Açık Radyo'nun Programları ve Programcıları

23 yılda 1200’e yakın programcıdan 1100’e yakın program!

23 yıllık yayın hayatı içinde, toplumun çeşitli kesimlerinden ve meslek dallarından gelen –kimisi de işsizler kategorisine giren– ve yaşları 9 ile 75 arasında değişen 1228 programcımız, 1119 programa imza atmış oldu.

Haftada 7 gün 24 saat yayın yapan Açık Radyo’da şu anda her hafta 210 programcı, 146 ayrı program yapıyor. 

Konuklarımızla birlikte, Açık Radyo stüdyo ve koridorlarına her hafta yaklaşık 300 kişiyi sığdırdığımız ve bu insanların "curcuna"ya katkıda bulunmasına önayak –ya da suçortağı, artık yoruma bağlı–  olduğumuz söylenebilir.

Şu ana dek yayın yapmış ve/ya halen yapmakta olan programcıların bazıları, Türkiye’nin dışında, dünyanın dört bir ülkesinden geliyor; pasaportları itibariyle: Alman, Amerikalı, Belçikalı, Bosnalı, Brezilyalı, Britanyalı, Bulgar, Dominikli, Fransız, Hollandalı, İranlı, İspanyol, İsrailli, İtalyan, Kanadalı, Kostarikalı, Lübnanlı, Rus, Sudanlı, Suriyeli, Ukraynalı, Yunan ... 23 milletten insan.

Açık Radyo programcılarının ortak özelliği, hemen tümünün gönüllü olması. Yani –birkaç istisnası ile– Açık Radyo’nun bütün programcıları hiçbir ücret almadan program yapıyor. 23 yıllık yayın faaliyeti içinde tamamen gönüllü olarak –kendi bilgi, kaynak ve birikimlerini katıp bunları dinleyiciyle paylaşarak– program yapan kişi sayısının 1200'ü aşmış, böyle bir süreç içinde hazırlanan programların sayısının da 1100’ü aşmış olması, topluluk radyoculuğu diye adlandırılan o zorlu, tuhaf ve ilginç macerada herhalde dünyada eşine ender rastlanan bir fenomen olarak kabul edilebilir.

Açık Radyo’da bir kişi ölümünden sonra 6,5 yıl boyunca program yaptı -ailesinden izin alınarak-; bir kişi de doğumundan önce 6 ay boyunca program yaptı -kendisinden izin alınmadan-.