Dünya Basınından

06 Nisan 2019
İklim değişikliğini durdurmak için gerekli adımlar atılmazsa gelecek nesiller dünyanın en güzel yerlerini sadece fotoğraflardan görebilecek. 
30 Ocak 2017
Aralarında Nobel ödülü sahibi isimlerin de bulunduğu yazarlar, Türkiye'deki tutuklu yazarlara destek olmak için bir dayanışma mesajı yayımladı.
17 Şubat 2015
Charlie Hebdo dergisinde gazetecileri ve polisleri öldüren iki adamın, Şerif ve Said Kouachi'nin nasıl bir çocukluğu olmuştu? Eloise Lebourg'un Reporterre dergisinde yayımlanan röportajı:
15 Şubat 2015
Paris katliamının kurbanları ile dayanışma içinde el ele tutuşmuş olan, Cameron'dan Lavrov'a, Netanyahu'dan Abbas'a kadar dünyanın büyük politik isimlerinin sergilediği piyese geri dönersek: eğer ikiyüzlü sahtekârlığın bir resmi olsaydı, işte bu olurdu.
09 Şubat 2015
"İster İslam dininin sekter oluşumlarından, isterse Fransız ulusal kimliğinin ve Batı'nın üstünlüğüne inananlardan oluşsun kimlikçi ve katil faşist gruplara karşı mücadeleye diğer bayrakları tekrar geri getirmek gerekiyor: Kızıl bayrakları."
26 Ocak 2015
Fransa'daki saldırıları, Arap ve Müslüman dünyasına yönelik müdahalelerin, geri tepmesi olarak niteleyebiliriz. Orada yaşananlar, burada da yaşanıyor işte.
23 Ocak 2015
Herhangi bir esprinin ya da anlatının en can alıcı öğelerinden biri anlatanın tam olarak kim olduğudur. Çok fazla sayıda insanı birlikte gülmekten mahrum eden koşullara dokunulmadığı sürece, nüfusun hatırı sayılır bir kısmı için Charlie olmanın hiçbir haysiyetli yolu olmayacak.
19 Ocak 2015
Bu katliam kendi karanlık kuytuları da mevcut olan Fransız ifade özgürlüğüne karşı bir saldırı değil. Dünyanın dört bir yandaki ifade özgürlüğü karşıtı birçok saldırılardan yalnızca biri. Charlie Hebdo'daki gazeteciler, öyle ya da böyle, ne kadar benim kahramanlarımsa Irak'ta, Suriye'de, Tunus'ta ve Cezayir'de katledilmiş gazeteciler de öyleler.
16 Ocak 2015
Her yerde duyulan tutkulu "Ben Charlie'yim" sloganı ve onun benzerleri, en azından ifade özgürlüğünü savunma bağlamı içinde dergiyle herhangi bir birlikteliğe işaret etmemeli, hatta bunu ima dahi etmemelidir. İçerik hakkında ne düşünülüyorsa düşünülsün, isterse nefret dolu ve ahlaksızca bir içerik olarak görülsün, bu sloganlar özgür ifade hakkının savunulmasını beyan etmek için olmalıdır.
16 Ocak 2015
Fransa'da hiciv dergisi Charlie Hebdo'ya karşı girişilen terörist saldırı, ifade özgürlüğüne ilişkin değildi. Radikal İslam'la da ilgili değildi. Kurmaca bir medeniyetler çatışmasını da göstermiyordu. Ufukta beliren bir distopyanın habercisiydi bu saldırı.
13 Ocak 2015
Charlie Hebdo katliamının arkasından dikkatlice düşünmek gerek. Biz de bu süreçte okumanın iyi olacağını düşündüğümüz iki görüşü paylaşmak istedik:
06 Temmuz 2014
Günümüzde en doğru hava tahminlerinin geçerliliği iki haftayla sınırlıyken Perulu çiftçilerin yıldızlara bakarak üç ila dokuz aylık tahminleri nasıl doğru çıkabiliyor?
06 Temmuz 2014
Ülkemizde çok büyük zahmet ve masrafla barajlara getirilen suyun önemli bir kısmı ne yazık ki buharlaşarak kayboluyor
06 Temmuz 2014
İstanbul'un bu yaz da susuz kalmaması için başlattığım kampanyaya sizin de imzanızla destek vermenizi bekliyorum
06 Temmuz 2014
Haziran ayına, başta İstanbul olmak üzere birçok kentte şiddetli dolu yağışıyla girdik. Küresel iklim değişikliği nedeniyle dolu eskisine nazaran daha uzun süre, daha iri ve daha sık yağıyor. Yani dolu tehlikesi gittikçe büyüyor!
03 Temmuz 2014
Prof. Çağlar Keyder'e göre, Türkiye'deki çatışmanın altında yatan, yeni orta sınıfın kapkaççı kapitalizme isyanı... Kayseri'deki mühendis de bu sınıfın bir parçası ve Ankara'daki birkaç kişinin keyfi kararlarına karşı
31 Mayıs 2014
Soma'daki trajedinin görünmeyen tarafındaki eksiklikleri anlayabilsek ülkemizde başka bir afet ve acil durum yönetimi mümkün olabilecek
31 Mayıs 2014
Türkiye afet ve acil durum yönetiminin bilimsel bir uzmanlık konusu olduğunu hâlâ kabul etmiş değil
31 Mayıs 2014
Türk tarımının ve dolayısıyla Türkiye'nin başarısı büyük ölçüde hava şartlarına ve onu ne iyi bilip kullandığımıza bağlı