"Hrant'ın Arkadaşları": O Savunmayı Derhal Geri Çekin

"Hrant'ın Arkadaşları": O Savunmayı Derhal Geri Çekin

17 Ağustos 2010

Bianet

17 Ağustos 2010

Hrant Dink cinayetinin aydınlatılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını isteyen "Hrant'ın Arkadaşları" grubu, yazılı bir açıklamayla Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Dink ailesinin açtığı dava yaptığı savunmayı geri çekmesini istedi.

Hrant'ın Arkadaşları, "Utanç Duyuyoruz" başlıklı metinde, bu savunmayı hazırlayan ve onayların soruşturulmasını, hükümetin ve savunmaya dahil olan bütün devlet kurumlarının da açıklama yapmasını, Dink ailesinden de özür dilemesini istedi.

Türkiye Dink ailesinin Hrant Dink'in Ceza Yasası'nın 301. maddesinden mahkum edildiği davayı AİHM'ye götürmesinden sonra, Dink'i bir Nazi lideriyle karşılaştırmış ve Dink'i "nefret söylemi"yle suçlayarak savunma yapmıştı.

Hrant'ın Arkadaşları'nın açıklamasının tam metni şöyle:

Utanç Duyuyoruz!

Bizler, 19 Ocak 2007'de karanlık bir cinayetle aramızdan alınan arkadaşımız, dostumuz, hakikat anlatıcımız Hrant Dink'in arkadaşları, bir kez daha vurulduk!

14 Ağustos 2010 Cumartesi günü gazetelerde yayınlanan Dink ailesinin AİHM'de açtığı davada Türkiye'nin verdiği savunma artık adalet beklentimizin kalması için bir neden olmadığını bize bir kez daha kanıtladı, arkadaşımızı kaybetmiş olmanın acısının yanında üç yıldır taşıdığımız utancı bir kez daha artırdı.

2007 Ocak ayından beri gidişatından son derece büyük rahatsızlık duyduğumuz ancak adaletten başka bir muhatabımız olmadığı için takip ettiğimiz mahkeme sürecinde çözümsüzlüğe gidildiğinin, taleplerimizin hiç birinin yerine getirilmediğinin, bu cinayetin üstünün "birkaç çocuğun milliyetçi tepkisi" denerek kapatılmak istendiğinin elbette farkındayız.

Dink cinayetinde dahli açık olan, görevlerini ihmal ettikleri bilinen, Dink'in valiliğe çağrılıp tehdit edilmesine ses çıkarmayan İstanbul eski valisi Muammer Güler, İstanbul eski emniyet müdürü Celalettin Cerrah gibi isimlerin, sorgulanma bir yana, ödüllendirilerek daha üst görevlere getirilmelerindeki mesajın da elbette farkındayız.

Bizler, mahkeme salonlarında ve dışarıda, tehditlerini ve ırkçı tutumlarını sürdüren sanıkların ve sanık avukatlarının, Ya Sev ya Terk Et yazılı cezaevi arabalarının, ağızlarından çıkanı kulakları duymayan tutuklu sanıkların ne yapmak istediklerinin elbette farkındayız.

Ama artık geldiğimiz nokta bizi bile şaşırtır oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin, Dink ailesinin AİHM'de açtığı davaya gönderdiği savunmada yer alan "Dink Türklüğü aşağıladı, nefret söyleminde bulundu. Bu tür yazılar halkı tahrik eder, kamu suçu oluşturur ", "Dink gerçek ve yakın biçimde tehdit edilmiş olsaydı koruma için yerel makamlara başvurur ve koruma isterdi" cümleleri Hrant Dink'i katledilmeye götüren süreçte, bu yolu açanların cümleleri!

Hükümetin, "Türklüğü aşağılamak ve halkı kışkırtmak" suçundan cezalandırılan Dink'e emsal gösterdiği dava Nazi lideri Kuhnen ile Alman hükümetinin davası!

Devletin ve savunmayı gönderen hükümetin, cinayette ihmali olan kamu görevlilerini yargılamak yerine Hrant Dink'i suçlayan, Hrant Dink'e emsal olarak bir Nazi liderini veren ve bundan anlaşılan o ki utanmayan savunmasından bizler utanç duyuyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti'nin AİHM'de verdiği savunma kabul edilemez. Bizler Hrant Dink'in arkadaşları, Dink cinayeti davasının mağdurları, tanıkları, takipçileri ve bu ülkenin yurttaşları olarak AİHM'ye gönderilen savunmanın derhal geri çekilmesini ve bu savunmayı hazırlayanlar ve onaylayanlar hakkında derhal soruşturma başlatılmasını istiyoruz. Hükümetin ve bu savunmada dahli olan bütün devlet kurumlarının açıklama yapmasını ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve hükümetinin derhal, gecikmeden Dink ailesinden ve bu davanın takipçisi olan herkesten özür dilemesini talep ediyoruz.

Kategori: