması. Bu yüzden de farklı floraların bitkilerini buluşturan müthiş bir doğal zenginliğe sahip. Tabii İstanbul’daki bu yoğun yapılaşma, giderek kenti boğan beton yığınları, yoğun nüfus baskısı İstanbul’un doğal bitkilerini de doğrudan etkiliyor. Kimi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. 

Mikrofonun diğer ucunda bir konuğum var bugün. Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı ve ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik. İstanbul’un Doğal Bitkilerir konusunda bir farkındalık da yaratabilecek çok değerli çalışmaları var. Çekül Vakfı Yayınlarından çıkan İstanbul’un Doğal Bitkileri kitabı da İstanbul’un doğasındaki bitkileri görselleriyle, detaylarıyla bir araya getirmesi açısından çok önemli bir çalışma ve bu alanda da bir “ilk”. Ünal Akkemik, İstanbul’un doğal bitkilerini; yapılaşma tehdidine karşı bitkileri nasıl koruma altına alabileceğimizi, kayıt altına alınması için ne tür çalışmalar yapılması gerektiğini anlatıyor.