Antalya'da Altın Portakal "Çoğunluk"un

Antalya'da Altın Portakal "Çoğunluk"un

15 Ekim 2010

Bianet

15 Ekim 2010

47. Altın Portakal Film Festivali’nde Seren Yüce’nin "Çoğunluk" filmi En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu dallarında Altın Portakal’ı aldı. Ayrımcılık üzerine bir bakış sunan ve "Yeni Sinemacılar" ekibinden çıkan film Venedik Film Festivali'nden de Geleceğin Aslanı ödülüyle dönmüştü.

Dün akşam yapılan ödül ve kapanış töreninde Jüri özel ödülünü Sedat Yılmaz'ın yönetmenliğini üstlendiği "Press" filmi aldı. Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'nü Press filminini oyuncularından Aram Dilbar ve Atlıkarınca'da oynayan Zeynep Oral paylaştı. Dilbar ödülünü "tüm [ölümü] faili meçhul gazetecilere, özellikle de Musa Anter'e" adadı.Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ''Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak'' filminden Elvan Albayrak Arca'nın oldu.

Kent Konseyi Ödülü Kavşak'a verilirken Sinema Yazarları Derneği'nin (SİYAD) Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması En İyi Film ödülü Gölgeler ve Suretler'e, Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması En İyi Film ödülü de Sineklik'e verildi.

Bu sene Emir Kusturica'nın jüride yer almasına gösterilen tepkiyle tartışılan festivalin ulusal yarışma bölümünde ödüller şöyle dağıtıldı:

En İyi Film: Çoğunluk (Seren Yüce)En İyi İlk Film: Gişe Memuru (Tolga Karaçelik)En İyi Yönetmen: Seren Yüce (Çoğunluk)En İyi Senaryo: İlksen Başarır - Mert Fırat (Atlıkarınca)En İyi Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan (Saç ve Gişe Memuru)En İyi Müzik: Mircan (Kar Beyaz)En İyi Kadın Oyuncu: Claudia Cardinale (Sinyora Enrica İle İtalyan Olmak)En İyi Erkek Oyuncu: Serkan Ercan (Gişe Memuru) ve Bartu Küçükçağlayan (Çoğunluk)En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ayşen Gruda (Kâğıt)En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Cengiz Bozkurt (Kavşak) ve Rıza Akın (Saç)En İyi Kurgu: Aylin Zoi Tinel (Gölgeler ve Suretler)Uluslararası yarışma

En İyi Film: ''Güzel Bir Hayatı Düşlerken'' ve ''Tümen Nehri''En İyi Yönetmen: Lancelot Von Naso ''Ateşkes''En İyi Erkek Oyuncu: Nik Xhelilaj ''Arnavut''En İyi Kadın Oyuncu: Emma Suarez ''Sineklik''Gençlik Jürisi Ödülü: ''Vittorio Meydanı'nda Bir Asansörde Medeniyetler Çatışması''

Diğer ödüller

Halkın Portakalı: Son Helva (Karambol ekibi)En İyi Belgesel: ''Anadolu'nun Son Göçerleri: Sarıkeçililer'' (Yüksel Aksu)En İyi İlk Belgesel: ''Ofsayt'' (Reyan Tuvi), ''Herkes Uyurken'' (Erdem Murat Çelikler)Belgesel Jüri Özel Ödülü: ''Ordu'da Bir Argonot'' (Rüya Arzu Köksal)En İyi Kısa Film: ''Kar'' (Erol Mintaş)Kısa Film Övgüye Değer Jüri Özel Ödülü: ''Dönüşü Olmayan Yolculuk'' (Güçlü Yaman)Dijital Film Akademisi: ''Bisiklet'' (Serhat Karaaslan) ve ''Teneke'' (Bora Yüksel)

Kategori: